Королеві Великої Британії Єлизаветі II довгий час не розповідали, що її давній радник з мистецтва був радянським шпигуном, щоб «не посилювати її занепокоєння». Це випливає з нещодавно розсекречених документів британської контррозвідувальної служби MI5, повідомляє Associated Press.
Документи оприлюднив Національний архів Великої Британії. Вони проливають нове світло на шпигунську мережу, пов’язану з Кембриджським університетом у 1930-х роках, члени якої передавали секрети Радянському Союзу «із самого серця британської розвідки».
Ентоні Блант, який працював у Букінгемському палаці як інспектор королівських картин, довгі роки перебував під підозрою, поки в 1964 не зізнався: на посаді старшого офіцера MI5 під час Другої світової війни передавав секретну інформацію радянським агентам.
В одному з нещодавно оприлюднених файлів співробітник MI5 зазначає, що Блант «відчув глибоке полегшення», звільнившись від тягаря. В обмін на надану інформацію Бланту дозволили зберегти роботу, лицарське звання та становище у суспільстві, а королеву, очевидно, про це не інформували.
У 1972 році особистий секретар королеви Мартін Чартеріс сказав шефу MI5 Майклу Хенлі, що «королева не знала, і він не бачив сенсу розповідати їй про це зараз; це тільки додасть їй турбот, і з цим нічого не можна буде зробити».
Уряд вирішив розповісти монарху в 1973 році, коли Блант був хворий, побоюючись розголосу у пресі. За словами Чартеріса, «королева сприйняла все дуже спокійно і без подиву» і «згадала, що він був під підозрою ще на початку 1950-х років». Історик Крістофер Ендрю стверджує, що королеві нібито раніше розповідали про Бланта у «загальних рисах».
Блант був публічно викритий, і позбавлений звання лицаря
Блант був публічно викритий як шпигун прем’єр-міністром Маргарет Тетчер у Палаті громад у листопаді 1979 року. У результаті його все ж позбавили лицарського звання, але не притягали до відповідальності. Він помер у 1983 році у віці 75 років.
Документи, що зберігаються в секретних розвідувальних службах Великої Британії, зазвичай залишаються засекреченими протягом кількох десятиліть, але відомство прагне більшої відкритості, йдеться у статті. Деякі з нещодавно опублікованих документів будуть представлені на виставці під назвою «MI5: Офіційні секрети», яка відкриється в Національному архіві в Лондоні пізніше цього року.
Народний депутат Микола Княжицький заявив, що можливість зниження мобілізаційного віку в Україні може залежати від…
Українцям 2025-го доведеться знову сплатити податок на авто. Йдеться лише про відносно нові машини (віком не старшим…
Джинси - незамінна деталь у гардеробі кожної модниці. Це універсальна річ, яку можна одягнути з…
Новообраний президент США Дональд Трамп заявив, що створить "Службу зовнішніх доходів". Вона буде призначена для…
Клієнтка Ощадбанку повідомила, що співробітники банку відмовляються видавати зарплатні картки, якщо не відкрито кредитної лінії.…
Майбутня перша леді США Меланія Трамп через тиждень вдруге оселиться у Білому домі. За її…