Європа проспала космічну гонку і ризикує втратити незалежність через Маска

Американський мільярдер Ілон Маск, Китай та Росія сильно домінуватимуть у космосі, якщо європейці не схаменуться. Європа проспала той момент, коли слід було інвестувати у космічні технології. Тепер у  НАТО б’ють на сполох: без швидких дій — не буде ні європейського суверенітету, ні безпеки ЄС.

Про те, що Європа все проспала у космічній галузі, повідомив верховний головнокомандувач Об’єднаних збройних сил НАТО з трансформації П’єр Вандьє в інтерв’ю виданню Politico. Він закликає європейців терміново прокинутися.

“Не може бути європейського суверенітету без зусиль у космосі. Сьогодні потрібне велике пробудження, навіть термінове, щоб європейці почали діяти”, — заявив він адмірал.

За його словами, Європа критично залежить від американських гігантів — передусім SpaceX Ілона Маска — у сфері космічних технологій. І поки конкурентна система ЄС IRIS-2 буде готова лише у 2030-му, Китай та РФ вже активно мілітаризують орбіту.

Війна Росії проти України чітко показала значення космічних засобів — для зв’язку, розвідки та координації дій на полі бою. А також — болісну залежність Європи від зовнішніх постачальників. Китай і Росія в цей час розгортають зброю, здатну виводити з ладу супутники, зокрема орбітальні бомби, глушилки й засоби ураження.

“Ми повинні бути стійкими до спроб дестабілізації з боку інших і краще розуміти, що вони роблять”, — наголосив Вандьє.

Чому Європа програє у космосі

Космічна архітектура змінюється: перевагу отримують дешевші й мобільніші супутники на низькій орбіті. Але європейські компанії досі тримаються за застарілу модель великих геостаціонарних супутників.

У той час як SpaceX зробила революцію з багаторазовими ракетами, європейські стартапи — як-от Isar Aerospace — поступаються з тріском. Нещодавній запуск їхньої ракети вибухнув менш ніж за хвилину після старту. Навіть нові супутники запускаються через SpaceX.

Вандьє закликає створити європейський “Акт про оборону” — щоби стимулювати розвиток технологій подвійного призначення через податкові пільги та доступ до фінансування. І наголошує: США вже чітко сигналізують, що Європа має подорослішати й стати незалежною.

Також він пропонує створити європейський аналог американської моделі Joint Commercial Operations — маркетплейсу космічних послуг для армії, що дозволяє швидко купувати потрібне “за принципом speed dating”.

НАТО у грі, але наразі обережно

Альянс визнав космос п’ятою оперативною сферою ще у 2019 році. Наразі основні гравці — США, Франція, Велика Британія, Італія, Норвегія, Канада та Німеччина.

Утім, нові оборонні цілі НАТО досі не відображають повною мірою космічні потреби. Ймовірно, саміт НАТО в червні цього року не зробить на цьому великого акценту.

“Країни або розділять те, чого не вистачає, або попросять НАТО купувати це як послугу”, — підсумував Вандьє.

Романчук Микола

Recent Posts

Закордонний стаж зарахують до пенсії: важливий нюанс для тих, хто працював за кордоном

Українці, які працювали за кордоном, отримали можливість зараховувати цей досвід для призначення пенсії в Україні,…

4 хвилини ago

Трамп пригрозив депортацією Маска: чи можливо це юридично

Між Трампом і Маском спалахнув конфлікт через бюджетний закон. Президент США натякнув на можливу депортацію…

9 години ago

У НБУ назвали реальну кількість українців, які виїхали за кордон

На кінець травня 2025 року за межами України через війну перебували понад 5,6 мільйона громадян.…

9 години ago

Ціни на оренду квартир в Україні різко зросли

Оренда квартир в Україні зросла до 13 000 грн, а в деяких містах Заходу й на…

9 години ago

Водіям у Польщі загрожує до 10 років в’язниці за небезпечну їзду

У Польщі суттєво посилюють покарання для водіїв, які створюють небезпеку на дорогах. Парламент країни схвалив…

9 години ago

Російські еліти шукають наступника Путіна — РНБО

Російські еліти вже розмірковують над майбутнім країни після Володимира Путіна, проте основа системи залишається незмінною…

9 години ago