Деякі підприємства та організації в Україні можуть забронювати своїх співробітників від мобілізації. Законопроєкт №10449, який діє з травня 2024 року, регулює не тільки правила призову, відтермінування та штрафів, а й броні.
УНІАН з’ясував, як отримати бронь від мобілізації з 1 серпня 2024 року.
Як відбувається бронювання співробітників тепер – список нововведень
Кабінет Міністрів України вніс деякі зміни до постанови №76, яка регулює порядок внесення підприємств України до категорії критично важливих. З огляду на зміни, бронь від мобілізації в Україні мають право оформити:
Важливо розуміти, що бронь від мобілізації тепер, за новим законопроєктом, доступна для всіх працівників від 18 до 60 років, тому що лист із переліком дефіцитних військово-облікових спеціальностей осіб рядового, старшинського, офіцерського складу не братиметься до уваги під час узгодження списків на бронювання, а отже, значно більша кількість працівників, для яких раніше існували обмеження, можуть бути заброньовані.
Також у постанові КМУ зазначено, що збільшено строк, на який військовозобов’язані працівники критично важливих підприємств можуть отримати бронювання. Тепер забронювати співробітника можна на 12 місяців замість 6.
Ще одне нововведення – орган, який ухвалив рішення про визначення підприємства критично важливим, у разі наявності сумнівів щодо інформації, викладеної в документах, що подаються під час бронювання працівників, може запросити документальне підтвердження такої інформації.
Ба більше – підприємства, що виробляють товари, надають послуги для забезпечення потреб Збройних сил України, інших військових формувань, відтепер також спершу мають отримати відповідний статус критично важливого підприємства (бути включеними до переліку), і лише після цього зможуть подавати списки працівників на бронювання.
Як оформити бронювання співробітників – ліміти та правила
Для того щоб надати бронь від мобілізації цінним співробітникам критично важливого підприємства, потрібно виконати низку умов. Важливо переконатися, що:
Відомо, що бронь від мобілізації можуть отримати тільки 50% від загальної кількості військовозобов’язаних співробітників підприємства, але ця норма працює не завжди. Є випадки, коли бронювання буде 100%, до них належать:
Проте зміни в порядку бронювання співробітників торкнулися деяких держслужбовців – у топчиновників категорії “А”, голів обласних, районних рад, а також сільських, селищних, міських голів залишається гарантована бронь, а ось держслужбовці категорій “Б” і “В” будуть бронюватися всього на 50%.
Хто може оформити бронь від мобілізації – професії
Наразі в Україні затверджено перелік, згідно з яким працівники тих чи інших спеціальностей можуть отримати бронь від мобілізації – список виглядає так:
Керівник підприємства, який бажає оформити бронь від мобілізації для співробітника, повинен розуміти, що така опція доступна тільки для офіційно оформленого працівника. Тобто, трудовий договір або контракт обов’язковий, як і наявність військово-облікових документів. Для ФОПів наразі бронювання не передбачено.
Зима — це час зниження температур та чималої кількості свят, які нерідко відзначають з алкоголем.…
У 2026 році в Единбурзі офіційно запровадять туристичний податок, що стане першим таким випадком у Шотландії.…
Військовозобов'язані громадяни України, які раніше отримали статус обмежено придатних до військової служби, повинні самостійно пройти…
Шахраї часто використовують інсценування наїзду на пішохода, щоб змусити водіїв відкупитися і не ставати фігурантами…
Для багатьох українців, особливо у холодні місяці, платежі за газ та збори за доставку чинять…
З першого вересня 2025 року у вищих навчальних закладах розпочнеться базова загальновійськова підготовка. У Міноборони…