Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт про повернення на службу військових, які самовільно залишили частину або дезертирували. Про це повідомили у пресслужбі Міністерства оборони України.
У відомстві пояснили, що законопроєкт №11322 дає можливість звільнити від кримінальної відповідальності тих, хто вперше самовільно залишив частину і готовий повернутися на службу. Для цього порушнику потрібно самостійно звернутися до слідчого або прокурора. А його намір повернутися в частину повинен буде схвалити командир.
“Наразі маємо створити систему, яка б вирішила ситуацію з поверненням до строю військовослужбовців. Саме тому чинне законодавство потребує змін. Існує багато випадків, коли військовослужбовці, які самовільно залишили частину, бажають повернутися в армію. Ми маємо надати їм таку можливість і створити умови для їхнього повернення”, — пояснила заступниця міністра Наталія Калмикова.
Якщо зміни до закону ухвалять, військовослужбовці, які вчинили СЗЧ або дезертирство, зможуть повернутися до частини, їм відновлять виплати та забезпечення.
Парламентарії вважають, що СЗЧ і дезертирство в армії — серйозна проблема. У пояснювальній записці до законопроєкту йдеться про те, що тільки з січня по квітень 2024 року органи досудового розслідування і прокурори зареєстрували 10 584 кримінальні провадження за статтею 407 КК України (Самовільне залишення військової частини або місця служби) і 7 306 кримінальних справ за статтею 408 КК України (дезертирство).
При цьому чинне законодавство не передбачає можливості звільнити від кримінальної відповідальності тих, хто вперше вчинив кримінальне правопорушення, розкаявся і заявив, що готовий повернутися до військової частини.
За словами нардепа Олексія Гончаренка, який підтримав законопроєкт, СЗЧ і дезертирство стосується не тільки тих, хто не хоче воювати, а й тих, хто під тиском обставин змушений був залишити частину. Їм потрібно дати шанс повернутися до нормального життя і далі захищати країну.
“Це дуже актуальна проблема. Ми говоримо про багато тисяч людей. Не всі вони злісні правопорушники, хтось ухвалив рішення під тиском обставин, і вони хотіли б повернутися в армію, і потрібно надати їм таку можливість. Статика [про точну кількість тих, хто самовільно залишив частину і не повернувся] є, але її не можна озвучувати”, — говорить Фокусу нардеп.
Гончаренко додає, що обставини, чому людина залишила частину і не повернулася, бувають різні. Наприклад, булінг, конфлікти з командиром, а також сімейні обставини, які змусили людину зважиться на такий крок.
Самовільне залишення військової частини (СЗЧ) — це тимчасове залишення місця служби без дозволу командира, або без поважних причин на строк понад три доби. Таке правопорушення передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років .
Дезертирство карається суворіше. За самовільне залишення частини з наміром більше не повертатися на службу передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 12 років.
Варто зазначити, що законопроєкт у нинішній редакції стосується лише тих військових, хто вчинив СЗЧ або дезертирство вперше і прийняв рішення повернутися в частину до завершення досудового розслідування. Також важливою умовою є письмова згода командира частини.
Загалом, за словами експерта ГО “Юридична сотня” Ольги Марко, у документі є три умови, за яких військового можуть звільнити від кримінальної відповідальності за вчинення самовільного відходу з військової частини та дезертирства:
“Також рішення повернутися в частину має бути добровільним”, — додає експерт.
Чи стосується цей законопроєкт тих, хто вже відбуває покарання за дезертирство, і чи можуть вони повернутися на службу, за словами Марко, звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення дезертирства можливе тільки в тому разі, якщо людина заявила про бажання продовжити службу до закінчення досудового розслідування.
“Тобто в разі, якщо досудове розслідування закінчилося, вже на наступних стадіях кримінального провадження цією процедурою не можна буде скористатися. Але законопроєкт ще може зазнати змін, оскільки його прийнято тільки в першому читанні за основу. Під час підготовки до другого читання будуть подані пропозиції та поправки, які можуть бути враховані в остаточній версії”, — резюмує Марко.
Зазначимо, що не всі військові згодні з тим, що СЗЧ і дезертирство — серйозна проблема в армії. Так, наприклад, на думку екскомандира “Айдара” Євгена Дикого, причин, через які солдати залишають частини, дуже багато, особливо це стосується особистих проблем у сім’ї або з командиром. Але люди повертаються, і командири, залежно від причини втечі, роблять висновки на свій розсуд.
“Найчастіше, з огляду на брак особового складу, солдата, який втік через серйозні сімейні проблеми, покартають, а потім дозволять далі служити”, — зазначав експерт.
Президент Росії Володимир Путін підписав указ, що ратифікує договір про стратегічне партнерство з Північною Кореєю,…
Для українок, які уважно стежать за своїм зовнішнім виглядом, є цікава інформація. Не секрет, що…
Обраний 47-й президент Сполучених Штатів Дональд Трамп прагне надати та забезпечити мандат американському підприємцю Ілону…
Через значний дефіцит бюджету на 2025 рік Україна може зіткнутися з черговим підвищенням податків. Членкиня…
Стрес давно став невід'ємною частиною сучасного життя, часто викликаючи тривожність і погіршуючи психічне здоров'я. Однак…
З 2025 року українські університети почнуть впроваджувати базову військову підготовку для студентів третього курсу. Це…