Польща, Румунія та Іспанія відмовили Україні в передачі нових систем ППО

Європейські країни, зокрема Польща, Румунія та Іспанія, відмовляються передати Україні додаткові системи ППО для захисту критичної інфраструктури, мотивуючи це збереженням власного оборонного потенціалу. Про це 12 квітня пише Financial Times.

Після тижня ракетно-дронових атак російських агресорів на енергетичну та теплову інфраструктуру України, міста та громади країни, які призвели до серйозних наслідків, європейські союзники все одно не почули заклики української влади.

Виступаючи на саміті трьох морів у литовській столиці 11 квітня, президент України Володимир Зеленський заявив, що ракети агресорів щодня наносять удари по Україні, і щодня українці чують про те, що країна отримає нові системи, щодня Харків бомбардують з усіх можливих засобів ураження, і щодня харків’яни чують про те, що скоро надійде нова допомога.

“Реальність має, нарешті, відповідати словам”, — наголосив Зеленський.

І додав, що європейські столиці відкидають заклики українців, навіть ставши свідками руйнувань на найбільшій теплоелектростанції в столичному регіоні.

До президента України приєднався головний дипломат ЄС Жозеп Боррель, який заявив цього тижня, що це “немислимо” — західні країни не можуть надати Україні сім додаткових батарей Patriot, з огляду на те, що в їхньому арсеналі є близько 100.

Так, Німеччина, за даними FT, відправила в Україну дві системи, однак не хоче більше ділитися. Такий підхід до розв’язання питання обурив деяких представників опозиції від ХДС, які нагадали, що в Німеччини, окрім наявних систем, є ще повернуті Польщею та Словаччиною.

“Це мало б реальне значення для людей у Харкові та його околицях. Це врятувало б життя”, — зауважив у соцмережі Х Норберт Реттген, депутат ХДС і член комітету Бундестагу із закордонних справ.

Міністр закордонних справ ФРН Анналена Бербок зауважила, що пошуки запасних систем Patriot в інших країнах тривають і якщо їх неможливо передати Україні напряму, то можна зробити це через третіх осіб. Водночас вона наголосила, що Німеччина, як і багато східноєвропейських країн, має свої оборонні вимоги, тому уряди і прислухаються до військових.

13 квітня Міністерство оборони Німеччини повідомило, що у зв’язку з подальшим збільшенням авіаударів по Україні федеральний уряд ухвалив рішення про постачання ще однієї додаткової системи ППО Patriot за рахунок повернень із планового ремонту. Як пише німецька ntv, в оборонному відомстві наголосили на негайному переданні запасів Бундесверу, водночас “ініціюють необхідні заходи щодо прискореної заміни та нових закупівель”.

Крім того, на додачу до ЗРК MIM-104 Patriot, до якої входять 4-8 пускових установок, Німеччина передасть ще ракети до систем ППО, які вже є в України.

Про відправку систем ППО в Україну веде переговори міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, який, як пише видання, підтвердив усе ж таки лобіювання цього питання з польськими, румунськими та іспанськими союзниками і партнерами. Йдеться про придбання двох систем Patriot і одного франко-італійського комплексу SAMP/T.

“Якби країни, де вони перебувають, зараз були готові передати їх нам, то це було б питання тижня, і ми б їх отримали”, — уточнив Кулеба.

Водночас Україна та її вимоги звернули увагу європейських лідерів на стратегічні мінімальні рівні обороноздатності своїх країн. Президент Фінляндії Александр Стубб, наприклад, вважає, що стратегічні запаси збройних сил країни, а тим паче їх зниження, є конфіденційною інформацією. А президент Польщі Анджей Дуда заявив, що його країна тільки почала будувати систему протиракетної оборони, тому полякам нема чим жертвувати, навіть якби вони захотіли.

Ольга Степанова

Recent Posts

Алкоголь, від якого варто відмовитися взимку: які ризики виникають

Зима — це час зниження температур та чималої кількості свят, які нерідко відзначають з алкоголем.…

16 хв. ago

Популярна столиця Європи введе податок для туристів: скільки доведеться заплатити

У 2026 році в Единбурзі офіційно запровадять туристичний податок, що стане першим таким випадком у Шотландії.…

26 хв. ago

До 25 тисяч штрафу: кому із військовозобов’язаних дали 3 тижні на проходження ВЛК

Військовозобов'язані громадяни України, які раніше отримали статус обмежено придатних до військової служби, повинні самостійно пройти…

33 хв. ago

Водіїв попередили про 3 схеми обману під час аварій з пішоходами

Шахраї часто використовують інсценування наїзду на пішохода, щоб змусити водіїв відкупитися і не ставати фігурантами…

40 хв. ago

Нові тарифи на газ та доставку: який “сюрприз” готує комуналка у 2025 році

Для багатьох українців, особливо у холодні місяці, платежі за газ та збори за доставку чинять…

49 хв. ago

Студентів, які не складуть іспит з базової загальновійськової підготовки, відрахують з ВНЗ

З першого вересня 2025 року у вищих навчальних закладах розпочнеться базова загальновійськова підготовка. У Міноборони…

58 хв. ago