Що може змінитися в оборонній сфері США із приходом Трампа

У США керівники оборонного сектору промисловості готуються до повернення обраного президента Дональда Трампа в Білий дім. Воно може стати “більш руйнівним”, ніж його перший термін, коли Трамп продемонстрував готовність похитнути статус-кво у цій сфері та особисто втручався в рішення щодо закупівель, пише Financial Times.

Зазначається, що з моменту перемоги Трампа на виборах у листопаді “акції більшості основних американських оборонних груп продемонстрували нижчі показники ширшого індексу S&P 500 на тлі невизначеності щодо того, що означає другий термін для витрат на оборону та програм озброєння”.

У матеріалі йдеться, що поява компанії Palantir, співзасновником якої є технологічний мільярдер Пітер Тіль, і виробника безпілотників Anduril, які вже змагаються за велику частину оборонного бюджету в 850 мільярдів доларів, “збентежила інвесторів у традиційних підрядників”.

“Я думаю, що нова адміністрація, безперечно, зацікавлена в заохоченні нових учасників для оборонної сфери”, – сказала директорка оборонної програми Center for a New American Security Стейсі Петтіджон.

Видання нагадало, що нещодавно під час слухань кандидат на посаду міністра оборони у команді Трампа Піт Хегсет наголосив на необхідності прискорити розробку зброї через конкуренцію та інновації.

Також він критикував Пентагон за те, що той став “занадто замкнутим”, намагаючись “заблокувати нові технології”. Водночас похвалив Кремнієву долину, яка вперше за багато років “продемонструвала готовність, бажання та здатність застосувати свої найкращі технології”.

Усе ж, попри непередбачуваність Трампа, галузеві експерти висловили своє бачення ситуації в оборонній сфери США і, відповідно, Європи на найближчий час.

Йдеться, що можливі скорочення деяких великих програм виробництва озброєнь, особливо якщо Пентагон планує виділити кошти на нові типи оборонних технологій, зосереджених на штучному інтелекті або програмному забезпеченні.

“F-35 Lockheed Martin – найбільша у світі оборонна програма – була найбільшою мішенню минулорічної критики Ілона Маска щодо стелс-літаків у публікаціях в соціальних мережах. Тільки на нього припадає понад 25 відсотків продажів Lockheed”, – зазначається в матеріалі.

Так само ймовірне скорочення виробництва підводних човнів типу “Вірджинія”, сказав керуючий директор дослідницької групи Capital Alpha Partners Байрон Каллан.

Крім того, на оборонну сферу США впливатиме і війна в Україні. Вона пришвидшила розвиток безпілотних літальних апаратів, зокрема такими компаніями, як Palantir і Anduril.

Остання разом із General Atomics були обрані минулого року ВПС США для створення та випробування прототипів дронів для наступного етапу програми бойової авіації, спрямованої на створення парку безпілотних літальних апаратів, пише видання. Компанії були обрані замість Lockheed, Boeing і Northrop, і це вважалося переломним моментом для галузі.

Ще до війни в Україні, нагадує FT, Пентагон працював над диверсифікацією своєї промислової бази. Два роки тому він створив Офіс стратегічного капіталу, який надає приватний капітал компаніям із технологічними інноваціями, які можна використовувати для національної безпеки.

“Очікується, що за Трампа такі зусилля прискоряться. Його номінант на другу посаду в Пентагоні, інвестор-мільярдер Стівен Файнберг, “походить із спільноти Уолл-стріт, тому розуміє [підтримувані венчурним капіталом групи оборонних технологій] і те, як вони працюють. Це має сприяти залученню нових можливостей від нових гравців”, – сказала Синтія Кук, яка очолює Групу оборонно-промислових ініціатив у Центрі стратегічних і міжнародних досліджень аналітичного центру США.

Вказується на зв’язки майбутній посадовців із команди Трампа та технологічних мільярдерів. Зокрема кандидат на віце-президента Джей Ді Венс має тісні зв’язки з Тілем із Palantir. Видання пише:

“Деякі з великих оборонних груп домовилися про співпрацю з підрядниками нових технологій, але, враховуючи амбіції останніх, ці відносини цілком можуть перерости в повномасштабну конкуренцію”. 

Голова та виконавчий директор компанії L3Harris Technologies, яка минулого року домовилася про стратегічне партнерство з Palantir, Кріс Кубасік написав лист Маску та іншим лідерам, запропонувавши реформи для модернізації оборонної екосистеми Америки.

Лисенко Катерина

Recent Posts

Папа Римський травмувався після невдалого падіння

Папа Римський Франциск через падіння у своїй резиденції у Ватикані пошкодив руку. Про це повідомляє CNN. Як зазначає…

3 хв. ago

Райський тайський острів захлинається в тисячах тонн сміття

Навколо мегапопулярного острова Пхукет на півдні Таїланду, визнаного найбільш переповненим туристами місцем на планеті, скупчується дедалі…

14 хв. ago

Земля повинна була стати крижаною пустелею: як планета уникнула замерзання

У минулому Сонце виділяло значно менше енергії, ніж сьогодні, що мало б призвести до замерзання…

23 хв. ago

Одних виселять, іншим нададуть квартири: житлові правила повністю змінять

У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №12377, який має суттєво оновити правила житлової політики в Україні. Документ спрямований…

31 хв. ago

Диво в Одесі: над Чорним морем помітили літаючі кораблі (Відео)

У районі Одеси над Чорним морем 16 січня очевидці зняли рідкісне оптичне явище – фата-моргану.…

38 хв. ago

Впораються з будь-яким завданням: названо 10 найкращих сімейних кросоверів

Водії з великими сім'ями часто віддають перевагу кросоверам, оскільки це універсальні автомобілі, які здатні впоратися з…

47 хв. ago