Китай почав відмовлятися від російського вугілля

Найбільший покупець російського вугілля на світовому ринку Китай скоротив імпорт твердого палива з Росії. За підсумками десяти місяців 2024 року частка російського вугілля у загальних закупівлях Китаю становила 18% проти 23% за аналогічний період 2022 року. Це випливає із презентації Центру цінових індексів (ЦЦІ), дані якого публікує «Комерсант» .

Незважаючи на це, Росія, як і раніше, посідає друге місце серед основних постачальників вугілля до Китаю. Частка найбільшого експортера твердого палива на китайський ринок — Індонезії — за цей період скоротилася з 58% до 44%. При цьому частки Монголії та Австралії в постачанні зросли з 10% і 1% до 15%. За даними S&P Global, за підсумками січня-листопада Китай збільшив імпорт вугілля на 14,8% рік до року, до 490 млн тон.

За оцінками Міненерго РФ, на КНР припадає 48% всього російського вугільного експорту. У 2023 році Росія збільшила постачання в країну на 42% рік до року, до 100 млн. тонн, але цього року експорт скорочується. Як писав Reuters, за підсумками першого півріччя постачання знизилися на 8% рік до року, до 45,5 млн. тонн. Частка російського вугілля на китайському ринку знижується головним чином через скорочення поставок енергетичного вугілля на тлі низьких цін та обмежень щодо вивезення, зазначають у ЦЦІ. Зростання поставок російського вугілля до Китаю також стримується імпортним митом, яке КНР у 2014 році ввела на антрацит, коксівне та енергетичне вугілля, у розмірі 3–6%. При цьому мита не поширюються на Індонезію та Австралію через угоди про вільну торгівлю.

Загалом, за даними ЦЦІ, у січні–жовтні експорт вугілля з Росії скоротився на 9% рік до року, до 164 млн. тонн. За підсумками 2024-го аналітики очікують на падіння показника на 9–10% порівняно з минулим роком.

Раніше стало відомо про скорочення закупівель вугілля у Росії іншим великим покупцем російського твердого палива Індією. У січні–вересні 2024-го країна імпортувала 6,1 млн. тон енергетичного вугілля, що на 26% менше, ніж за аналогічний період минулого року. У цьому частка Росії у індійському імпорті вугілля знизилася з 7% до 3%.

Після введення ембарго на постачання вугілля до ЄС, яке набуло чинності у серпні 2022 року, російські вугільники почали активно шукати нові експортні напрямки. В основному поставки були перенаправлені до Китаю та Індії.

Цього року експорт знижується через зменшення рентабельності: економіка постачань за кордон суттєво погіршилася на тлі падіння експортних цін та збільшення транспортних витрат, казали представники галузі. Також виникають труднощі з транспортуванням вугілля та банківськими транзакціями.

На тлі проблем з експортом російські вугільні компанії скорочують видобуток: у липні, за даними Росстату, вона впала на 6,7% у річному вираженні, а її загальний обсяг — 31,5 млн. тонн — став найнижчим із пандемії коронавірусу у 2020 році. Щодо піків, показаних у грудні 2022 року, вугільні компанії втратили близько 12 млн. тонн щомісячного видобутку, або 27%.

Російська вугільна галузь вступає у найважчу кризу за останні 30 років, констатував раніше незалежний експерт у галузі енергетики Максим Іванов .

Лисенко Катерина

Recent Posts

Штрафи для українських водіїв за радіо: кому та де загрожує покарання до 13 тис. грн

В Україні багато хто здивується, що за користування радіо у власному автомобілі можуть стягувати штрафи.…

2 хв. ago

З чим носити піджак у 2025 році: стильні “луки” від Дорофєєвої та Єфросиніної на кожен день

Піджак - це не просто класика, а один з головних трендів 2025 року. У новому…

11 хв. ago

Часу до 5 лютого: українці зобов’язані пройти ВЛК, інакше мають заплатити 17 тисяч гривень, хто має прийти

Військовозобов'язані громадяни України, які мають статус "обмежено придатних до військової служби", зобов'язані до 5 лютого…

20 хв. ago

Зарплати президентів. Скільки отримує Дуда, Зеленський, Шольц та інші світові лідери

Зарплата президента США вважається найвищою, хоча її сума не переглядалась вже понад декілька років. Президент…

28 хв. ago

«Військові небезпечні». Працівниця столичного хостелу відмовилася обслуговувати офіцерів ЗСУ

У столичному хостелі Hostel Vshokoladi відмовилися обслуговувати групу, у складі якої був речник Військово-морських сил…

37 хв. ago

Нардеп вивозив ухилянтів за кордон у ролі своїх водіїв: що про нього відомо

У суботу, 18 січня, правоохоронці повідомили чинному народному депутату України про підозру в організації незаконного…

46 хв. ago