Засновник і керівник месенджера Telegram Павло Дуров приїхав до Франції, влада якої виписала ордер на його арешт . Дурова було затримано поліцією в аеропорту «Ле Бурже», повідомили французькі ЗМІ.
За їх даними, правоохоронні органи Франції вважають Telegram розсадником злочинності і незадоволені відмовою Дурова жорстко модерувати контент і співпрацювати з владою у розкритті інформації про користувачів, підозрюваних у поширенні наркотиків, дитячій порнографії та шахрайстві, пише ВВС .
Арешт Дурова, про який немає жодної офіційної інформації вже майже добу, викликав бурхливу реакцію та звинувачення в обмеженні свободи слова. Невдоволення висловлюють як офіційні особи у глибоко зацензурованій Росії, так і противники регулювання інтернету на Заході на чолі з власником мережі X Ілоном Маском .
Дуров крім російського має французьке громадянство. За даними джерел французького телеканалу TF1, він знав, що оголошений у розшук і уникав відвідин Франції. Чому він приїхав, вони не розуміють, і називають «помилкою» повернення Дурава, що проживає в Дубаї, в ЄС.
39-річний мільярдер прилетів із Азербайджану на власному літаку. Його супроводжували охоронець та неназвана жінка.
У неділю Дуров має постати перед суддею.
TF1 пише з посиланням на слідчого, що прокурори проситимуть ув’язнити його, оскільки вважають, що він легко втече з країни. Для цього Дурова має всі можливості: літак, паспорти та гігантські гроші.
Жодних офіційних оголошень про затримання Дурова французька влада досі не зробила.
Прокуратура Парижа обіцяла надати більше інформації про те, що відбувається у понеділок, 26 серпня. “Повну заяву для преси буде опубліковано завтра”, – сказав агентству представник прокуратури.
У справі взагалі мало подробиць. Російське посольство у Франції поскаржилося у неділю, що французи всі запити ігнорують.
«Після появи у ЗМІ новини про затримання Дурова негайно запросили у французької влади роз’яснення про причини та зажадали забезпечити захист його прав та надати консульський доступ. Станом на сьогодні французька сторона поки що ухиляється від взаємодії з цього питання», — написало посольство у Facebook і повідомило, що перебуває в контакті з адвокатом Дурова.
Свобода слова чи злочинна недбалість
Затримання Дурова викликало бурхливу реакцію у тихий неділю.
Колишній президент Росії Дмитро Медведєв написав у дурівській мережі Telegram, що попереджав її засновника про неприємності.
«Колись, уже досить давно, я запитав у Дурова, чому він не хоче співпрацювати з правоохоронними структурами щодо тяжких злочинів. “Це моя принципова позиція”, – заявив він. “Тоді будуть серйозні проблеми в будь-якій країні”, – сказав йому я.
«Він прорахувався. Для всіх наших спільних тепер ворогів він російський і тому непередбачуваний і небезпечний. Інший крові, – написав Медведєв. — Точно не Маск і Цукерберг».
Маск, зі свого боку, підтримав Дурова і не пропустив нагоди звинуватити у зневаженні свободи слова Євросоюз, з яким у нього останнім часом не складаються стосунки.
Це пов’язано з тим, що після покупки Twitter Маск повернув на платформу персонажів, насамперед заблокованих за порушення правил пристойної дискусії. Насамперед, Дональда Трампа , кандидатуру якого Маск гаряче підтримує на майбутніх виборах президента США.
Маск присвятив кілька твітів своєї насиченої недільної стрічки Дурову. В одному з них під хештегом #FreePavel він опублікував витримку розмови з інтерв’юером Володимира Путіна Такером Карлсоном , в якій Дуров розповідає, як він радий, що Маск купив «Твіттер».
Карлсон теж заступився за Дурова: «Павло Дуров сьогодні сидить у французькій в’язниці, будучи живим попередженням для будь-якого власника платформи, який відмовляється піддавати правду цензурі за вказівкою урядів та спецслужб. На колись вільний світ стрімко опускається темрява», – написав Карлсон у мережі X Ілона Маска.
Інші зазначають, що затримання Дурова ніяк не обмежить свободу слова у Франції, а ось до боротьби зі злочинністю має пряме відношення.
«Його неспівпраця з ФСБ на користь свободи слова, на жаль, повністю нейтралізується його неспівпрацею ні з ким, щоб зупинити використання ТГ для всього жахливого. То був його вибір. Можна було робити одне і не робити інше?», — акуратно висловився відомий розслідувач Христо Грозєв і доклав до свого твіту скріншоти каналів у Telegram, до яких у правоохоронних органів, напевно, виникли б питання.
Загарбники на тимчасово окупованих РФ територіях шантажують українців, змушуючи ставати донорами крові для армії РФ.…
Країна-агресор Росія поставила Північній Кореї більше мільйона барелів нафти (56 тисяч тонн) з березня 2024 року. Про це повідомляє ВВС з посилання на дані…
Міністр оборони Рустем Умєров зазначив, що йдеться не про ліквідацію ТЦК, а про створення сучасної…
Американська база протиракетної оборони у Редзіково на півночі Польщі має виключно оборонний характер, а якщо…
Криптовалютний підприємець Джастін Сан витратив понад 6 мільйонів доларів на банан, приклеєний скотчем до стіни…
У випадку запуску по Києву новітньої ракети середньої дальності "Орешник" є велика ймовірність, що її зіб'ють.…