Експорт нафтопродуктів з Росії впав до семирічного мінімуму після ударів України по НПЗ

Атаки українських безпілотників на російські нафтопереробні заводи (НПЗ) призвели до різкого скорочення експорту нафтопродуктів.

У квітні Росія експортувала з портів на 24% менше мазуту, аніж рік тому. При цьому по відношенню до березня поставки знизилися на 11%, до 815 тис. барелів на добу. Це випливає із даних аналітичної компанії Kpler, які наводить РБК.

Також впав морський експорт нафти (бензин прямогонний) — на 20% рік до року та на 15% по відношенню до попереднього місяця. Загалом було експортовано 322 тис. барелів на добу.

Продовжив скорочуватися і морський експорт дизеля: у квітні він був на 28% нижче, ніж рік тому, і на 23% менше, ніж у березні, досягнувши 762 тис. барелів на добу. Обсяг постачання дизеля на зовнішні ринки послідовно знижується з лютого. При цьому ще в січні він становив 1,15 млн. барелів на добу. Водночас, уряд заборонив експорт бензину з Росії на півроку з 1 березня.

Представлені показники стали «найнижчими з моменту спостереження, тобто, як мінімум, з 2017 року», зазначив глава аналізу нафтових ринків Kpler Віктор Катон. «Накладення сезону ремонтів і потужностей після українських атак дронами вилилося в найслабший місяць для російського експорту нафтопродуктів», — пояснив експерт.

З початку 2024 року Україна почала цілеспрямовано бити дронами по об’єктах паливно-енергетичного комплексу (ПЕК) Росії. За чотири місяці російські НПЗ та нафтобази були атаковані не менше 20 разів. Під ударами опинилися усі великі заводи у європейській частині Росії. Остання з атак сталася 1 травня на найбільший НПЗ у Центральній Росії – Рязанський нафтопереробний завод “Роснефти”.

Через систематичні ударів безпілотників переробка нафти у Росії різко скоротилася. Згідно з останніми даними Росстату, у березні виробництво бензину впало на 3,5% порівняно з лютим та на 7,9% до аналогічного періоду минулого року. Виробництво дизеля, навпаки, зросло до лютого на 5,4%, але знизилося на 5,7% рік у рік. В абсолютному вираженні показники у першому кварталі становили 11 млн тонн (зниження на 1,3%) та 21,9 млн тонн (зниження на 2,2%) відповідно.

Випуск мазуту у березні знизився на 7,9% до лютого та на 22,2% до березня минулого року. Усього за перший квартал він скоротився на 11,6%, до 9,7 млн. тонн. Виробництво нафти зросло у березні на 41,6% до лютого, але скоротилося на 22,2% до березня 2023 року. Усього за перші три місяці 2024 року воно склало 2 млн тонн, що на 32,7% нижче за аналогічний показник 2023 року.

Ольга Степанова

Recent Posts

В Одесі поліцейський вистрілив у голову колеги після застілля з нагоди підвищення на посаді

У Київському районному відділі поліції Одеси після корпоративного застілля поліцейський-розвідник вистрілив у колегу. Про це…

5 хв. ago

Як Верховна Рада витрачатиме мільярди у 2025 році: відрядження та оренда житла для депутатів у пріоритеті

Верховна Рада вже планує, скільки грошей їй потрібно на 2025 рік. Комітет схвалив проект бюджету,…

14 хв. ago

Бригади стануть корпусами: Генштаб готує нову структуру для ЗСУ

Українська армія готується до серйозних змін. Генеральний штаб ЗСУ працює над реформою, яка pvsybnm традиційну…

22 хв. ago

Стінка на стінку: На Закарпатті працівники ліцею та батьки учнів влаштували масову бійку

Мирна буденність у Свалявському будівельному ліцеї на Закарпатті перетворилася на поле бою, де, схоже, хтось…

33 хв. ago

Україна у слабкій позиції, Путіну нема сенсу іти на переговори, – The Times

Для Володимира Путіна зараз немає особливого сенсу виходити на мирні переговори, оскільки Україна вже виснажена і…

42 хв. ago

Масштабне позбавлення пенсій у грудні: ПФУ поставив жорсткі вимоги

У грудні деякі пенсіонери в Україні можуть зіткнутися із призупиненням виплат, якщо вони не виконають…

50 хв. ago