Вручення повісток часто відбувається хаотично: на службу призивають українців, які вже воюють або померли. Новий закон про мобілізацію покликаний виправити всі нюанси і налагодити мобілізаційний процес. Опитані народні депутати кажуть, що військові реєстри запрацюють за пів року, а зараз триває обмін даними між різними базами.
Комп’ютерні технології часто обходять стороною працівників територіальних центрів комплектування (ТЦК). Доказом цього слугує те, що повістки виписують померлим, людям вельми похилого віку та чинним військовим. Трапляються випадки, коли сповіщення видають і дітям.
Нещодавній показовий випадок стався з покійним спортивним журналістом, головним редактором журналу “Футбол” Артемом Франковим. Померлий 31 жовтня 2023 року на 54-му році життя, він отримав повістку від Оболонського районного ТЦК та СП Києва з проханням з’явитися 20 квітня на звірку даних.
Згодом воєнкоми пояснили, що видачі повістки померлим українцям — далеко не поодинокий випадок. Центри комплектування не мають повної інформації про військовозобов’язаних, оскільки вони не поспішають надавати особисті дані.
Неправильні відомості про громадян можуть виявитися і в інших державних реєстрах. Плутанина в системі призводить до таких відвертих казусів.
Інший приклад — видача повістки 86-річній жінці в Дніпрі в листопаді 2023 року. Пенсіонерка має медичну освіту, їй допомогли виїхати з Бахмута в березні 2022 року.
“Те, що мене обурює вже зовсім, їй 86 років! Вони у своєму ТЦК уже взагалі здуріли? Мені от цікаво, це така помста, тому що моя бабуся з Донецької області?” — емоційно реагувала її внучка на дії воєнкомів.
А в Рівному працівники ТЦК вручили повістку 8-річній дитині, скориставшись тимчасовою відсутністю матері. Виявилося, що батько служить в армії. Прессекретар Рівненського обласного ТЦК Тетяна Камеристова тоді пояснювала, що на початку російського вторгнення чоловік прийшов до іншого військкомату не за місцем реєстрації і був призваний звідти.
“До нас ця інформація тоді не надійшла. Військові частини не встигають повідомляти нам”, — розповіла Камеристова.
Нещодавно ухвалений закон про мобілізацію передбачає, що повістка вважається врученою, навіть якщо військовозобов’язаний не отримав її. Військкомів також наділять правом ініціювати обмеження ухилянтів у правах. Якщо чоловік не оновив військово-облікові дані, у поліцію направляють звернення для затримання і доставки його до військкомату.
Ухвалений документ дасть змогу командуванню зрозуміти, хто пенсіонер, хто має відстрочку, а хто вже помер і не підлягає військовому обліку. Поступові виправлення відбуваються на третій рік повномасштабної війни з Росією, констатував народний депутат, заступник голови комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Єгор Чернєв.
За його словами, кілька років тому почалося переведення паперових баз даних в електронний вигляд для потреб Міноборони і ТЦК. Проблема в тому, що багато українців ухиляються від оновлення даних і востаннє були у військкоматах 15 років тому.
“У результаті маємо старі дані як адрес проживання, так і стану здоров’я призовників”, — пояснює Фокусу політик.
Якщо людина тяжко хвора, вона має право оновити дані в електронному кабінеті, не виходячи з дому. У разі смерті відомості підтягуватимуться з відповідних реєстрів. Очевидно, йдеться про бази органів реєстрації актів цивільного стану.
“Саме для наведення ладу з обліком ми й ухвалювали закон про вдосконалення мобілізації”, — коротко зауважив член комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський.
Очікується, що протягом пів року військові реєстри будуть налагоджені. Зараз триває робота з інтеграції та обміну даними між різними базами, підкреслює нардеп у бесіді з Фокусом .
Казуси з повістками виникають часто через нерозуміння і небажання воєнкомів грамотно й ефективно працювати, використовуючи наявні сучасні технології, вважає адвокат у сфері військового права Олег Леонтьєв.
Юрист у спілкуванні з Фокусом навів прикладвручення повісток чинним військовим з особистої практики. Так, один із військовозобов’язаних уже підписав контракт із Нацгвардією, але його зупинили на вулиці воєнкоми і попросили показати документи. Військового квитка в хлопця при собі не було, адже він віддав його на оформлення за контрактом.
“Ось і виписали повістку контрактнику-нацгвардійцю. Причому працівники ТЦК доводили, що він — обманщик. Привезли насильно до військкомату, “обілетили” і відправили в іншу військову частину”, — розповідає адвокат.
Леонтьєв вважає, що навіть після дії закону про мобілізацію та запуску реєстру “Оберіг” проблеми в робочих процесах ТЦК не зникнуть. Людям дають сучасні комп’ютери, а вони продовжують рахувати на дерев’яних рахунках, наводить юрист порівняння.
“Тому через закон і хочуть зобов’язати українських чоловіків з’явитися в ТЦК. Змушують “добровільно” повідомляти про себе. Ажіотажу біля ТЦК чекати не варто, приблизно півтора місяця після дії закону буде затишшя. Далі підуть у ТЦК ті, хто злякаються реальних санкцій”, — підсумував фахівець.
Нагадаємо, через кілька місяців ТЦК отримають дані про українців із різних держреєстрів. Відомості обіцяють надійно захистити від кібератак Росії, щоб противник не отримав доступ до “найбільшого активу для війни”.
Постанова Кабінету Міністрів України, яка набула чинності наприкінці жовтня 2024 року, запроваджує важливі зміни до…
І знову в Україні розпочалися віялові вимкнення електроенергії. А це означає, що із приготуваннях їжі…
Дональд Трамп, який став переможцем на виборах у США, однозначно має певні "важелі, щоб вплинути на…
Домовитися з Путіним неможливо, тож президент Володимир Зеленський повинен мати план дій на випадок, якщо Україну примушуватимуть…
Опублікований документ містить перелік політичних убивств, скоєних російськими спецслужбами від початку 2000 року, коли до…
У Кремлі зростає напруга: Володимир Путін може стати мішенню для замаху. Причина – його небезпечні…