Новий командувач Об’єднаних сил ЗСУ генерал-лейтенант Юрій Содоль опинився у центрі скандалу через звинувачення у призначенні “своїх людей” на ключові посади, нехтуванні життями військових та політичній упередженості. Депутати та волонтери розповідають все нові подробиці про Содоля, які дискредитують репутацію командувача всім східним фронтом, а також закликають до його відставки.
Пропонуємо досьє на скандального генерала Содоля. Що відомо про командувача, в чому його звинувачують і наскільки рішення командуючого можуть зашкодити військовим ЗСУ, які ціною власного життя виборюють перемогу на фронті.
Над Содолевою головою почали збиратися хмари ще з самого моменту його призначення на посаду нового командувача Об’єднаних сил ЗСУ – 11 лютого 2024 року (до нього цей пост займав Сергій Наєв – ред.). Незважаючи на значний послужний список, призначення Содоля викликало значну критику.
З біографії Содоля відомо, що до цього він очолював Морську піхоту, а у квітні 2024 року став керівником Об’єднаного стратегічного угруповання військ “Хортиця”. Народився він 26 грудня 1970 року в місті Чугуєві, що на Харківщині, в родині військовослужбовців. Освіту здобував у Маріуполі, де завершив середню школу в 1988 році. Того ж року вступив до Сумського вищого артилерійського командного училища, яке закінчив у 1992 році.
У 2002 році він успішно завершив навчання в Національній академії оборони України, спеціалізуючись на бойовому застосуванні та управлінні підрозділами Сухопутних військ. Свою кар’єру в Десантних військах ЗСУ Юрій Содоль розпочав у 2003 році. Через чотири роки, у 2007 році, він був призначений командиром 25-ї окремої повітряно-десантної бригади.
З 2014 року, коли почалася російсько-українська війна, Содоль активно брав участь у бойових діях. Він керував операціями в найгарячіших точках, зокрема в боях за Рубіжне, штурмі Ямполя, обороні Донецького аеропорту та під час виходу з Дебальцевого. У січні 2015 року Содоля призначили першим заступником командувача Десантно-штурмових військ, а з березня 2018 року він став командувачем морської піхоти ВМС ЗС України.
З початком широкомасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року, Юрій Содоль був відзначений званням Героя України за успішний контрнаступ під Волновахою, де він організував виведення військових з-під атаки, рятуючи сотні життів. Він також брав участь в обороні Маріуполя.
У 2023 році Содоль очолював оперативно-тактичне угруповання на Вугледарському напрямку в Донецькій області. Генерал-лейтенант Юрій Содоль одружений і має двох синів, які також пішли по стопах батька, обравши військову службу.
Відомо, що на Содоля покладено керівництво східним фронтом, що є надзвичайно відповідальною позицією. І майже з перших місяців його призначення знайшлися критики, які почали звинувачувати його у інтригантстві та неоднозначних діях. Про це у лютому писала народна депутатка від фракції “Слуга народу” Мар’яна Безугла, яка між тим відмічала Содоля як одного з самих ефективних бойових командувачів.
“Содоль на Командування обʼєднаних сил (КОС) – високоінтелектуальний інтриган. Сам собі на думці як для ворогів, так і для друзів. В той же час, один із самих ефективних бойових командувачів, відкритий до інноваційних методик ведення бою. В той же час, саме на ньому відповідальність за Маріуполь і неоднозначні дії морської піхоти в ті часи. Історія памʼятає. Содоль непередбачуваний і небезпечний. КОС, яке взагалі-то має якраз управляти боєм, всім застосуванням сил оборони згідно Закону, і яке Залужний не використав, а створив купу окремих угрупувань з управлінським бедламом, може отримати нове життя. Подивимось. Цікаве рішення. Бойовий, інноваційний, сильний менеджер. Кулуарний за цінностями”, – зауважувала Безугла.
