Польща змінює систему виплат для біженців: родини з дітьми залишаться у скруті

Восени 2024 року в Польщі вступлять у дію нові правила, які можуть суттєво вплинути на життя українських переселенців.

З 1 жовтня 2024 року стартує нова програма соціальної підтримки родин із дітьми Aktywny Rodzic, яка замінить частину чинних соціальних виплат. Ця програма передбачає три нові види допомоги, однак не всі вони будуть доступні українцям із тимчасовим захистом у Польщі.

Українські біженці в Європі

Aktywny Rodzic — це нова комплексна програма підтримки сімей із дітьми, яка має на меті полегшити батькам поєднання виховання дітей та професійної діяльності. Програма складається з трьох основних видів виплат:

  1. Активні батьки на роботі — фінансова підтримка для родин, де батьки працюють або займаються самозайнятістю.
  2. Активні в яслах — заміна наявної допомоги для оплати дитячих закладів (зокрема ясел).
  3. Активні вдома — допомога для родин, де один із батьків залишається вдома для догляду за дитиною.

На жаль, з усіх трьох видів виплат українцям з PESEL UKR буде доступна лише одна — активні в яслах. Інші дві програми підтримки — активні батьки на роботі та активні вдома — з жовтня 2024 року будуть недоступні для українських вимушених переселенців.

З 1 жовтня українці, які користувалися програмою Rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO), тобто родинним опікунським капіталом, не зможуть більше отримувати ці виплати. Програма Aktywny Rodzic замінить ці виплати, і нові правила не передбачають надання допомоги для українців за цією програмою.

Єдиною програмою, доступною для українців, буде Активні в яслах. Однак навіть тут є обмеження: щоб отримати цю допомогу, необхідно відповідати ряду умов, зокрема бути в Польщі безперервно протягом 365 днів на законних підставах зі статусом UKR.

Це означає, що родини, які не виконали цю умову, не зможуть отримати навіть цю форму допомоги.

Ці зміни суттєво вплинуть на українських переселенців, особливо тих, у кого є маленькі діти. Родини, які раніше покладалися на фінансову підтримку від польського уряду для виховання своїх дітей, можуть залишитися без важливих виплат. Це стане додатковим тягарем, адже багато з них вже зараз стикаються з фінансовими труднощами через війну і вимушене переселення.

Для багатьох українців така ситуація може стати несподіваною та викликати тривогу, адже вони можуть не мати інших джерел доходу, щоб забезпечити своїх дітей. Зростаючі ціни та економічна невизначеність лише ускладнюють ситуацію.

Для тих, хто зможе отримати допомогу в рамках програми Aktywny Rodzic, виплати будуть наступними:

  • 1500 злотих щомісяця на одну дитину.
  • 1900 злотих щомісяця, якщо дитина має інвалідність і потребує постійної допомоги або участі в лікуванні та реабілітації.

Щодо програми Активні в яслах, виплати не можуть перевищувати фактичні витрати на перебування дитини у яслах або іншому закладі.

Романчук Микола

Recent Posts

В Україні можуть заборонити “небажані” дзвінки на мобільний

В Україні можуть заборонити "небажані" дзвінки на мобільні телефони. Законопроект прийнятий у першому читанні. Як передає "Хвиля", про…

1 хв. ago

Яке питання ставить Ілон Маск під час кожної співбесіди, щоб виявити брехуна

Американський мільярдер Ілон Маск розповів, яке важливе запитання він ставить під час кожної співбесіди, щоб…

9 хв. ago

В Ісландії через виверження вулкана евакуювали популярний курорт

Вулкан на південному заході Ісландії вивергнувся всьоме з грудня, викинувши в повітря клуби диму, коли яскраво-помаранчева…

18 хв. ago

Батьків школярів можуть позбавити батьківських прав: що відомо

Якщо ваша дитина пропускає школу, це не просто "дрібна витівка". В Україні справа може дійти…

19 хв. ago

Росіяни змушують українців здавати кров для армії РФ

Загарбники на тимчасово окупованих РФ територіях шантажують українців, змушуючи ставати донорами крові для армії РФ.…

32 хв. ago

ЗМІ: Росія поставила Північній Кореї більше мільйона барелів нафти в обмін на військову допомогу

Країна-агресор Росія поставила Північній Кореї більше мільйона барелів нафти (56 тисяч тонн) з березня 2024 року. Про це повідомляє ВВС з посилання на дані…

46 хв. ago