Який вигляд мають два найстрашніші павуки Європи

Останніми роками у Європі зріс страх перед павуками, адже цього літа в Італії двоє чоловіків впродовж місяця померли після укусу середземноморського коричневого павука-відлюдника, також відомого як кутовий павук. Загалом у Європі є два види павуків, чиї укуси можуть призвести до лікарняного ліжка – європейська чорна вдова (Latrodectus tredecimguttatus) і уже згаданий середземноморський відлюдник (Loxosceles rufescens).

Проте науковці кажуть не панікувати, адже нещодавні випадки смерті в Італії внаслідок укусів середземноморського самітника все ще залишаються загадкою – це може бути просто статистична аномалія, низка клінічних помилок або інший вид павука, завезений випадково у Європу. Адже отрута цих двох видів павуків, зазвичай, не призводить до летальних наслідків, пише The Conversation.

За словами експертів, чорна вдова завжди мала найгіршу репутацію, але задокументованих випадків смерті від укусу її європейського варіанту немає. Крім того, зустрітись із цим павуком не легко, адже він зустрічається в сільській місцевості та живе під корою дерев або камінням.

Вчені наголошують, що нейротоксичний вплив отрути чорної вдови на людину добре відомий: він впливає на нервову передачу, серцевий м’яз і функцію гладкої мускулатури, викликаючи синдром, який називається латродектизмом.

А ось павук-відлюдник, у якого на головогрудях зазвичай є маленька темна пляма у формі скрипки, має тенденцію жити в безпосередній близькості від людини – в будинках, гаражах або на робочих місцях, застерігають науковці. Він часто знаходить темні, запорошені схованки, наприклад, за меблями або під ними, де може залишатися непоміченим протягом тривалого часу, кажуть дослідники.

Проте відомо, що середземноморські павуки-відлюдники не дуже агресивні та зазвичай нападають лише тоді, коли їх безпосередньо турбують, тому хвилюватися не варто, кажуть експерти.

На відміну від нейротоксичної отрути чорної вдови, отрута павуків родини сикаридових, до яких належить середземноморський самітник, має некротичну дію, тобто викликає загибель тканин організму, кажуть науковці.

За словами фахівців, серед багатьох білків, які містяться в отруті кутових павуків, є ферменти фосфоліпази, які руйнують клітинні мембрани та розривають кровоносні судини. Ці ефекти зазвичай викликають локалізовану реакцію на місці укусу, яка включає набряк, почервоніння та свербіж протягом кількох тижнів.

Медики наголошують, що у невеликому відсотку випадків у центральній частині укусу цього павука може розвинутися некротичне ураження, де тканина відмирає та зрештою відпадає до загоєння через кілька тижнів.

Проте якщо вчасно звернутись до лікарів, лікування укусу пройде безпечно і не призведе до серйозних наслідків. Окрім того, спеціалісти зазначають, що некротичне прогресування менш поширене у європейського павука-відлюдника, ніж у деяких його латиноамериканських аналогів з Чилі, Аргентини та Перу.

Однак у деяких рідкісних випадках некроз, спричинений укусом павука-відлюдника, може досягати нижнього м’яза та викликати синдром токсичного шоку, який включає такі симптоми, як лихоманка, біль у м’язах і суглобах.

У край рідкісних випадках це може викликати шкірно-вісцеральний локсосцелізм, стан, який, хоча й дуже рідко, може призвести до гострого гемолізу (руйнування клітин крові), ниркової недостатності, шоку та, зрештою, смерті, кажуть науковці.

Експерти наводять статистику, що за 23 роки в Європі було зареєстровано 1691 смерть від укусів ос, шершнів і бджіл. А ось смерті від передбачуваних укусів павуків за аналогічний період можна порахувати на пальцях однієї руки.

Романчук Микола

Recent Posts

Алкоголь, від якого варто відмовитися взимку: які ризики виникають

Зима — це час зниження температур та чималої кількості свят, які нерідко відзначають з алкоголем.…

6 години ago

Популярна столиця Європи введе податок для туристів: скільки доведеться заплатити

У 2026 році в Единбурзі офіційно запровадять туристичний податок, що стане першим таким випадком у Шотландії.…

6 години ago

До 25 тисяч штрафу: кому із військовозобов’язаних дали 3 тижні на проходження ВЛК

Військовозобов'язані громадяни України, які раніше отримали статус обмежено придатних до військової служби, повинні самостійно пройти…

6 години ago

Водіїв попередили про 3 схеми обману під час аварій з пішоходами

Шахраї часто використовують інсценування наїзду на пішохода, щоб змусити водіїв відкупитися і не ставати фігурантами…

6 години ago

Нові тарифи на газ та доставку: який “сюрприз” готує комуналка у 2025 році

Для багатьох українців, особливо у холодні місяці, платежі за газ та збори за доставку чинять…

7 години ago

Студентів, які не складуть іспит з базової загальновійськової підготовки, відрахують з ВНЗ

З першого вересня 2025 року у вищих навчальних закладах розпочнеться базова загальновійськова підготовка. У Міноборони…

7 години ago