Польща планує скасувати пільги для українських біженців

Міністерство внутрішніх справ Польщі звернулося до воєвод із проханням надати законодавчі пропозиції щодо змін правил перебування українців у Польщі. Про це пише польський портал kresy.pl.

Йдеться про продовження тимчасового захисту біженців з України до 4 березня 2025 року. Їх польський уряд планує затвердити з новими правилами. Для цього проводять консультації з місцевими органами влади.

Ануляція права на проживання

Одна зі змін, які розглядає уряд, стосуватиметься права на легальне проживання в Польщі. За виїзд в Україну на один день пропонують анулювати право на легальне перебування. Поки що українські біженці втрачають право на проживання, якщо виїжджають із Польщі на термін більш ніж 30 днів.

Наприклад, у Любуському воєводстві вважають, що часті поїздки українських громадян для туристичних і ділових цілей підтверджують, що вони не перебувають у складному життєвому становищі, втім користуються наданою їм допомогою.

Крім цього, кожне воєводство веде окремий реєстр виплати допомог. Це означає, що теоретично одна сім’я може отримати фінансову підтримку від кількох адміністративних одиниць Польщі. Аби унеможливити таке зловживання, пропонують створити центральний реєстр.

Скасування допомоги новоприбулим

Воєводи пропонують припинити виплачувати одноразову допомогу в розмірі 300 злотих (2856 грн) на особу, яку надають новоприбулим для покриття витрат на харчування, одяг, взуття, засоби особистої гігієни та плати за житло.

Чиновники пояснюють, що ця ініціатива раніше була покликана підтримати людей, яким раптово довелося покинути свою домівку, рятуючись від війни. Водночас, за даними центрів соціального захисту населення, зараз регулярно збільшується кількість нових осіб, які мають право на пільги. Але це здебільшого люди, які планують оселитися в ЄС, а не ті, кому довелось раптово тікати з України.

Перевірка заборгованості виплат

Воєводи також закликають ретельніше перевіряти та позбавляти статусу захисту людей, які мають заборгованість із виплат. Йдеться про те, що багато українців не покривають половину витрат на проживання та харчування в колективних центрах, куди їх насправді скеровують.

Посилення системи пільг

Польські чиновники вважають, що необхідно посилити систему пільг для неповнолітніх, хворих та людей з інвалідністю. Зокрема, вони пропонують вилучити із закону статтю про грошове забезпечення на проживання та харчування. Адже існує положення про соцдопомогу, яку надають органи державного управління. Тому відбуваються зловживання “у вигляді подвійного розміщення одних і тих самих людей”.

Rzeczpospolita повідомляє, що зараз у Польщі перебуває приблизно мільйон українців, які прибули після початку війни. Ще приблизно 1,5 мільйона українців проживали у Польщі до 24 лютого 2022 року.

Ольга Степанова

Recent Posts

Російський журналіст Познер потрапив у «список Путіна»: що це означає

4 жовтня 90-річного журналіста та телеведучого Володимира Познера внесли до «списку Путіна». Це сталося на…

1 хв. ago

Синоптики обіцяють аномально теплу зиму: сніг і морози будуть нетривалими

В Україні зима цього року обіцяє бути загалом теплою, хоча не виключені короткочасні періоди арктичного…

25 хв. ago

Пакуйте рюкзаки: Міноборони загребе ще 70 тис. чоловіків – повістки вже “полетіли”

Міністерство оборони України вже надіслало 70 тисяч повісток чоловікам. Про це повідомляє Ukrainian Military Pages, посилаючись на свої джерела…

30 хв. ago

Тепер біда не лише від «Шахедів»: у ЗСУ розповіли, чим росіяни дедалі частіше атакують Україну

Російські загарбницькі війська дедалі частіше, крім "Шахедів", використовують дрони невстановленого типу. Але вони часто потрапляють…

43 хв. ago

Київ накриє сильна злива: синоптики зробили прогноз погоди на 6 жовтня

У ніч на 6 жовтня Київ та область накриє сильна злива, яка протримається до вечора.…

46 хв. ago

Затримано голову Хмельницької МСЕК, яка викидала сумки з 500 тис. дол. через вікно

Працівники ДБР затримали керівницю Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи, яку підозрюють у незаконному збагачені. Напередодні у службових кабінетах і…

52 хв. ago