Вчені розробили розумну тканину для моніторингу здоров’я

У Канаді вчені вигадали розумний матеріал на основі максена, що перетворює тепло тіла в енергію. Одяг із такого матеріалу допоможе вести безперервний моніторинг за показниками здоров’я. Результати своєї роботи вчені опублікували в журналі Journal of Materials Science & Technology.

Одяг, який зчитує показники здоров’я і повідомляє вам про підвищену температуру або прискорений пульс, – не фантазія, а реальність, що наближається. Вчені розробили матеріал на основі максену, що перетворює тепло тіла на енергію. Це забезпечує безперервну роботу вбудованих у тканину датчиків температури, тиску та інших показників без використання додаткових джерел живлення. 

З розумної тканини можна виробляти одяг та маски із вбудованими індикаторами показників здоров’я

Розумні матеріали розробляли раніше. Наприклад, у 2019 році в Нідерландах створили майку, яка може виявляти захворювання легень на дихання. Однак подібні розробки стикаються з проблемою: для роботи таких матеріалів необхідна енергія, а використання акумуляторних батарей та необхідність частої підзарядки роблять їх менш зручними у використанні.

Дослідники з Університету Ватерлоо (Канада) вирішили цю проблему та запропонували матеріал, який сам забезпечує себе енергією, витягаючи її із сонячного світла та тепла тіла. Для цього вчені скористалися титансодержащим максеном (Ti3C2Tx MXene) – наноматеріалом, що складається з шарів вуглецю і металу, що чергуються. Він відрізняється високою тепло- та електропровідністю, пружністю і може поглинати ультрафіолет.

Як основу для нового матеріалу вчені взяли нейлонову тканину. На неї наносили максен, який формував провідну мережу. Такий матеріал виявився еластичним та зберігав свої термоелектричні властивості навіть після 1000 циклів розтягування. Автори наукової роботи стверджують, що отримали більш стабільний, довговічний та економічний матеріал, ніж інші тканини.

Щоб протестувати розумну тканину, дослідники зробили з неї медичну маску для обличчя. Датчики в цій масці вимірювали температуру повітря, що видихається, відстежували частоту дихання, а також виявляли хімічні сполуки, що дозволяють виявляти віруси, рак легень та інші стани.

Зараз вчені планують продовжити дослідження, щоб покращити характеристики розумної тканини та розширити її функції. Зокрема, розглядають можливість передачі даних з тканини на смартфон або лікарю. Це дозволить проводити неінвазивний скринінг (неінвазивний метод скринінгу – це метод дослідження або лікування, який не потребує проникнення внутрішніх тканин організму або порушення цілісності шкіри, – ред. ) на різні захворювання.

Ольга Степанова

Recent Posts

Окупанти частково захопили Курахове, – аналітик BILD

Російські окупанти на даний час захопили 25% міста Курахове Донецької області. Про це повідомив експерт BILD з аналізу відкритих…

5 хв. ago

ГУР повідомили, чим насправді били по Дніпру: це не «Рубіж» і не «Орєшнік»

21 листопада 2024 року держава-агресор росія завдала удару по території України, застосувавши балістичну ракету ймовірно…

14 хв. ago

Порошенко прийшов на фільм про закатованих у Бучі в куртці за 6000$ – експерт заявив про цинізм політика

Лідер фракції "Європейська солідарність" Петро Порошенко вбрався у куртку люксового італійського бренду за 6000$ на…

22 хв. ago

Снігу по пояс і мінус 15: Погода на вихідні влаштує українцям “апокаліпсис”

У п'ятницю, 22 листопада, Карпати покрив рясний снігопад, на горі Піп Іван Чорногорський випав сніг…

31 хв. ago

“Наживаються на людях”: Ощадбанк запідозрили у прихованих комісіях для пенсіонерів

"Ощадбанк" наживається на пенсіонерах, списуючи приховані комісії та нав'язуючи непотрібні послуги. Про це заявляє клієнтка…

40 хв. ago

Нардеп заявив про постійні скарги військових на хабарі й корупцію в армії

Голова тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з питань порушення законодавства у Міноборони та ЗСУ Ганна…

48 хв. ago