Закордонний паспорт в обмін на військовий квиток: що чекає на українців за кордоном за новим законом про мобілізацію

Українці за кордоном мають оновити свої дані у військкоматах, щоб не втратити можливості продовжити закордонні паспорти. Так свідчить новий закон про мобілізацію. Але повертатися додому для цього не потрібно. Фокус з’ясував, як українців візьмуть на облік за кордоном.

Нардеп Федір Веніславський вважає, що військовозобов’язаним за кордоном не потрібно повертатися в Україну, щоб оновити дані для ТЦК та СП. Це можна зробити дистанційно, оскільки військкомату достатньо знати, що людина проживає в іншій країні, щоб не надсилати їй повістки.

“Людина може проживати за кордоном, а їй надсилають повідомлення, повістки за адресами, зареєстрованими в ТЦК. Держава витрачає час, матеріальні та людські ресурси, щоб проінформувати людину, яка в принципі не може бути поінформована, оскільки її немає в цьому місті”, — зазначив нардеп.

Політик також додав, що українці не зобов’язані повернутися додому після оновлення інформації.

“Обов’язків, які наставали б для цих громадян після актуалізації або отримання військово-облікових документів по поверненню в Україну, цим законом не встановлено, і механізми такі в принципі дуже складно уявити”, — повідомив нардеп.

Після уточнення даних, за словами Веніславського, військовий квиток можна отримати дистанційно.

“Тому тут жодних проблем немає і жодних негативних наслідків для цих людей не буде”, — додав він.

Механізму немає

Хоча Веніславський зазначив, що нардепи передбачили механізм дистанційного оновлення даних, зокрема отримання військово-облікових документів, у тексті законопроєкту, з яким ознайомилися експерти, винятків для українців за кордоном не передбачено. Відповідно до закону, всі чоловіки у віці 18-60 років мають оновити дані у військкоматах протягом 60 днів із дня набрання чинності нормою. Це стосується, зокрема, військовозобов’язаних за кордоном. Зробити це можна через електронний кабінет призовника. Реєстрація в ньому залишається добровільною. Якщо військовозобов’язаний не оновить дані, до нього можуть застосувати санкції: за кордоном обмежать у праві отримання консульських послуг. В Україні — оштрафують або тимчасово позбавлять водійських прав.

Як відомо, військовий квиток чоловіки отримують після проходження медкомісії. Про те, що ВВК можна пройти за кордоном, раніше не згадувалося. З цієї причини експерти вважають, що слова нардепа — спроба підсолодити пігулку тим, хто стурбований необхідністю терміново продовжити закордонний паспорт. Адже після того як ВР проголосувала за закон, до паспортних столів Польщі та Чехії вишикувалися кілометрові черги чоловіків, охочих поміняти документи до того, як норми набудуть чинності.

“За кордоном проходити військово-лікарську комісію та отримувати військовий квиток ніхто не буде, навіть якщо таку опцію передбачать. Деякі чоловіки ризикували здоров’ям і навіть життям, щоб утекти з країни під час війни. І дуже сумніваюся, що вони відчувають необхідність повідомити військкоматам про своє місце перебування. А військовий облік за кордоном потрібен тільки для того, щоб порахувати кількість резерву, з’ясувати, на яких підставах люди виїхали, щоб рано чи пізно покарати. Цинічно, але я це так розумію”, — каже юрист Олег Леонтьєв.

Єдиний механізм, передбачений у законі, який дає змогу оновити дані дистанційно — електронний кабінет призовника. Як працюватиме система, поки неясно. За словами адвоката юридичної компанії “RIYAKO&PARTNERS” Миколи Максимова, Кабмін має ухвалити низку нормативно-правових актів, які будуть спрямовані на реалізацію положень закону. І хоча документ має набути чинності через місяць після підписання президентом, фактично на це може знадобитися до півроку.

Однак навіть якщо в електронному кабінеті призовника, щойно він запрацює, вказати фактичну адресу проживання військовозобов’язаного, електронну пошту і номер телефону, отримати військовий квиток тільки на підставі цієї інформації неможливо, вважають експерти. У всякому разі, це не передбачено законом.

“Поки людина не пройшла комісію, вона залишається цивільною особою. Саме ВЛК встановлює придатність або непридатність чоловіка до проходження військової служби. І якщо людина не оновить дані, але її спробують притягнути до відповідальності, суд запитає, насамперед, чи проходила вона медкомісію. Якщо ні — справу буде закрито”, — продовжує юрист.

Санкції проігнорують

Щодо обмежень, передбачених законом для порушників, на думку Леонтьєва, деякі з них є дискримінаційними. І навряд чи працюватимуть щодо українців за кордоном.

“Покарати можуть тих, у кого є водійські права. А в кого немає, виходить, не можуть. Думаю, Конституційний суд рано чи пізно скасує цю норму, а якщо ні, то ті, кого притягнуть до відповідальності, звернуться до ЄСПЛ, де норму визнають дискримінаційною і зобов’яжуть Україну виплатити пару тисяч євро компенсації. Якщо людина за кордоном, вона може взагалі проігнорувати ці санкції. Повернутися в Україну можна і з простроченим закордонним паспортом. Як і перебувати в країнах ЄС, поки триває війна”, — зазначає експерт.

Політолог Олександр Кочетков також вважає, що новийзакон про мобілізацію ніяк не вплине на тих, хто перебуває за кордоном.

“Охочих добровільно воювати там немає, а змусити їх оновити дані і покарати за невиконання норми, поки вони перебувають за кордоном, неможливо. Налагодити систему контролю і видачі через консульства військових квитків, найімовірніше, наша влада не зможе”, — зазначає експерт.

Ольга Степанова

Recent Posts

Відомий японський волонтер може покинути Україну: яка причина

Японський волонтер Фумінорі Цучіко, який відкрив безплатне кафе в Харкові, під назвою FuMi Caffe, заявив, що може…

1 хв. ago

Над Україною знову помітили пасажирський літак з РФ: що сталося

Над Україною вкотре помітили пасажирський літак. За даними Flightradar24, російський авіалайнер потрапив у закритий авіаційний простір України…

8 хв. ago

Заплатите більше, навіть якщо фактично споживаєте менше: газовики зробили попередження

Деякі українці ризикують у рази переплачувати за природний газ, навіть за мінімального споживання. У якому…

17 хв. ago

В Україні продовжують мобілізувати пенсіонерів, хто відмовляється – в’язниця

На Дніпропетровщині суд засудив пенсіонера до трьох років позбавлення волі за ухилення від мобілізації. Амур-Нижньодніпровський…

26 хв. ago

Розкриття банківської таємниці в Україні: експерт пояснив, в чому криється небезпека

Ідея міністра фінансів Сергія Марченка про розкриття банківської таємниці в Україні має низку загроз. Таке рішення може…

34 хв. ago

ЗМІ розповіли про штраф сина Порошенка: сума може збільшитись

Військовозобов'язаному синові народного депутата Петра Порошенка Олексію, нібито загрожує штраф через неявку за військовим порядком.…

44 хв. ago