Чехія відмовить в підтримці українським чоловікам-ухилянтам: що їм загрожує

В Чехії висловили свою позицію стосовно повернення українських військовозобов’язаних чоловіків, для яких обмежили можливості отримання консульських послуг за кордоном – Чехія не має для цього правових підстав. Лише у випадку протермінованого паспорта на українських чоловіків чекає штраф та ймовірна депортація.

Про це повідомляє “Novinky.cz”.

Представниця Міністерства внутрішніх справ Хана Мала зауважила, що в Чехії перебуває приблизно 94 643 чоловіки призовного віку:

“У Чеській Республіці перебуває 94 643 чоловіки у віці від 18 до 65 років, які мають тимчасовий захист у зв’язку з війною в Україні”.

У повідомленні також згадується те, як інші представники держав, зокрема Польщі та Литви, вже відреагували на ситуацію стосовно військовозобов’язаних чоловіків за кордоном. З огляду на обмеження консульських послуг чоловікам віком від 18 до 60 років міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський вказав наступне:

“Я розумію проблему виїзду українських чоловіків призовного віку з України. Чехія давно підтримує українських біженців, і ми вітаємо їх на своїй території. Але не тих, хто намагається уникнути законного обов’язку призову до армії”.

Додається також думка експертки з міжнародного права з юридичного факультету Карлового університету. Вера Гонускова наголошує – “можливості держави обмежені”:

“Чеська держава не має для цього законних підстав. Вона не може забрати у когось тимчасовий захист тільки тому, що так вирішила”,

Вона бачить лише такий теоретичний вихід із ситуації: Україна надсилає повістку чоловікам за кордоном, а людина його не виконує. Відтак тоді Україна, на думку експертки, могла б притягнути такого громадянина до кримінальної відповідальності та вимагати його екстрадиції з-за кордону.

Стосовно обмеження консульських послуг за кордоном та видачу паспортів – це також може бути одним зі шляхів, адже кожен українець у Чехії, як вказує речник Управління поліції у справах іноземців Йозеф Урбан, повинен мати дійсний проїзний документ, де вказано про тимчасовий захист, інакше – штраф та ймовірна депортація:

“Кожен українець, який має тимчасовий захист в нашій країні, зобов’язаний пред’явити дійсний проїзний документ, де вказано про тимчасовий захист. Якщо він цього не зробить, йому загрожує штраф до п’яти тисяч крон і можливість адміністративної процедури депортації”.

Варто також наголосити, що термін дії для паспортів встановлено на рівні десяти років. З огляду на це не варто очікувати, що найближчим часом Чехія депортує велику кількість військовозобов’язаних чоловіків назад до України.

Ольга Степанова

Recent Posts

Податкова почала моніторити соцмережі та маркетплейси: кого хочуть зловити

Податкова служба активізувала моніторинг соцмереж, а саме: телеграм-каналів, інстаграм-сторінок, а також інших маркетплейсів — аби…

2 години ago

Готелі Буковеля: де еліта платить 35 тисяч гривень за ніч

Буковель — це не просто гірськолижний курорт, а справжня перлина Карпат, де еліта України та світу насолоджується…

2 години ago

Штрафи збільшать у 5 разів: власників авто ввели у ступор – заплатить кожен

Хоча у 2025 році Україна не запровадила жодних нових правил дорожнього руху чи штрафів для…

2 години ago

Екснардеп Ківалов втратив “золоту” пенсію: з чого вона складалася

Екснардеп Сергій Ківалов більше не отримує рекордну пенсію — нові урядові правила значно знизили її…

2 години ago

Пенсіонерів позбавлять допомоги: пільг на комунальні послуги більше не буде

Не всі пенсіонери в Україні продовжать отримувати пільги щодо оплати житла та комунальних послуг наступного…

2 години ago

Про що говорить прогноз НБУ: які тарифи піднімуть і коли

В Україні діє частковий мораторій на підвищення тарифів на комунальні послуги. Однак це обмеження може…

2 години ago