Російська економіка в основному вистояла після повномасштабного вторгнення в Україну та запровадження західних санкцій. Але під кінець третього року війну стали очевидними критичні проблеми в ній, пише The Telegraph.
“Почали з’являтися тріщини”, — каже про російську економіку експерт Вільям Джексон.
Одним із найбільш приголомшливих показників, який свідчить про проблеми, є ненормально низький рівень безробіття в Росії, який у жовтні опустився до нечуваних 2,3%. Хоча для пересічної людини може здаватися, що низький рівень безробіття – це добре, для економіки, що розвивається, це насправді дуже погано, пояснює старша наукова співробітниця Інституту міжнародної економіки Петерсона Еліна Рібакова.
За три роки війни мільйони росіян випали з цивільної економіки Росії – хтось пішов безпосередньо на фронт, частину робітників поглинула роздута військова промисловість, хтось втік за кордон. Низьке безробіття слід розуміти як відсутність вільних робочих рук в країні. Отже бізнес не може наймати нових робітників, оскільки їх просто немає на ринку праці.
У жовтні Центральний банк РФ заявив, що понад 80% російських компаній мають брак персоналу. Є поширені повідомлення про фірми, які наймають старшокласників і пенсіонерів для заповнення вакансій.
Брак робочої сили означає дві речі. По-перше, Росія не може більше нарощувати виробництво товарів і послуг. “У них немає ні заводів, ні людей, щоб виробляти більше. Це найбільша проблема для Росії на даний момент”, – каже Рібакова.
По-друге, працедавці починають конкурувати за робочі руки, збільшуючи зарплатню без відповідного збільшення ефективності праці. Це породжує інфляцію, яка лише за офіційними російськими даними, станом на жовтень, вже становить 8,5% у річному вимірі.
Аналітики вважають, що реальний рівень інфляції набагато вищий. Різні ексрперти дають оцінку фактичному зростанню цін – від 15 до 30 відсотків за рік.
“Бути прибутковим дуже важко. Ви вже бачите занепад більшості виробничих галузей, які не пов’язані з війною”, — каже Рібакова і додає, що зниження світових цін на нафту, яке очікують в наступному році, може додатково погіршити ситуацію.
Символом усіх цих економічних негараздів в Росії стало зростання цін на звичайне вершкове масло. Тепер деякі супермаркети чіпляють на пачки з маслом сигнальний магнітний пристрій, яким зазвичай убезпечують від крадіжок такі коштовні продукти як червона ікра чи дороге вино.
Заступниця керівника Офісу президента Ірина Верещук заявила, що проходить обговорення ідеї про продовження терміну добровільного…
Управління Верховного комісара ООН з прав людини звернуло увагу на недотримання права на відмову від…
Новинні канали Сирії, близькі до нової влади, оприлюднили знімки візиту міністра закордонних справ Німеччини Аннилени Бербок. Однак…
У війні проти України РФ була ближчою за все до того, щоб застосувати ядерну зброю,…
Піщана пустеля Кузупчі (Kubuqi Desert) у Внутрішній Монголії колись мала репутацію «моря смерті». Проте нещодавно…
В Україні вступили в силу зміни в процесі мобілізації, що торкнулися статусу обмежено придатних до…