Екстремальна еволюція. Слони в Мозамбіку відмовилися від бивнів, щоб вижити (фото)

Еволюцію часто зображують, як тривалий і болісний процес, що вимагає поколінь крихітних змін, які накопичуються з плином часу. Однак чи так це насправді? Спостереження показують, що в екстремальних обставинах вплив природного добору насправді можна помітити всього за кілька років, пише IFLScience.

Яскравим прикладом екстремальної еволюції є слони в Мозамбіку, які протягом 1980-х років зіткнулися з браконьєрством. Цей тиск на місцеву популяцію виявився настільки сильним, що призвів до різкого зростання кількості самок африканських слонів, які народилися без бивнів.

Дослідники зазначають, що екстремальна еволюція в Мозамбіку, по суті, була запущена громадянською війною, що розгорнулася між 1977 і 1992 роками. Протистояння було настільки жорстоким, що призвело до загибелі близько мільйона людей і спустошення біорізноманіття регіону. Дані вказують на те, що в національному парку Горонгоса, розташованому в самому серці країни, чисельність великих травоїдних тварин, зокрема слонів, бегемотів, буйволів, зебр і антилоп гну, скоротилася більш ніж на 90%.

Дослідники зазначають, що браконьєрство, знищення середовища проживання та зрив проєктів зі збереження внесли свою лепту у вимирання тварин і, ймовірно, стали головним чинником розвитку екстремальної еволюції. Браконьєри активно полювали на слонів для отримання слонової кістки — цінний ресурс, який можна було продати на чорному ринку.

Загалом зіткнення тривали 15 років і залишили незгладимий відбиток на популяції слонів Горонгоса. Дослідження 2021 року показало, що частота самок без бивнів зросла з 52 слонів у довоєнний період до 108 у повоєнний.

Щоб вижити, слони в Мозамбіку відмовилися від бивнів Фото: Shutterstock

Вчені використовували статистичний аналіз і змогли показати, що це зростання самок без бивнів є прямим результатом інтенсивного браконьєрства. Простими словами, у слонів без бивнів просто було більше шансів вижити, а тому вони передавали свої гени нащадкам.

Однак усе ще залишається незрозумілим, чому в популяції Горонгоса не було самців слонів без бивнів. Утім, учені вважають, що це могло бути пов’язано з одним із генів, що беруть участь у розвитку бивнів — AMELX — він також пов’язаний із Х-домінантною, летальною для самців ознакою. Тобто, дитинчата самці просто навряд чи зможуть пережити вагітність, на відміну від жіночих, у яких немає другої Х-хромосоми для протидії AMELX.

Таким чином, за словами вчених, втрата бивнів у слонів Горонгоси є захопливим прикладом того, як природний добір часом може завдати сильного і вельми швидкого удару. Утім, це також нагадування про те, що одні з найпотужніших еволюційних сил виникають через катастрофічні потрясіння.

Ткаченко Валентина

Recent Posts

З Європи до Америки за 1 годину: що відомо про новий пасажирський надзвуковий літак (фото)

21 рік минув відтоді, як здійснив свій останній політ легендарний надзвуковий пасажирський літак "Конкорд". Відтоді…

41 секунда ago

Модне взуття на осінь 2024: усі питатимуть, де ви його купили (фото)

Цієї осені 2024 року модні тенденції у взутті тішать розмаїттям стилів і незвичайними рішеннями. Головними…

10 хв. ago

Не оновив дані вчасно — не отримав бронь: в Україні змінилися правила бронювання працівників

Від жовтня 2024 року роботодавцям надали можливість подавати списки на бронювання своїх працівників не тільки в паперовій…

18 хв. ago

Фронт сиплеться по годинам: Берлінська пояснила, чому вимагає відставки Умєрова

Напередодні керівниця Центру підтримки аеророзвідки Марія Берлінська заявила про те, що міністр оборони Рустем Умєров…

27 хв. ago

Україна без ТЦК: у Міноборони пояснили, чи можлива повністю добровільна мобілізація

Навіть у разі реформування територіальних центрів комплектування (ТЦК) за ними залишиться функція примусової мобілізації. Про це заявив…

36 хв. ago

Туристам на Балі тепер загрожує 20 років в’язниці за порушення нових міграційних правил

Влада Індонезії, де розташований популярний для відпочинку острів Балі, ухвалила рішення посилити міграційне законодавство, за порушення…

44 хв. ago