16 квітня 2024 року президент України підписав новий закон про мобілізацію. Він передбачає низку нових обмежень для військовозобов’язаних, а також компенсації для військовослужбовців. Детальніше про основні зміни розповідаємо нижче.
Одна з основних змін, прописаних у новому законі – це облік військовозобов’язаних. Після того, як закон набуде чинності, всі військовозобов’язані протягом 60 днів зобов’язані уточнити свої дані в ТЦК, ЦНАП або ж в електронному кабінеті призовника (на вибір).
Також, поки діє воєнний стан у країні, всі чоловіки від 18 до 60 років зобов’язані мати при собі військово-облікові документи і пред’являти їх, якщо цього вимагатимуть співробітники ТЦК, поліція, а також під час перетину кордону.
Електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного або резервіста з’явиться на базі реєстру “Оберіг”. Раніше ми розповідали, що таке реєстр військовозобов’язаних в Україні, як він працює і які дані в ньому містяться.
Водночас електронний кабінет призовника не є обов’язком – його можна створювати за бажанням, тож покарання за відсутність кабінету не буде. Не надсилатимуть і електронні повістки. Але ось санкції для ухильників посилюються.
У разі, якщо протягом 60 днів військовозобов’язаний не уточнює свої дані, новий закон про мобілізацію передбачає нові санкції:
Також істотно зростуть штрафи для ухильників.
Строкову службу в Україні скасовано. Замість неї запроваджується базова загальновійськова підготовка, зокрема, у вишах. Ця підготовка триватиме до трьох місяців під час воєнного стану, і до п’яти – у мирний час.
З 1 вересня 2025 року всі студенти зобов’язані будуть проходити таку військову підготовку, але ті, хто пройшли її, не можуть бути мобілізовані, поки не досягнуть 25 років.
Нагадаємо, що раніше призовний вік в Україні знизили до 25 років.
Студенти вишів і закладів профтехосвіти, які навчаються за очною формою, викладачі, які працюють не менше, ніж на три чверті ставки, не підлягають призову на військову службу.
Мобілізація жінок проводитися не буде – піти на військову службу жінки можуть лише добровільно.
Термін “обмежено придатний” як такий виключений із законодавства.
Ті, хто був визнаний обмежено придатними до військової служби, повинні будуть протягом 9 місяців повторно пройти медичне обстеження – ВЛК.
У законі не передбачена демобілізація тих, хто служить, після 36 місяців служби за рішенням Ставки головнокомандувача (цей пункт був у первісній версії законопроєкту). Виняток – лише для тих, хто має інвалідність або повернувся з полону.
Водночас для військовослужбовців затверджено винагороди та компенсації:
Сім’ям тих військових, які загинули під час виконання обов’язків, – виплати в розмірі не менше 15 млн грн.
Новий закон про мобілізацію набирає чинності через місяць із дня, наступного після його оприлюднення. 17 квітня 2024 року його було опубліковано в офіційному виданні Верховної Ради “Голос України”, тобто, набирає чинності закон 18 травня 2024 року.
У Швейцарії церква задля експерименту замінила у сповідальні священника на цифровий аватар Ісуса. Завдяки штучному інтелекту він…
Як стало відомо, що в Україні пенсіонери можуть користуватися пільгами на сплату земельного податку, але вони не поширюються на…
Продукти першої необхідності помітно подорожчали під тиском інфляції та інших факторів, а деякі торгові точки…
Згідно з недавнім аналізом Financial Times, мобілізаційний резерв України становить близько 3,7 млн чоловіків віком від 25…
В Україні почастішали випадки штрафування водіїв вживаних автомобілів, привезених зі США. Причина криється в технічних…
Останніми днями схоже, що у Москві з'явилася ще одна божевільна звичка. Після вечірніх лякалок Путіна,…