Politico: У Байдена сигналізують про готовність дозволити Україні бити по РФ зброєю США

Двоє високопосадовців адміністрації президента США Джо Байдена дозволили Україні використати американську зброю для завдання ударів по території Росії. Проте остаточне рішення Вашингтон ще не ухвалив, продовжується розгляд.

Про це повідомляє Politico .

Так, за даними американського видання, представники Білого дому та вищі помічники Байдена сигналізують про готовність дозволити Україні бити по Росії зброєю США.

Це відбувається на тлі тиску з боку деяких європейських союзників та українських чиновників, які закликають скасувати обмеження такого кроку в контексті російського наступу в Харківській області.

Зазначається, що державний секретар Ентоні Блінкен заявив про можливі зміни у питанні відповідного «табу» під час візиту до Молдови під тиском журналістів.

За його словами, «відмінною рисою» підходу адміністрації Байдена до України з моменту початку повномасштабного вторгнення Росії два роки тому, «була адаптація до умов, до того, що Росія робила на полі бою».

«Ми теж адаптувалися і пристосовувалися, і ми продовжуватимемо це робити», – сказав Блінкен.

Пізніше представник Ради нацбезпеки Джон Кірбі заявив, що в поточній політиці немає жодних змін, згідно з якою Україна не може використовувати зброю, надану США, для ударів по території Росії і зазначив, що підтримка України з боку Америки змінилася належним чином.

Двоє інших представників адміністрації Байдена, пише Politico, попередили, що остаточного рішення ще не ухвалено і що Блінкен та Кірбі описали загальну тенденцію американської підтримки України під час війни, яка звучить як «спочатку обережність, а потім дозвіл». При цьому вони не обов’язково гарантували майбутні зміни.

Знайомий із цим питанням американський чиновник за умов анонімності зазначив, що тема «перебуває на розгляді».

Тим часом наближена до Офісу президента України Володимира Зеленського особа наголосила, що Київ не бачив конкретних зрушень у цьому питанні з боку адміністрації Байдена.

Під час візиту до Бельгії у вівторок, 28 травня, Зеленський звернувся до західних урядів із проханням дозволити Україні використання зброї іноземного виробництва для завдання ударів по цілях на суверенній території Росії.

Видання Politico отримало внутрішній документ українського уряду, в якому викладено тези для українських чиновників. Там зазначається, що обмеження США «суттєво знижують ефективність допомоги партнерів та нейтралізують докладені зусилля».

Тиск на Байдена та позиція Конгресу

Байден зіткнувся з тиском усередині країни з вимогою скасувати обмеження, зокрема з боку демократів, а рішення іноземних союзників надати Україні дозвіл на використання переданої ними зброї на російській території посилило цей тиск.

Адміністрація Байдена змінила інші аспекти української політики після того, як це зробили союзники, а саме: відправила ракети далекого радіусу дії після того, як Лондон і Париж передали Києву свої варіанти.

Багато провідних американських законодавців публічно підтримують цю ідею.

Минулого тижня речник Палати представників Майк Джонсон заявив, що українці не можуть захистити себе через політику адміністрації Байдена. Група двопартійних законодавців на чолі з головою Комітету з питань розвідки Палати представників, республіканцем Майком Тернером , направила до Пентагона листа до військового керівництва з проханням скасувати обмеження.

«Я не бачила жодної людини в Палаті представників чи Сенаті, яка б не підтримала цієї ідеї», – сказала Олександра Устинова , голова спеціальної парламентської комісії з питань озброєння та боєприпасів, яка у травні зустрілася з кількома законодавцями у Вашингтоні.

За її словами, представники Конгресу зазначили, що Київ спостерігав, як російські війська накопичувалися на кордоні, готуючись завдати удару по Харкову, проте через рішення Вашингтона Сили оборони не могли завдати удару наданими США ракетами.

Дозвіл на удари західною зброєю по території РФ

Ідею надати Україні дозвіл на використання західної зброї для атак підтримали Латвія, Естонія, Нідерланди, Швеція, Фінляндія, Велика Британія та більшість інших європейських країн. Водночас у США та Німеччині висловили обережність із цього питання.

Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель назвав удари ЗСУ по території РФ прийнятними з погляду міжнародного права, оскільки російські війська атакують країну зі своєї території.

Президент Франції Еммануель Макрон також підтримав дозвіл Україні на удари по території РФ, але уточнив, що це слід робити лише за об’єктами, з яких агресор запускає ракети.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг закликав країни Альянсу дозволити Україні вражати ворожі цілі на території РФ. Парламентська асамблея НАТО ухвалила аналогічне рішення із закликом до країн-партнерів.

Лисенко Катерина

Recent Posts

ЄС закликав виконати ордери на арешт Путіна

Євросоюз закликав усі держави, які ратифікували Римський статут, виконувати свої зобов'язання. Зокрема йдеться про арешт…

8 хв. ago

Чи може ТЦК передати повістку через родичів: юрист дав пояснення

Військовослужбовці ТЦК не можуть передати повістку військовозобов'язаному через родичів. Якщо це сталося, то документ не…

24 хв. ago

Експерти пояснили небажання Путіна оголошувати нову хвилю мобілізації

Росія наразі не планує оголошення нової хвилі мобілізації в короткостроковій або середньостроковій перспективі, оскільки президент…

24 хв. ago

Стало відомо, хто може отримати пенсію загиблого військового

Попри війну, українці продовжують отримувати пенсії та соціальні виплати. В Україні існує декілька видів пенсії,…

36 хв. ago

На Троєщині стали трамваї: що сталося?

У Деснянському районі Києва через технічні причини зупинилися трамваї. Про це повідомляє «Київпастранс». Зокрема, йдеться про маршрути…

48 хв. ago