Абу Мухаммад аль-Джулані один із найвідоміших лідерів сирійської опозиції. Його ім’я асоціюється із радикальними ісламістськими рухами, а також із нинішньою боротьбою за контроль у Сирії. Після повалення режиму Башара Асада аль-Джулані став впливовим політичним та військовим лідером, хоча його діяльність залишається суперечливою.
Абу Мухаммад аль-Джулані народився у 1982 році в Сирії. Його справжнє ім’я — Ахмед аль-Шараа. Родина майбутнього лідера була змушена залишити свій дім на Голанських висотах під час війни 1967 року, що значною мірою вплинуло на формування його світогляду. Псевдонім “Джулані” є відсилкою до втраченої батьківщини.
Після нападів на Сполучені Штати 11 вересня 2001 року та подальшої війни під проводом США з тероризмом він поїхав до Багдада, щоб боротися проти американського вторгнення. На початку 2000-х Джулані приєднався до “Аль-Каїди” в Іраку, де воював проти американських військ. У 2005 році його було заарештовано в Мосулі й ув’язнено в американському таборі Кемп Букка. Після звільнення Джулані повернувся до Сирії, де створив локальне крило “Аль-Каїди”, але згодом відокремився від цієї організації.
У 2017 році аль-Джулані заснував організацію “Джабхат Фатх аш-Шам”, яка згодом стала частиною альянсу “Хаят Тахрір аш-Шам” (ХТШ), або “Організація звільнення Леванту”. В ХТШ об’єдналися кілька фундаменталістських організацій, які боролися проти режиму Асада. Аль-Джолані прагматично дистанціювався від “Аль-Каїди” й почав позиціонувати себе як захисника Сирії та її народу.
“Коли ми говоримо про цілі, метою революції залишається повалення цього режиму. Ми маємо право використовувати всі доступні засоби для досягнення цієї мети. Іранці намагалися купити режим деякий час, а потім росіяни також намагалися його підтримати. Але правда залишається такою: цей режим мертвий”, — говорив Джулані.
Останні роки ХТШ керує провінцією Ідліб, яка до приходу до влади була одним із найбідніших регіонів країни. За даними телеканалу Al-Jazeera, за останні роки рівень життя значно покращився. Проте, як повідомляє незалежна журналістська організація Syria Direct, у регіоні зникають активісти та репресії проти протестуючих проти уряду аль-Джулані.
Близько двох років тому Джулані змінив своє вбрання з ісламістського повстанського вбрання, яке він носив раніше, на більш стандартну зелену військову форму. Ймовірно, він спостерігав за конфліктами за межами Близького Сходу.
“Можна сказати, що він у своїй епосі Зеленського”, — вважає співробітник Вашингтонського інституту Аарон Зелін маючи на увазі президента України Володимира Зеленського, який носить просту військову форму з моменту вторгнення Росії в лютому 2022 року.
Абу Мухаммад аль-Джулані
Аналітики описують Джулані як прагматика, але опортуніста, готового змінитись, коли змінюються обставини — зокрема, він скористався моментом, коли союзники Асада, зокрема Іран та Росія, які відволіклися на війну в Україні.
“Він дуже добре вміє робити поворот у потрібний момент”, — сказав Зелін.
Однак незалежний дослідник Сирії сказав Айменн Джавад Аль-Тамімі пояснює, що “ця система не є демократичною” і базується на суворому тлумаченні ісламу, але ХТШ не передбачає “чогось на кшталт проєктів Аль-Каїди в ісламському еміраті чи халіфату Ісламської держави”.
Під час проходження підготовки у Франції навчальний центр, де базувалася скандальна 155-та окрема механізована бригада…
Найближчими місяцями в Україні прискориться зростання цін на продукти харчування, а також інші товари та…
Найближчим часом в Україні можуть бути введені нові вимоги та обмеження для літніх водіїв. До…
Деякі військовозобов'язані українці, заброньовані своїми підприємствами, зіткнулися з проблемами - ТЦК не вносить інформацію про…
Скандал навколо формування 155 ОМБр висвітив значні проблеми в управлінні силами оборони, відзначила нардеп Ірина…
У Запоріжжі військовозобов'язані чоловіки забарикадувалися у підвалі одного з районних ТЦК. Про це повідомляють місцеві Telegram-канали. На відео автор…