Скільки платять українцям з інвалідністю в Німеччині: які ще є пільги

Після початку повномасштабного вторгнення частина українців виїхала до країн Євросоюзу, найбільше біженців прийняла Німеччина. Вимушеним переселенцем може бути будь-яка людина, навіть з обмеженими можливостями, тому важливо знати, яка допомога по інвалідності призначена українцю з інвалідністю в Німеччині і яку ще допомогу він може отримати.

Хто має право на допомогу по інвалідності в Німеччині

Важливо розуміти, що не кожен українець зі статусом інвалідності, який приїхав до Німеччини, одразу може отримати виплати. Механіка визначення категорії інвалідності в країнах дуже різна.

В Україні іноді людям дають, наприклад, третю або другу групу після важкої операції або лікування тієї ж онкології. У Німеччині так не роблять – для отримання відповідного статусу – він називається Behinderung – необхідно насправді мати фізичні або психологічні серйозні порушення.

Для того щоб підтвердити свій статус, українець має звернутися до Landratsamt, подати документи і на вимогу пройти обстеження. Якщо йому дадуть групу інвалідності (GdB), він може спробувати подати заяву на допомогу, але не варто розраховувати на стовідсотковий результат. Пенсія по інвалідності в Німеччині для українців, для біженців з інших країн і навіть для самих німців не оформляється лише на підставі одного статусу – все залежить від рівня непрацездатності. Їх два:

  • повна – особа не може виконувати роботу більше трьох годин на добу;
  • часткова – особа може працювати від трьох до шести годин на добу.

У Німеччині нерідко трапляються ситуації, коли інваліди-візочники працюють у бюро або довідкових, і це означає, що попри свій статус, вони не були визнані непрацездатними. Якщо таке все-таки станеться, то людині можуть призначити виплати по інвалідності, базову допомогу з безробіття та\або компенсацію за оренду житла.

Це стосується тільки тих, хто може працювати 3-6 годин на добу, для повної непрацездатності передбачені інші типи виплат.

Чим відрізняються виплати по інвалідності в Україні та Німеччині

Пенсія по інвалідності в Україні для осіб зі статусом інвалідності залежить від групи. Розмір виплат завжди рахується, як відсоток від пенсійних виплат, належних людині за віком. Водночас важливо розуміти, що не можна отримувати дві пенсії, навіть якщо українець з інвалідністю вже переступив шістдесятирічний рубіж.

Цікаво, що незалежно від групи, пенсійна виплата людині з інвалідністю, за українським законодавством, має бути щонайменше такою, що дорівнює прожитковому мінімуму, з 1 березня 2025 року це 2361 гривня. Стільки ж отримає людина, якщо вона, наприклад, має інвалідність із дитинства, ніколи не працювала і не накопичила стажу. У такому разі їй “світить” лише соціальна пенсія по інвалідності – та ж 2361 гривня. Станом на зараз, це приблизно 52 євро на місяць.

У Німеччині останнє підвищення виплат особам з інвалідністю відбулося 2023 року. Наразі самотні люди з таким статусом отримують 502 євро, дорослі, які проживають у сім’ї, – 451 євро, ті, хто перебувають у спеціальних установах із догляду за людьми з інвалідністю, та діти відповідної категорії, які проживають із батьками, – 402 євро.

З цього випливає, що мінімальна пенсія по інвалідності в Німеччині на даний момент становить 402 євро. Станом на зараз це приблизно 18 тисяч 200 гривень на місяць.

Також існують надбавки:

  • до 35% – за участь у програмах адаптації, які підвищують шанси знайти роботу;
  • до 17% – для повністю непрацездатних осіб.

Пенсія по інвалідності – не єдина допомога від держави. Людина з таким статусом може розраховувати на податкові пільги – від 310 до 1420 євро залежно від групи. Крім того, особи з відповідної категорії можуть платити менший податок на транспорт, паркуватися у спеціально відведених місцях та отримувати гроші, щоб переобладнати дизельний автомобіль під свої потреби.

Якщо людина з інвалідністю працює, керівництво не має права її звільнити без дозволу уповноваженого відомства, але такий співробітник може працювати неповний робочий день. Якщо він зайнятий на роботі п’ять днів на тиждень, то йому доступна опція додаткової відпустки.

Романчук Микола

Recent Posts

В Канаді 150 тисяч змій збираються у величезне лігво: біолог пояснив унікальне явище

Довгий час вважалося, що змії ведуть одиночний спосіб життя, уникаючи соціальних контактів. Однак сучасні дослідження…

5 хв. ago

Українці масово скаржаться на Vodafone: гроші списують просто так

Користувач одного з найвідоміших мобільних операторів України — Vodafone — звинуватив компанію у шахрайстві. Причиною…

14 хв. ago

Скандальна мобілізація: ТЦК і поліція побилися з цивільними на Хмельниччині

Соцмережі Хмельницької області вдень у суботу, 29 березня, облетіли кадри масової бійки у Дунаївцях. Конфлікт стався між…

23 хв. ago

Мер Дніпра Борис Філатов показав непристойний жест Ілону Маску після вчорашньої трагедії

Міський голова Дніпра Борис Філатов опублікував світлину на тлі  розбитого автомобіля Tesla у Дніпрі після нічної атаки…

31 хв. ago

Скільки коштує оренда житла в Києві та європейських столицях: порівняння цін

Київ залишається однією з найдешевших європейських столиць для життя, адже оренда житла тут значно дешевша,…

42 хв. ago

Зеленський може пошкодувати про бажання смерті Путіна, – Spectator

"Відчуття безкорисності". Зеленський може пошкодувати про своє бажання смерті Путіна, пише британський журналіст Марк Галеотті…

51 хв. ago