Польща планує скасувати пільги для українських біженців

Міністерство внутрішніх справ Польщі звернулося до воєвод із проханням надати законодавчі пропозиції щодо змін правил перебування українців у Польщі. Про це пише польський портал kresy.pl.

Йдеться про продовження тимчасового захисту біженців з України до 4 березня 2025 року. Їх польський уряд планує затвердити з новими правилами. Для цього проводять консультації з місцевими органами влади.

Ануляція права на проживання

Одна зі змін, які розглядає уряд, стосуватиметься права на легальне проживання в Польщі. За виїзд в Україну на один день пропонують анулювати право на легальне перебування. Поки що українські біженці втрачають право на проживання, якщо виїжджають із Польщі на термін більш ніж 30 днів.

Наприклад, у Любуському воєводстві вважають, що часті поїздки українських громадян для туристичних і ділових цілей підтверджують, що вони не перебувають у складному життєвому становищі, втім користуються наданою їм допомогою.

Крім цього, кожне воєводство веде окремий реєстр виплати допомог. Це означає, що теоретично одна сім’я може отримати фінансову підтримку від кількох адміністративних одиниць Польщі. Аби унеможливити таке зловживання, пропонують створити центральний реєстр.

Скасування допомоги новоприбулим

Воєводи пропонують припинити виплачувати одноразову допомогу в розмірі 300 злотих (2856 грн) на особу, яку надають новоприбулим для покриття витрат на харчування, одяг, взуття, засоби особистої гігієни та плати за житло.

Чиновники пояснюють, що ця ініціатива раніше була покликана підтримати людей, яким раптово довелося покинути свою домівку, рятуючись від війни. Водночас, за даними центрів соціального захисту населення, зараз регулярно збільшується кількість нових осіб, які мають право на пільги. Але це здебільшого люди, які планують оселитися в ЄС, а не ті, кому довелось раптово тікати з України.

Перевірка заборгованості виплат

Воєводи також закликають ретельніше перевіряти та позбавляти статусу захисту людей, які мають заборгованість із виплат. Йдеться про те, що багато українців не покривають половину витрат на проживання та харчування в колективних центрах, куди їх насправді скеровують.

Посилення системи пільг

Польські чиновники вважають, що необхідно посилити систему пільг для неповнолітніх, хворих та людей з інвалідністю. Зокрема, вони пропонують вилучити із закону статтю про грошове забезпечення на проживання та харчування. Адже існує положення про соцдопомогу, яку надають органи державного управління. Тому відбуваються зловживання “у вигляді подвійного розміщення одних і тих самих людей”.

Rzeczpospolita повідомляє, що зараз у Польщі перебуває приблизно мільйон українців, які прибули після початку війни. Ще приблизно 1,5 мільйона українців проживали у Польщі до 24 лютого 2022 року.

Ольга Степанова

Recent Posts

Не наші методи: нардеп “Слуги народу” вважає, що гроші добровольцям ЗСУ не потрібні

Народний депутат Ігор Кривошеєв називає виплати військовим "неправильною мотивацією". Народний депутат від "Слуги народу" Ігор Кривошеєв вважає,…

9 секунд ago

Через густий туман у Києві трапилось багато серйозних ДТП: подробиці та фото, відео

У суботу, 5 жовтня, Київ опинився в умовах густого туману, що спричинило значне ускладнення ситуації…

14 хв. ago

Окупанти будуть атакувати Запоріжжя: у ЗСУ спрогнозували, кили буде гаряче

Ситуація на Запорізькому напрямку неспокійна. Окупанти можуть активізувати штурми вже найближчими днями. Але прямо зараз активність росіян…

32 хв. ago

Українцям пропонують виживати на 3000 гривень: у владі кажуть – це реально

Проєкт державного бюджету на 2025 рік передбачає замороження соціальних стандартів через обмежені ресурси. Зокрема, підвищення…

45 хв. ago

Захід перейшов до потужного тиску на Зеленського з метою припинення війни – El Pais

Союзники України розпочинають новий етап тиску на Київ, щоб домовитися про закінчення війни. Про це…

53 хв. ago

“Це найкращий доказ”: кумедне відео зі сніговою людиною стало вірусним у соцмережах

Вірусна поява в лісах Оклахоми міфічної істоти Бігфута, схожої на снігову людину, викликала бурю емоцій в…

59 хв. ago