Європа “закручує гайки”: які зміни очікують на українських біженців цього літа

На початку літа міграція за кордон з України значно активізувалася й кількість мігрантів, станом на 13 червня 2024 року, зросла до 6,6 млн осіб. Водночас у Європі на новоприбулих чекає неабияке розчарування: житла та можливостей працевлаштуватися стає дедалі менше, а виплати та соціальні пільги поступово скасовують. 

Німеччина: три години на дорогу до роботи — це нормально

У ФРН не припиняються дискусії щодо урізання біженцям з України соціальних виплат — так званих Bürgergeld. Влада не без підстав вважає, що щедра допомога знижує мотивацію українських біженців шукати роботу. Як пише DW, на початку весни 2024 у Німеччині проживало майже 1,3 млн осіб з українським громадянством, більшість із яких становлять біженці — здебільшого це жінки та діти.

Загальна статистика для Німеччини невтішна. Із 730 тисяч громадян України працездатного віку від 15 до 65 років лише 185 тисяч вже працевлаштовані і сплачують податки та соціальні внески47 тисяч мають так звану “mini job” — тобто отримують не більше 400 євро. Ще 387 тисяч осіб проходять навчання, курс інтеграції або хворіють, тому не можуть працювати. У підсумку станом на початок літа 198 тис. українців були зареєстровані як шукачі роботи та мали право на отримання Bürgergeld у сумі 563 євро, хоча інші біженці стандартно отримують 354 євро. Критики такого підходу наполегливо пропонують змінити правила, щоб прикрити це “поле чудес”. Особливо зважаючи на те, що працевлаштування українців у Німеччині фактично провалилося.

Українці не в захваті від перспектив добиратися до роботи три години Фото: Pexels

Не дивно, що німецькі чиновники постійно шукають способи стимулювати українців шукати і, головне, знаходити роботу. Днями під час обговорення ініціативи економічного зростання правляча коаліція узгодила зміни умов для виплати допомоги з безробіття, яку отримують українські біженці. Зокрема, в майбутньому отримувачі виплат матимуть погоджуватися на роботу, до якої потрібно довго добиратися. У каталозі заходів, схвалених 7 липня, передбачено, що час у дорозі до місця роботи і назад може становити до 3 годин на день за тривалості робочого дня більше 6 годин та до 2,5 годин за тривалості робочого дня менше 6 годин. Саме місце роботи може бути у радіусі 50 км від місця проживання. Деталі майбутніх заходів уточнюватимуться під час обговорення бюджету в Бундестазі.

Німеччина планує організувати підтримку українців так, щоб вивчення німецької відбувалося паралельно з трудовою діяльністю

Також у перспективі навчання перестане бути причиною відсутності роботи. Раніше німецький уряд оголосив ініціативу Job-Turbo, спрямовану на прискорену інтеграцію українських біженців на місцевий ринок праці. Зокрема, планується організувати підтримку українців так, щоб вивчення німецької відбувалося паралельно з трудовою діяльністю.

Наприкінці червня канцлер ФРН Олаф Шольц оголосив намір уряду підвищити адресність виплати соцдопомоги Bürgergeld. Уряд збирається посилити боротьбу з нелегальною зайнятістю одержувачів допомоги з безробіття, щоб не було так, що люди працюють, приховують свої доходи та водночас отримують соціальну допомогу.

Чехія: зміни в освіті та правилах проживання

Змінити умови тимчасового захисту для українців планують у Чехії. Нові правила стосуватимуться безкоштовного житла та навчання українських дітей у школах, повідомляє proukrainu.blesk.cz. Зокрема, умови надання екстреного житла українським біженцям у 2024 році будуть іншими. В уряді розглядають скорочення терміну безкоштовного розміщення біженців із 150 днів до 120 чи навіть до 90 днів, заявив міністр внутрішніх справ Віт Ракушан.

Українцям в Чехії пропонують повернутися додому і обіцяють оплатити квитки на автобус

Місцеві ЗМІ повідомляють, що після останнього коригування у липні майже тисяча так званих “вразливих біженців”, зокрема, матері з дітьми та пенсіонери, вже втратили можливість жити безкоштовно. Водночас в Організації допомоги біженцям (OPU) констатували, що на мінімальну заробітну плату, яка часто виплачується біженцям за некваліфіковану роботу, майже неможливо оплатити комерційне житло.

