Росія завдає ударів по критично важливих підстанціях, пов’язаних з українськими АЕС, намагаючись відключити їх. Ці удари загрожують катастрофою, пише The New York Times із посиланням на думки експертів.
Росія б’є по енергетиці України з перших днів війни, намагаючись зруйнувати її та зробити життя українців нестерпним. Досі ці атаки були зосереджені переважно на теплових і гідроелектростанціях, а також на їхніх об’єктах передачі електроенергії. Але енергосистема України не зазнала краху, головним чином через те, що велика частина виробництва електроенергії залежить від атомних станцій, які досі не зазнавали прямих атак.
За даними МАГАТЕ, із серпня Росія намагається бити по енергорозподільчих підстанціях, пов’язаних з АЕС, аби позбавити Україну останніх великих потужностей з виробництва електроенергії. За словами Шона Берні, ядерного експерта Грінпіс Україна, підстанції при АЕС не лише передають в енергосистему енергію, вироблену ядерними реакторами, але також постачають назад на АЕС електроенергію, необхідну для охолодження реакторів і відпрацьованого палива.
“Втрата функції охолодження в одному або кількох реакторах неминуче призведе до розплавлення ядерного палива та великомасштабного радіаційного викиду”, — попереджає Грінпіс у примітці, надісланій The New York Times.
Експерти Організації Об’єднаних Націй виступили з подібним попередженням у заяві, оприлюдненій у понеділок. Вони заявили, що “подальше пошкодження електроенергетичної системи України може призвести до відключення електроенергії, що збільшить ризик втрати діючими ядерними реакторами доступу до мережі для живлення своїх систем безпеки”. Така подія, йдеться в заяві, може призвести до серйозної ядерної катастрофи.
Київ намагався умовити МАГАТЕ направити свій постійний персонал на ці підстанції, сподіваючись, що їхня присутність утримає Росію від атак. Адже Росія змушена зберігати гарні відносини з організацією, аби мати можливість і далі експортувати свої технології ядерної енергетики.
Однак в МАГАТЕ заявили, що не можуть ризикувати безпекою свого персоналу. Тому агентство провело лише одну моніторингову місію, про додаткові візити не повідомлялося.
Західні чиновники очікують до 5 мільйонів нових українських біженців, якщо тепло- та електромережі вийдуть з…
У Словаччині ухвалили поправки до імміграційних законів, які зменшують державну підтримку для українських біженців від…
Собор Паризької Богоматері відкриється 7 грудня 2024 року. Основна реставрація історичної споруди, яку ледь не…
Таємниця Лох-Неського чудовиська може пояснюватися дивним природним явищем, вважає засновник дослідницької групи Loch Ness Exploration Алан МакКенна. Дослідник…
Ощадбанк надає фінансові послуги протягом багатьох років. За цей час фінустанова має чимало задоволених клієнтів,…
Самовільне залишення військових частин (СЗЧ) серед мобілізованих в Україні часто трапляється через психологічну неготовність новобранців.…