Навіть якщо Трамп ніколи не виконає своїх погроз, він вже завдав величезної шкоди глобальному становищу Америки та її системі альянсів.
“Мені здається, що новообраний президент трохи розважається”, так посол Канади у Вашингтоні відреагувала на першу пропозицію Дональда Трампа про те, що її країна має стати 51-м американським штатом.
Загрозливий “жарт” — один з улюблених методів спілкування Трампа. Але Трамп так довго говорив про своє прагнення приєднати Канаду до США, що канадським політикам доводиться сприймати його амбіції всерйоз і публічно відкидати їх. Канадців трохи втішає те, що Трамп виключив можливість вторгнення в їхню країну, а натомість погрожує їм “економічною силою”.
Але він відмовився виключити військові дії для досягнення своїх амбіцій “повернути” Панамський канал і захопити Гренландію, яка є самоврядною данською територією, пише Гідеон Рахман, головний оглядач відділу міжнародних відносин газети Financial Times.
Але права малих народів — це не жарти. Насильницьке або примусове поглинання країни більшим сусідом є найбільшим тривожним дзвіночком у світовій політиці. Це сигнал про те, що отримання статусу держави-вигнанця на підході. Саме тому західний альянс знав, що вкрай важливо підтримати опір України Росії. Саме тому США організували міжнародний альянс для вигнання Іраку з Кувейту на початку дев’яностих, додає оглядач.
Натомість прихильники Трампа обурюються будь-яким порівнянням його риторики з риторикою агресорів з минулого чи сьогодення. Вони стверджують, що його вимоги насправді спрямовані на зміцнення вільного світу, на боротьбу проти авторитарного Китаю і, можливо, Росії. Свої експансіоністські амбіції щодо Канади, Гренландії та Панами Трамп виправдовує міркуваннями національної безпеки.
Інший аргумент полягає в тому, що хвалькуватість Трампа — це просто тактика ведення переговорів. Його прихильники іноді стверджують, що він просто тисне на країни-союзники, щоб ті робили те, що необхідно, для більшого блага західного альянсу.
“Реальність така, що погрози Трампа Гренландії, Панамі та Канаді є абсолютним подарунком для Росії та Китаю. Якщо Трамп може стверджувати, що захоплення Гренландії чи Панамського каналу є стратегічною необхідністю для США, то чому Путін не має права стверджувати, що контроль над Україною є стратегічною необхідністю для Росії?”, — вважає Рахман.
Раніше в газеті пояснили, в чому полягає небезпека заяв Трампа про захоплення Гренландії. Вони підривають позицію західних демократій, які стверджують, що військові дії Владіміра Путіна щодо повернення контролю над Україною чи можливий напад Китаю під керівництвом Сі Цзіньпіна на Тайвань є неприпустимим порушенням міжнародного права.
Що потрібно знати про територіальні амбіції Трампа, плани щодо НАТО і війни в Україні, читайте у статті “Як Трамп планує змінити світ: аналіз його заяв без емоцій” Сергія Корсунського.
З 1 січня 2025 року мінімальна заробітна плата в Польщі становить 4 666 злотих (понад…
The New York Times оприлюднила ексклюзивні подробиці того, як адміністрація Байдена запобігла потенційній авіакатастрофі, яку…
Комунальне підприємство "Дніпроводоканал" 20 грудня 2024 року підписало контракт на реконструкцію водогону в Дніпрі з…
Правоохоронці можуть затримувати громадянина, який чинить злісну непокору або працівникам поліції, або співробітникам ТЦК. Це…
Танення льоду відкрило залишки давно втраченого лісу в екосистемі Великого Єллоустона, що вказує на глибокі зміни,…
Користувачі TikTok у США активно переходять на інший китайський застосунок – RedNote, адже бояться заборони TikTok у країні. Про це повідомляє BBC.…