Очікують на біженців і зміни в освіті. Оновлений пакет законів Lex Ukrajina скасує окремі дати зарахування дітей біженців до дитячого садка чи загальноосвітньої школи. Також для них не створюватимуть спеціальні класи чи відділення. Школи зможуть підлаштовувати навчання лише для українських дітей, учнів та студентів із тимчасовим захистом тривалістю менше, ніж один рік.

На мінімальну заробітну плату в Чехії оплатити житло майже неможливо Фото: З відкритих джерел

Нова програма у Чехії, що діятиме з червня до листопада, пропонує українцям зі статусом тимчасового захисту повернутися додому. Українцям оплатять квитки на автобус, а хворим для транспортування в Україну нададуть машини швидкої допомоги.

Польща: виплату 300 злотих призупинено

З 1 липня у Польщі скасували фінансову допомогу для домогосподарств, які приймають українців. Крім цього, для нових біженців призупинено виплату в розмірі 300 злотих.

За словами заступника міністра внутрішніх справ та адміністрації Мацея Дущика, відтепер можливості отримувати щодня 30 злотих за кожного українця, який перебуває у приватних помешканнях, більше не буде. Країна зіткнулася з великими зловживаннями у цій сфері, тому цю систему вирішили призупинити.

У Польші для нових біженців призупинено виплату в розмірі 300 злотих

“Кожна особа, яка перебуває у дуже складній гуманітарній ситуації, матиме змогу і надалі отримувати підтримку, але вже у місцях спільного проживання”, — зазначив Мацей Дущик.

Виплату для нових біженців у розмірі 300 злотих призупинено, адже нових біженців небагато, тому ця система невиправдана. Проте, зазначають у польському уряді, якщо в Україні трапиться “щось погане”, всі інструменти швидко повернуть міністерськими розпорядженнями.

Працевлаштуватися в Польщі нескладно через мінімальний мовний бар’єр Фото: Відкриті джерела

Естонія: скасування безкоштовного проїзду

З 1 липня 2024 року українські військові біженці, які проживають в Естонії, більше не можуть безкоштовно їздити в поїздах державної залізничної компанії Elron по карті громадського транспорту. Тепер українці мають купувати квитки за чинним тарифним планом, а це чималі гроші. Наприклад, квиток з Тарту до Таллінна коштує від 12 до 15 євро залежно від часу відправлення та маршруту.

З 1 липня 2024 року українські військові біженці, які проживають в Естонії, більше не можуть безкоштовно їздити в поїздах

Право безкоштовного проїзду на поїздах Elron залишиться тільки для військових біженців, які прибувають до Естонії, протягом перших двох–чотирьох днів на підставі спеціального браслета. Його видаватимуть на прикордонному пункті за умови, що біженець не може самостійно купити квиток.

Місцева влада вважає, що якщо біженці нарівні з громадянами Естонії користуються всім спектором державної підтримки, медичної і соціальної допомоги, то було б справедливо, якщо б вони нарівні з громадянами сплачували квитки.

“Зазвичай військові біженці, які залишилися в Естонії, влаштовуються на роботу, і пропонувати їм безкоштовний проїзд на підставі карти громадського транспорту вже є недоцільним, — пояснила керівниця відділу розвитку бізнесу компанії Elron Пілле Каубер. — Відтепер знижки будуть однакові для всіх пасажирів”.

Ольга Степанова

Recent Posts

У ОAE виготовлено найбільший зливок золота у світі

Золотий зливок із рекордною вагою 300 кілограмів був виготовлений у ОАЕ. Його внесли до Книги рекордів…

4 хв. ago

Лукашенко погрожує вимкнути інтернет, якщо за нього не проголосують на виборах

Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що у разі протестів на президентських виборах взимку 2025 року в…

12 хв. ago

Аналітики назвали авто з найбільшою смертністю у аваріях

У США дослідили офіційну урядову статистику смертності в аваріях і дійшли несподіваних результатів. Виявляється, фатальних…

23 хв. ago

Cуд анулював шлюб пари через дві таємниці дружини: що вона приховувала

Суд у Китаї анулював шлюб на вимогу чоловіка, який дізнався, що його дружина приховала історію…

32 хв. ago

У Києві затримали чергову керівницю МСЕК. Які послуги вона надавала чоловікам

У Києві викрили голову міжрайонної МСЕК, яка допомагала чоловікам отримати інвалідність. Правоохоронці повідомили їй про…

40 хв. ago

Майбутній король Норвегії висловився про арешт його пасинка, якого звинувачують у насильстві

Майбутній король Норвегії – кронпринц Гокон – прокоментував арешт його пасинка Маріуса Хойбі – позашлюбного…

47 хв. ago