Цього року ювілей сумної події: 25 років тому, 1999 року, в обмін на погашення заборгованості за спожитий російський газ Київ передав Москві українські стратегічні бомбардувальники Ту-160 та Ту-95. Російська армія використовує їх й зараз, деякі залучені до бомбардувань України. Журналісти “Схем” з’ясували, які з цих літаків і під якими новими іменами досі у строю.
У тому, що Росія отримала літаки (а також крилаті ракети) від України й досі використовує для ударів, нічого нового немає, це загальновідомий факт. Про це вже в ході війни неодноразово говорив, наприклад, спікер Повітряних сил України Юрій Ігнат. Ті ж “Схеми” писали про це у своєму розслідуванні у серпні 2023 року, зосередившись на ракетах. А представник Головного управління розвідки Міноборони України (ГУР МО) Вадим Скибіцький розповів про це в інтерв’ю The New York Times ще 12 грудня 2022 року.
Київ у 1999 році передав Москві вісім важких бомбардувальників Ту-160 та три Ту-95МС, а також 575 крилатих ракет Х-55. За це Росія компенсувала Україні борг за російський газ – на суму 275 мільйонів доларів. Передача літаків та ракет відбулася без погодження Верховної Ради.
Крім того, вартість озброєння була заниженою у 10 разів – про це сказано у висновках Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради для проведення розслідування відомостей щодо фактів розкрадання у Збройних Силах України та підриву обороноздатності держави в період з 2004 по 2017 роки. “Живих” грошей, навіть невеликих, Україна все одно не отримала – все пішло в рахунок погашення боргу.
Але цього разу журналісти “Схем” проаналізували серійні номери літаків в угоді тих часів та дані з міжнародних авіареєстрів. Їх співставили з номерами бомбардувальників, які використовує РФ. Загалом Схеми ідентифікували 10 українських стратегічних літаків, переданих Україною до Росії.
Серед них Ту-160, яким в РФ присвоїли нові назви: “Микола Кузнецов” (раніше це був український літак з бортовим номером “10”), “Василь Сенько” (“11”), “Олександр Новиков” (“12”), “Володимир Судець” (“15”), “Олексій Плохов” (“16”), “Андрій Туполев” (“18”), “Ігор Сікорський” (“22”).
Щонайменше шість переданих літаків Ту-160 перебувають у бойовому складі російської армії. Журналісти також виявили три у минулому українських Ту-95МС: це “Красноярськ”, “Севастополь”, “Ізборськ”. Такі нові назви українські бомбардувальники отримали в Росії.
Також журналісти встановили російських льотчиків, яких у РФ призначили керувати переданими українськими бомбардувальниками, і яких нині українська розвідка називає причетними до масованих ракетних ударів по Україні.
Зокрема, на тлі літака, який в Україні мав бортовий номер “10”, а в Росії отримав назву “Микола Кузнєцов”, раніше давав інтерв’ю командувач дальньої авіації Росії Сергій Кобилаш, якому у 2024 році українське слідство заочно повідомило про підозру за командування ударом по “Охматдиту”.
Також серед російських льотчиків колишніх українських бомбардувальників журналісти ідентифікували Олега Скитського. Він керував літаком, який в Україні мав бортовий номер “11”, а у РФ отримав назву “Василь Сенько”. Скитський, йдеться в розслідуванні – військовослужбовець 22 авіадивізії, яку ГУР називає “відповідальною за численні жертви і руйнування в Україні” через запущені ними ракети.
Раніше “Схеми” ідентифікували його як командира 121-го авіаполку важких бомбардувальників у складі цієї дивізії, який, ймовірно керував атакою на Київ 28 квітня 2022 року, коли через влучання ракетою в будинок, загинула журналістка Радіо Свобода Віра Гирич.
Військовослужбовець Олексій Печкарьов раніше був ідентифікований як командир літака Ту-95МС “Ізборськ”, що передала у РФ українська влада. Під час повномасштабного вторгнення він – керівник відділення бойової підготовки 22-ї авіадивізії. Влітку 2022 року на одній з акцій в підтримку так званої СВО розповідав, що російські “вояки на суходолі та в повітрі трощать відроджений нацизм”, йдеться в розслідуванні.
Війна в Україні принесла значні втрати серед військових та цивільних. Точні цифри загиблих залишаються невідомими…
Статки Ріната Ахметова у 2024 році упали майже на чверть, йдеться в новому рейтингу видання…
Новообраний президент США Дональд Трамп розглядає можливість призначення "царя штучного інтелекту" в Білому домі. Він буде відповідати…
У Лаосі, у популярному серед туристів місті Ванг В'єнг, сталася трагедія: шість молодих жінок із…
Явище хабарництва в Україні лишається актуальним, і жодна структура не є винятком, в тому числі…
Європу чекає найхолодніша зима з початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну. Це призведе до зростання цін…