Вже у травні, Безугла повертається з фронту і голосно називає Содоля військовим злочинцем, звинувативши у розміщенні на ключові посади “своїх людей”, незважаючи на їхні професійні якості. Вона зазначила, що генерал обирає кадри виключно за “належністю до генеральської фракції”.
Безугла також повідомила, що Содоль призначив на ключові позиції Галушкіна, Соколова та Луценка, які, за її словами, не справляються зі своїми обов’язками. Наприклад, Галушкін, за словами Безуглої, провалив оборону Харківщини, а Луценко не був покараний за прорив в Очеретиному на Покровськ.
“Жоден генерал не покараний ні при Залужному, ні при Сирському. Вони “спливають” знову і знову. Нічого не помінялося. Генеральські фракції продовжують гробити наше майбутнє. І Сирський – частина процесу. Він не може вийти за рамки”, – писала Безугла.
Критику Безуглої наприкінці травня підхопив громадський активіст та волонтер Сергій Стерненко, назвавши призначення Содоля “кадровою катастрофою”. Він підкреслив, що генерал ігнорує людські втрати і не забезпечує належного матеріального забезпечення військових.
Стерненко також розповів, що під час підготовки до операції Содоль не вжив заходів для забезпечення сил човнами та засобами радіоелектронної боротьби. За його словами, більшість цього обладнання постачали волонтери та місцеві ради, що призвело до значних втрат, яких можна було б уникнути.
Коментуючи вкиди ворога про нібито захоплення Росією плацдарму у Кринках, Стерненко також звинувачував Содоля у неналежному матеріальному забезпеченні бійців. Він зазначив, що ця проблема була відома давно, але не була вирішена належним чином.
24 червня начальник штабу “Азова” Богдан Кротевич подав заяву до Державного бюро розслідувань на генерала, звинувачуючи його у більшій кількості загиблих українських військових, ніж у будь-якого російського генерала. За словами Кротевича, в Україні “судять комбатів та комбригів за втрату спостережної посади, але не судять генерала за втрату областей та десятків міст та втрату тисяч солдатів”.
Він заявив, що “військові зараз розуміють, про яку людину йде мова, тому що 99 відсотків військових ненавидять цю людину за те, що вона робить”.
21 червня Безугла звинуватила Содоля у втраті позицій ЗСУ під Торецьком. Вона написала, що ці позиції українські військові тримали з 2014 року, але за добу до прориву РФ Содоль зняв бригаду з місця і завів підрозділ, що вже поніс втрати і мав знижену боєздатність.
“Події розвиваються так, що недалеко до виходу на трасу. Підготовлених фортифікацій знову немає! Бої тривають у Шумах”, забила на сполох Безугла.
Під час прориву на Торецьк генерал Содоль, за інформацією Безуглої, пиячив у ресторані “Облака” в Одесі. Вона навіть опублікувала свіжу фотографію генерала у компанії товаришів, які ймовірно виголошують тост і випивають.
Крім цього, одразу після звинувачень у пияцтві замість ведення оборони на Донбасі, стало відомо про те, що Труханов на днях отримав з рук Содоля нагрудний знак “За службу та звитягу”. Ветеран російсько-української війни Олег Симороз та інші військові засудили нагородження військовою нагородою мера Одеси Генадія Труханова. Військові вважають, що це дискредитує Збройні сили України, а визначні нагороди, які б мали отримувати справжні герої на фронті, нівелюються щодо своєї справжньої цінності.
“Такі речі, це ганьба для Збройних Сил України. Я просто відмовляюся сприймати той факт, що відзнаку, яку отримують за виконання завдань в зоні ведення бойових дій, отримує одіозний проросійський політик, який жодного відношення до армії немає. Застереження щодо призначення Содоля підтвердились. Окрім того, що він не цінує життя особового складу, то він вибачте ще й політично просто відморожений совковий алкоголік для якого відзнака ЗСУ – це просто брєлок, який можна подарувати за хороший магарич… Сором, ганьба та знущання з військових”, – написав Симороз.
