Адміністрація президента США Дональда Трампа здійснює тиск на Сенат, намагаючись внести зміни до жорсткого законопроєкту про санкції проти Росії. Як повідомляє видання The Wall Street Journal з посиланням на поінформовані джерела, Білий дім прагне послабити ключові положення документа, автором якого є сенатор-республіканець Ліндсі Грем.
Документ, який наразі підтримали понад 80 сенаторів, передбачає запровадження санкцій проти високопосадовців Росії, окремих секторів економіки, а також штрафів для іноземних держав, що ведуть бізнес із Москвою. Адміністрація Трампа вважає, що ухвалення такого закону може зашкодити її зусиллям з нормалізації відносин між США та Росією.
За інформацією WSJ, протягом останніх тижнів представники Білого дому неофіційно контактували з офісом сенатора Грема, вимагаючи пом’якшення законопроєкту. Зокрема, мова йде про ініціативу внести до тексту норми, які надають президенту право самостійно вирішувати, проти кого застосовувати санкції. Також пропонується замінити формулювання «shall» (обов’язково) на «may» (можна), що фактично перетворює закон на рекомендацію.
За оцінкою джерел видання, у такому вигляді закон втратить зобов’язувальну силу та стане «беззубим».
Співавтор законопроєкту, сенатор-демократ Річард Блументаль, підтвердив наявність перемовин із представниками адміністрації, проте відмовився розкривати їх зміст.
Президент Трамп, коментуючи ситуацію, заявив, що просування документа не відбудеться без його особистого погодження. «Вони чекають, поки я вирішу, що робити», — зазначив він.
Сам Ліндсі Грем у публічних заявах також визнав, що планує внести зміни до проєкту. Серед іншого — формулювання, які дозволять робити винятки для країн, що надають військову або економічну підтримку Україні. Це, за його словами, дозволить уникнути 500-відсоткових тарифів для держав ЄС, які купують російські енергоносії, але допомагають Києву.
Законопроєкт передбачає запровадження 500% тарифів на імпорт товарів із країн, що продовжують купувати російську нафту, газ, уран або інші товари. Санкції мають набути чинності у випадку, якщо Росія вдасться до спроб зірвати мирні переговори чи здійснить інші дії, включно з воєнною агресією, які ставитимуть під загрозу суверенітет України після досягнення мирної угоди.