Депутатка Вікторія Спартц, єдина членкиня Конгресу США, народжена в Україні, стверджує, що Дональд Трамп є найкращим кандидатом на пост президента. За це її критикували, але її позиція є типовою для української діаспори, велика частина якої підтримує Трампа. А чому погляди Трампа, які, здавалося б, антиукраїнські, знаходять відгук у серцях представників нашої спільноти? Інформатор поспілкувався про це з експертами.
Важливо розуміти, що спільнота формувалася у США кількома хвилями – з 19 століття, до Другої світової війни та після неї, а також вже після 1991 року. Політолог Олексій Якубін каже, що всі вони – різні люди, яких об’єднувало бажання зменшити радянський (а далі – російський) вплив, від якого вони тікали.
“Представники української діаспори більше тяжіють до Республіканської партії, у членах якої вбачали тих політиків, які з меншими компромісами будуть боротися з Радянським союзом. Частково це спадок діаспори з часів Холодної війни”, – пояснив експерт.
Водночас демократів наша спільнота вважає соціалістами, оскільки саме Демократична партія стала прихистком для політиків із лівими поглядами, додає політолог.
“Слово “соціалізм” свого часу у Штатах було забраковане, ліві американці називала себе лібералами, а демократи стали для них прихистком”, – каже Якубін.
Політолог Володимир Воля у спілкуванні з нами зазначає, що представники української спільноти у Штатах здебільшого – консерватори та прихильники традиційних цінностей, які спокутує Республіканська партія. Але через це, за його словами, вони опиняються в “інформаційній бульбашці”.
Але ж Трамп дружить із Путіним, позитивно висловлювався про військові можливості Росії, а ще існує ризик, що він може припинити постачання зброї в Україну? Ось, що про це каже Воля:
“Консервативні ЗМІ створюють для читачів “інформаційну бульбашку” і картину світу, де Трамп сильний. І ці читачі далі починають виправдовуювати Трампа, мовляв, його заяви неправильно інтерпретували неправильно, називають це політичними атаками. Ненависть до політичних опонентів у людей інколи більша, аніж здоровий глузд”, – наголосив експерт у коментарі Інформатору.
“Головне, за що голосують американці – це питання внутрішні. Зокрема, податки, соціальна сфера, робочі місця, власна промисловість, міграційні проблеми. Це важливі питання цих виборів”, – підкреслив Володимир Воля.
Політолог Олексій Якубін каже, що частина діаспори зберігає свої контакти з Україною, але здебільшого її члени переймаються саме американськими питаннями.
“Діаспора активізувалася після повномасштабного вторгнення, але з часом їх вже менше хвилювали зовнішньополітичні питання”, – додав експерт.
За переписом населення 2005 року, до української діаспори входило близько 976 314 осіб. Причому близько половини їхньої загальної кількості припадає на північно-східні промислові штати Пенсильванія, Нью-Джерсі та Нью-Йорк.
Там вони розбудували широку мережу громадсько-політичних, релігійних, професійних, а також фінансових установ, сумарний оборотний капітал яких оцінюється в 1 млрд доларів. Тож не дивно, що їх хвилюють більше внутрішньоамериканські питання.
Західна преса припускає, що більшість українських американців у найбільш хиткому штаті Пенсильванія проголосують за Гарріс, але Трамп теж може розраховувати на значну підтримку. У приватних розмовах експерти називали 20, 30 відсотків за Трампа, а може й більше. Але чи зможуть вони вплинути на результати виборів президента?
“Українська діаспора – це лише невеличка частина виборчого масиву у США. І їхньої кількості не вистачить, щоб впливати на настрої в Америці”, – зауважив політолог Володимир Воля.
А політолог Олексій Якубін наголошує, що українська спільнота у США не є настільки впливовою. І хоча українці вже давно у Штатах, вони все ще не вміють “стукати у всі двері” для вирішення важливих питань.
“Наша діаспора не впливова щодо вміння відкривати всі кабінети – і республіканців, і демократів, як це може робити, наприклад, єврейська або навіть вірменська. Але спільнота тільки вчиться цьому. Можливо, тому що Україна як незалежна держава ще зовсім молода. І в інших діаспор інша історія відносин з американцями”, – підсумував експерт у коментарі Інформатору.
Політолог Максим Ялі у своєму блозі писав, що Трамп дійсно виступав з антиукраїнськими заявами, але переживати через це не варто. Він нагадав, що Трамп неодноразово загравав з російськими елітами, пропонував віддати Крим Росії, а демократи називали його “агентом Кремля”. Втім, на ділі все виявилося інакше.
“Обама так солодко співав, а запровадив ембарго на постачання зброї до України вже після окупації Криму. А Трамп так солодко співав для всяких Жириновських, які шампанське пили після його перемоги на виборах, але зняв це ембарго і поставив “Джавеліни”, ввів санкції проти “Північного потоку – 2”. І проти російських “еліт” також”, – нагадав політолог.
Американський мільярдер, засновник Tesla тa Space X Ілон Маск не приховує радості від новин про прогнозовану перемогу…
Євросоюз планує запустити швидкісне залізничне сполучення від Берліна до Києва. Очікується, що план буде реалізований…
Перша жінка, яка обіймала пост спікера Палати представників, 84-річна Ненсі Пелосі, переобралася до Конгресу США на 20-й термін…
Жіноча шапка - це не просто головний убір, який захищає від вітру та холоду, а…
Україна, як і минулої зими, серйозно залежить від атомних електростанцій, які зараз виробляють близько 60%…
Ситуація з мобілізацією в Україні стає дедалі серйознішою, і зараз навіть чоловіки, які своєчасно оновили…