Це світова війна: Москва і Київ вже не вирішують, яким буде мир в Україні, – Politico

Хоча російське вторгнення в Україну у світі багатьма сприймається як регіональний конфлікт, насправді ця війна вже має ознаки глобальної. Ба більше, її результат зрештою залежатиме не від Москви і Києва, а від рішень їхніх ключових союзників – Китаю і країн НАТО. Про це пише Politico.

Видання акцентує на тому, що сьогодні у лавах ЗСУ та армії РФ воюють далеко не тільки громадяних цих двох країн, але й чимало іноземців. Так само зброя, яку вони використовують, надходить на фронт з усього світу. 

“У небі над полем бою іранський дрон “Шахед” може бути перехоплений американською системою протиповітряної оборони, а на землі артилерія німецького виробництва проноситься повз північнокорейські снаряди”, – ілюструє ситуацію автор публікації.

Москва декларує свою агресію як захист від “колективного Заходу” і превентивну оборону від НАТО. Ця риторика знайшла відгук не лише у найбільш агресивних антизахідних режимів, як Іран чи КНДР, але й у багатьох країнах Глобального Півдня, так чи інакше невдоволених своїм становищем в сучасному світі.

Натомість Київ подає власну оборону не просто як самозахист, а як боротьбу за демократію і вільну Європу. І Європа схильна погоджуватися з цим, справді боячись за власну безпеку. А США досі намагалися підтримувати свій статус захисника демократій і вільного світу. 

Зрештою утворилися два глобальні табори країн, які підтримують або Росію, або Україну – економічно, дипломатично чи напряму зброєю. І ця допомога виявилася життєво важливою для обох сторін.

Економічна підтримка з боку Китаю та країн Глобального Півдня дала Кремлю змогу утримати стабільною ситуацію в країні та створити для переважної більшості населення ілюзію нормальності життя, попри участь у найбільшій війні в Європі з часів Гітлера.

Для Києва допомога партнерів була ще важливішою. Без підтримки Заходу Україна не прожила б і першого року війни, все закінчилася б “нищівною поразкою” для українців, вважає директор Євразійського центру Carnegie Russia Олександр Габуєв.

Зрештою, на думку аналітиків, результат війни, швидше за все, залежатиме від рішень головних спонсорів бойових дій: НАТО та Китаю.

“Якщо ви припините підтримку НАТО в Україні, то України не буде. Але якщо ви припините підтримку Китаєм російських військових зусиль, це змусить Москву обмежити свій апетит і послабить надії, що час на її боці”, — сказав Габуєв.

Наразі виглядає так, що найбільше від війни виграв Китай, який зумів зміцнити свій контроль над ослабленою Росією. Однак це може змінитися, якщо участь Північної Кореї в конфлікті принесе проблеми в Індо-Тихоокеанському регіоні, який Пекін вважає своїм заднім двором. Наприклад, якщо до конфлікту залучиться Південна Корея, або навіть НАТО почне діяти в цій частині світу.

Є й інші фактори, які можуть вплинути на результат війни в Україні. У США – це непередбачуваний Дональд Трамп. На Близькому Сході може вибухнути більш активне протистояння Ірану з Ізраїлем. В самій Європі набирають популярності ультраправі партії, деякі з яких скептично ставляться до допомоги Україні.

Коломієць Надія

Recent Posts

Для українців замінять штрафи іншим покаранням: Зеленський підписав закон

Для деяких українців скасують штрафи, а механізм покарання у вигляді громадських робіт допрацюють. Замінити штраф іншим…

45 хв. ago

Росіяни знайшли слабкі місця в обороні ЗСУ: експерт назвав критичні точки

Ситуація в районі Великої Новосілки, що на Донеччині, стала критичною. Російські війська перетнули річку Мокрі…

48 хв. ago

У Європі обговорюють відправку 100 тисяч військових в Україну – Reuters

Європейські країни обговорюють можливість відправки військ в Україну в разі припинення вогню або укладення мирної угоди. Основу…

53 хв. ago

Над Україною помітили пасажирський літак: куди і звідки він летів

В небі над Україною знову помітили пасажирський літак! Цього разу це був білоруський Embraer, який вилетів…

56 хв. ago

Дорожче світло, овочі та комуналка: ціни знову вгору, — Держстат

Листопад виявився спустошливим для гаманців українців: за даними Державної служби статистики України, ціни на ключові товари та…

1 годину ago

Відстрочка у Резерв+ стала недоступною: що відомо

Міністерство оборони України повідомило про тимчасове призупинення можливості оформлення онлайн-відстрочки для студентів, аспірантів і докторантів…

1 годину ago