Загалом, критика на адресу генерала Юрія Содоля стосується його управлінських рішень, нехтування життями солдатів, політичної необ’єктивності та неналежного матеріального забезпечення військових під час операцій. Військові та волонтери підключилися до розголошення дискредитаційної інформації щодо Содоля у соцмережах, вони вимагають від влади дати об’єктивну оцінку тому, що відбувається.
“Треба зараз максимально вже всім підключитись по питанню Тищенко та Содоля, інакше замнуть”, – обурюється блогер та волонтер Ігор Лаченков.
На думку військових, така бездіяльність щодо Тищенка, з яким нічого не можуть вдіяти вже тредій день поспіль, і нагородження політиків ніяк не підіймають бойовий дух українців.
Незадоволення з боку військових – вистачає. Вони вимагають від влади прийняття рішення навколо “псячих” депутатів та нагородження Труханова Содолем.
“Це вже переходить всі рамки! Коли все суспільство кипить від безкарності їх “темок” і як вони зухвало себе поводять! Якщо постійно лунають меседжі від влади про справедливість, але на ділі справедливості зовсім немає, хто чий кум – той і кайфує безкарно”, – роблять висновки військовий з ніком Ded.
Незважаючи на цей скандал, вище військове керівництво ніяк не коментує ситуацію навколо генерала Содоля. Стосовно всієї ситуації виступив поки що народний депутат фракція “Слуга народу” Федір Веніславський, який зазначив, що “Безугла не може коментувати дії військових”, а закиди на адресу Содоля він назвав її “суб’єктивною оцінкою”.
“У парламенті в у військовому комітеті ці питання, які пані депутатша оприлюднює, не обговорювалися, ніякі рішення не приймалися з цього приводу. Тобто це суб’єктивна оцінка людиною якихось подій. Говорити про фаховість або нефаховість – дуже складно. Я думаю, що кожен бажаючий може проаналізувати навички, вміння, знання того чи іншого народного депутата і оцінити, чи може він давати оцінку стратегічним, оперативним, тактичним якимось рішенням на рівні командування ЗСУ, команудвання ООС. Я думаю, що для того, щоб давати оцінки конкретним рішенням військового керівництва, необхідно мати компетенції в тій сфері, яку ти коментуєш. У нас в комітеті є народні депутати України, які думаю, здатні давати такі оцінки, є і герой України, і інші військові. Але ніхто з них якихось різкиї негативних оцінок діяльності тих чи інших військових керівників не давав”, – акцентував Веніславський.
Тим часом останні дні принесли зміни на Торецькому напрямку, де окупанти активізували свої дії. Активність росіян у Донецькій області й одночасне зменшення кількості атак на Харківщині свідчить, що армія РФ або готується до інтенсивного наступу, або вже почала його. Військовий експерт Костянтин Машовець проаналізував поточну ситуацію та ймовірні подальші кроки ворога, включаючи збільшення контролю над східними районами селища Північне.
На Харківському напрямку бої точаться у Вовчанську. За останню добу тут сталося п’ять бойових зіткнень. Сили оборони України на Харківщині продовжують активно знищувати ворожу техніку, змушуючи окупантів переходити до піших атак. За минулу добу українські сили ліквідували 145 окупантів та значну кількість ворожої техніки. Саме тому атаки окупантів відбуваються з усе меншою кількістю техніки.
У Швейцарії церква задля експерименту замінила у сповідальні священника на цифровий аватар Ісуса. Завдяки штучному інтелекту він…
Як стало відомо, що в Україні пенсіонери можуть користуватися пільгами на сплату земельного податку, але вони не поширюються на…
Продукти першої необхідності помітно подорожчали під тиском інфляції та інших факторів, а деякі торгові точки…
Згідно з недавнім аналізом Financial Times, мобілізаційний резерв України становить близько 3,7 млн чоловіків віком від 25…
В Україні почастішали випадки штрафування водіїв вживаних автомобілів, привезених зі США. Причина криється в технічних…
Останніми днями схоже, що у Москві з'явилася ще одна божевільна звичка. Після вечірніх лякалок Путіна,…