З 2021 року увага всього світу прикута до острівної держави Ісландія, яку також називають “країною льоду і вогню”. За останні три роки вздовж півострова Рейк’янес, що неподалік Рейк’явіка, сталося вже сім вивержень. Така неймовірна активність привернула увагу вчених, пише Inverse.
За словами Джеймса Дея з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго, такі виверження в неймовірних подробицях допомагають дослідникам по всьому світу зрозуміти, як працюють вулкани. Під час дослідження вчені зібрали зразки лави, що вивергається, і виявили щось цікаве. Наприклад, одне з відкриттів учених припускає, що магма від першого виверження скупчилася прямо під поверхнею острова, де вона роками накопичувала енергію для ефективного виверження. Передбачається, що саме цей перший сплеск вулканізму, ймовірно, полегшив усі наступні.
Останні 800 років на півострові Рейк’янес тривав так званий “період затишшя”, поки вулкан Фаградальсф’ятль не прокинувся від сну 19 березня 2021 року. Потім у 2022 і 2023 роках сталося ще по одному виверженню, а невдовзі ще чотири активності сталися на заході в системі тріщин Сундхнукур у 2023 і 2024 роках.
Ісландія — унікальне місце на Землі, оскільки вона є частиною величезного ланцюга вулканів, занурених у центр Атлантичного океану, відомого як Серединно-Атлантичний хребет. Водночас Ісландія виступає над поверхнею океану.
Відомо, що цей ланцюг вулканів відіграє важливу роль у тектоніці Землі — величезних жорстких плит, з яких складається земна кора. Тектонічні плити ковзають одна повз одну або одна під одною, а в деяких місцях вони стикаються, утворюючи хребти.
На Серединно-Атлантичному хребті, що простягається між Південною Атлантикою та Північним Льодовитим океаном, плити розходяться, дозволяючи розплавленій магмі витікати назовні. Ця магма застигає у вулканічній корі та створює нові частини тектонічних плит. Крім того, геологи раніше виявили плавучий гарячий шлейф кам’янистого матеріалу, що підіймається з глибин планети.
Дослідники також виявили, що попередні виверження вулканів на півострові Рейк’янес зовсім не були випадковими. Насправді вчені вважають, що період активності ісландських вулканів настає в певні періоди, які можуть тривати сотні років. Ці закономірності вказують на те, що вулканічні періоди відбуваються, коли величезні тектонічні сили розривають півострів Рейк’янес.
Дослідники з усього світу уважно спостерігають за тим, як розвиваються події в Ісландії, і більшість із них упевнені, що виверження, ймовірно, триватимуть довго. Вулкани будуть вивергатися періодично кожні кілька років, протягом декількох днів або місяців за раз, протягом декількох сотень років у майбутньому.
Ба більше, вчені вважають, що ціле покоління вулканологів і геологів, ймовірно, зможуть побудувати свою кар’єру в Ісландії, а мільйони туристів зможуть на власні очі спостерігати виверження місцевих вулканів. Водночас жителям самого півострова, ймовірно, доведеться адаптуватися до нових реалій, а місцева влада працюватиме над раннім попередженням та ефективним прогнозуванням нових вивержень.
Дмитро Медведєв, заступник голови Ради безпеки Росії, заявив, що застосування ядерної зброї Кремлем можливе лише…
Україна незабаром може реформувати свій підхід до мобілізації, відійшовши від спірних примусових практик, часто званих…
Якщо ви думали, що економіка Великої Британії має запас міцності, офіційні дані вам не сподобаються.…
Вечір п’ятниці, 22 листопада, не став спокійним для мешканців Києва та Київської області, — у…
Субсидії в Україні призначені для тих домогосподарств, які мають труднощі з оплатою житлово-комунальних послуг. Однак…
Президент Франції Еммануель Макрон назвав лідерів Гаїті "ідіотами". Наразі між країнами виник скандал. Про це…