16 квітня 2024 року президент України підписав новий закон про мобілізацію. Він передбачає низку нових обмежень для військовозобов’язаних, а також компенсації для військовослужбовців. Детальніше про основні зміни розповідаємо нижче.
Одна з основних змін, прописаних у новому законі – це облік військовозобов’язаних. Після того, як закон набуде чинності, всі військовозобов’язані протягом 60 днів зобов’язані уточнити свої дані в ТЦК, ЦНАП або ж в електронному кабінеті призовника (на вибір).
Також, поки діє воєнний стан у країні, всі чоловіки від 18 до 60 років зобов’язані мати при собі військово-облікові документи і пред’являти їх, якщо цього вимагатимуть співробітники ТЦК, поліція, а також під час перетину кордону.
Електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного або резервіста з’явиться на базі реєстру “Оберіг”. Раніше ми розповідали, що таке реєстр військовозобов’язаних в Україні, як він працює і які дані в ньому містяться.
Водночас електронний кабінет призовника не є обов’язком – його можна створювати за бажанням, тож покарання за відсутність кабінету не буде. Не надсилатимуть і електронні повістки. Але ось санкції для ухильників посилюються.
У разі, якщо протягом 60 днів військовозобов’язаний не уточнює свої дані, новий закон про мобілізацію передбачає нові санкції:
Також істотно зростуть штрафи для ухильників.
Строкову службу в Україні скасовано. Замість неї запроваджується базова загальновійськова підготовка, зокрема, у вишах. Ця підготовка триватиме до трьох місяців під час воєнного стану, і до п’яти – у мирний час.
З 1 вересня 2025 року всі студенти зобов’язані будуть проходити таку військову підготовку, але ті, хто пройшли її, не можуть бути мобілізовані, поки не досягнуть 25 років.
Нагадаємо, що раніше призовний вік в Україні знизили до 25 років.
Студенти вишів і закладів профтехосвіти, які навчаються за очною формою, викладачі, які працюють не менше, ніж на три чверті ставки, не підлягають призову на військову службу.
Мобілізація жінок проводитися не буде – піти на військову службу жінки можуть лише добровільно.
Термін “обмежено придатний” як такий виключений із законодавства.
Ті, хто був визнаний обмежено придатними до військової служби, повинні будуть протягом 9 місяців повторно пройти медичне обстеження – ВЛК.
У законі не передбачена демобілізація тих, хто служить, після 36 місяців служби за рішенням Ставки головнокомандувача (цей пункт був у первісній версії законопроєкту). Виняток – лише для тих, хто має інвалідність або повернувся з полону.
Водночас для військовослужбовців затверджено винагороди та компенсації:
Сім’ям тих військових, які загинули під час виконання обов’язків, – виплати в розмірі не менше 15 млн грн.
Новий закон про мобілізацію набирає чинності через місяць із дня, наступного після його оприлюднення. 17 квітня 2024 року його було опубліковано в офіційному виданні Верховної Ради “Голос України”, тобто, набирає чинності закон 18 травня 2024 року.
На відомого американського репера P. Diddy, він же Шон Комбс, якого звинувачують у сексуальному насиллі, подали черговий…
Міжконтинентальна балістична ракета РФ, яка вдарила по Дніпру, не спричинила вибухів і руйнувань на землі. Про…
Спікер Верховної Ради України Руслан Стефанчук нагородив медаллю "За особливі заслуги перед українським народом" болгарського політика та…
ЗСУ ліквідували російського пропагандиста, продюсера телеканалу Russia Today Магомеда Бучаєва. Це сталося у Часовому Яру Донецької…
Невелике американське містечко неподалік Філадельфії у штаті Нью-Джерсі вперше у своїй історії проголосувало за видачу ліцензій…
Жінки та чоловіки, які доглядають за дітьми з інвалідністю віком до 18 років, мають право…