Дивні санкції проти РФ: ЄС досі платить Путіну мільярди за газ і нафту, – Foreign Policy

Повномасштабна війна Росії проти України наближається до своєї третьої річниці, але Європа досі зберігає значні зв’язки з державою агресором в енергетичній галузі. Про це пише Foreign Policy.

Видання зазначає, що “сумнозвісні проросійські уряди” Угорщини та Словаччини є далеко не єдиними в Європі, хто досі покладається на російські енергоносії. Значні обсяги коштів Росії досі платять також Франція, Австрія та Іспанія.

Автори публікації визнають, що країни ЄС, і особливо Німеччина, справді зробили багато для скорочення своєї енергетичної залежності від Росії. Загалом імпорт російського викопного палива скоротився на 94% – з 16 мільярдів доларів на місяць до приблизно 1 мільярда доларів на місяць. Наприклад, повністю зупинився імпорт вугілля. Але країни ЄС все ще купують енергоносії в Росії і, таким чином, платять прямо у військовий бюджет Путіна.

Особливо кричущою є ситуація зі скрапленим природним газом (СПГ). У 2024 році ЄС імпортував рекордні 16,5 мільйона метричних тонн СПГ з Росії, перевищивши 15,2 мільйона 2023 року. У 2024 році його імпорт із Росії наростили Франція, Іспанія, Нідерланди та Бельгія. Станом на кінець 2024 року на Росію все ще припадало 18% усього імпорту природного газу в ЄС. 

Небажання Європи відмовлятися від російського газу автори публікації пояснюють не відсутністю альтернатив (вони є), а бажанням наживатися на дешевому російському газі. 

“За протестами Словаччини стоять її солідні прибутки від “перепродажу та транзиту російського газу” через Україну — близько 1,5 мільярда доларів на рік. Інтереси Угорщини також грошові: “Газпром” продає Угорщині ще більше газу, щоб трейдери в Угорщині могли отримати прибуток від перепродажу третім країнам, “а уряд збирає значну частину грошей у вигляді податків””, – пише Foreign Policy.

У нафтових санкціях проти Москви теж є свої винятки. Сира нафта з РФ продовжує надходити в Угорщину та Словаччину трубопроводами. У менших масштабах її купуюють Бельгія, Австрія та Чехія. 

Крім того, нафтопродукти, отримані з російської нафти, часто потрапляють в ЄС через треті країни. За даними статистики, за 9 місяців 2024 року країни ЄС імпортували 12,3 мільйона тонн нафтопродуктів з Індії, Китаю та Туреччини. Щонайменше 4,8 мільйона тонн з них були отримані безпосередньо з російської нафти. 

Нарешті, Росія все ще є домінуючим постачальником ядерного палива та технологій для більшої частини атомної енергетики Європи. Вона – один із найбільших у світі виробників урану, який контролює 44% світових потужностей зі збагачення урану. Майже 20% необробленого урану, імпортованого в Європу, походить з Росії, а ще 23% — казахського походження, де “Росатом” має значну долю. Відсутність санкцій щодо “Росатому” експерти пояснюють тим, що з одного боку ЄС є доволі залежним від російського ядерного палива, а з іншого боку ці санкції не матимуть істотного впливу на РФ, оскільки йдеться лише про 1 мільярд доларів товарообороту.

“Враховуючи гуманітарну трагедію в Україні та геополітичні наслідки війни, Європа повинна прискорити формулювання чітких вказівок і більш ранніх термінів для поступового припинення імпорту всіх видів російських енергоносіїв”, – резюмує Foreign Policy.

Романчук Микола

Recent Posts

З армії будуть розбігатися і не повертатися у стрій: про що мова

Заступниця керівника Офісу президента Ірина Верещук заявила, що проходить обговорення ідеї про продовження терміну добровільного…

8 хв. ago

ООН звернуло увагу на мобілізацію в Україні: які претензії

Управління Верховного комісара ООН з прав людини звернуло увагу на недотримання права на відмову від…

10 хв. ago

У Сирії виклали знімки візиту глави МЗС Німеччини, на яких її не впізнати

Новинні канали Сирії, близькі до нової влади, оприлюднили знімки візиту міністра закордонних справ Німеччини Аннилени Бербок. Однак…

11 хв. ago

Став відомий точний період, коли Путін хотів застосувати ядерну зброю

У війні проти України РФ була ближчою за все до того, щоб застосувати ядерну зброю,…

13 хв. ago

Супутники продемонстрували, на що Китай перетворив пустелю

Піщана пустеля Кузупчі (Kubuqi Desert) у Внутрішній Монголії колись мала репутацію «моря смерті». Проте нещодавно…

14 хв. ago

Мобілізація 2025: що змінюється для обмежено придатних до військової служби

В Україні вступили в силу зміни в процесі мобілізації, що торкнулися статусу обмежено придатних до…

17 хв. ago