Зеленський підписав закон про мобілізацію: хто має протягом 60 днів оновити дані в ТЦК

16 квітня 2024 року президент України Володимир Зеленський підписав новий закон про мобілізацію. Він передбачає деяке посилення мобілізації в Україні. Згідно з документом, такого поняття як повістка фактично не буде – діятимуть інші правила. Розповідаємо, що тягне за собою їх порушення і кого можуть покарати.

Новий закон про мобілізацію 2024 – яким буде покарання для ухилянтів

“У законі прописані доволі жорсткі вимоги”, – розповів у коментарі виданню “Фокус” Микола Максимов, адвокат юридичної компанії Riyako & Partners. Згідно з новим документом, щойно ухвалений законопроект юридично набуває чинності, починається відлік 60 днів. За цей термін абсолютно всі чоловіки, яких визнано військовозобов’язаними, зобов’язані прийти в ТЦК і СП, щоб оновити й уточнити свої дані. Ті, хто цього не зробить, автоматично стають ухилянтами.

На думку юриста, цілком можливо, що глобально оновлювати дані всіх і кожного не будуть – військкомати занадто завантажені. Найімовірніше, у ТЦК просто зіставлять ту інформацію, яка в них є, з інформацією з державних реєстрів. І, якщо виявиться, що у військкоматі інформації про цю людину немає, її змусять оновити дані.

Як це виглядатиме на практиці? Військкомати звертатимуться до поліції з проханням оголосити порушників у розшук. Якщо ж поліція не зможе знайти і доставити в ТЦК ухилянта, то йому військкомат надішле вимогу письмово. Цікаво, що цей документ зовсім не обов’язково вручати особисто в руки, каже юрист, – якщо адресата листоноша не знайде, то просто зазначить, що вимогу не вдалося вручити. У такому разі людина, яка обіймає керівну посаду в ТЦК, чекає 10 днів і звертається до суду з проханням обмежити права ухилянта. Насамперед це стосується можливості водити машину, але додатково навіть можуть оштрафувати.

Щодо того, чи будуть оголошувати в розшук ухилянтів, то цей механізм, за словами Максимова, працює і зараз. Але його застосовують у виняткових випадках, оскільки процес довгий. Нинішній механізм, вважає експерт, теж застосовуватимуть рідко – поліція просто не зможе шукати всіх, хто перебуває в розшуку, а для судів це буде величезний обсяг роботи. “З іншого боку, якщо людина потрапить до бази “Оберіг”, на будь-якому блокпосту її вправі після перевірки документів доправити до військкомату, – каже Максимов. – Оскільки в нас чимало випадків застосування сили щодо тих, хто добровільно не йде в ТЦК і СП, ця норма може збільшити кількість подібних інцидентів”.

Коли набуде чинності новий закон про мобілізацію

Нагадаємо, що 11 квітня Верховна Рада ухвалила в цілому законопроект про мобілізацію. Це рішення підтримали 283 народні депутати. 

Новий закон про мобілізацію набуває чинності через місяць з дня, наступного після його оприлюднення.

Ольга Степанова

Recent Posts

Майже 100 тисяч податків: скільки заплатять ФОП різних груп у 2025 році

У грудні 2024 року в Україні було запроваджено нові умови оподаткування, що стосуються ФОП. Одним із…

31 хв. ago

Суддя Господарського суду міста Києва отримав підозру у державній зраді

Діючому судді Господарського суду міста Києва повідомлено про підозру у державній зраді. Про це повідомляє Офіс Генерального…

33 хв. ago

Ілон Маск назвав “розвагою” вибух ракети космічного корабля SpaceX

Нещодавнє випробування ракети Starship, яка є найбільшою і найпотужнішою ракетою-носієм у світі, закінчилося тим, що верхній ступінь…

44 хв. ago

Мураєв, підозрюваний у держзраді, знову заявив про себе: де з’явився

Скандальний український політик Євген Мураєв, якого підозрюють у державній зраді, повідомив, що живе та працює…

48 хв. ago

Трамп планує оголосити криптовалюту національним пріоритетом, – Bloomberg

Обраний президент Дональд Трамп планує випустити указ, який підносить криптовалюти до рангу пріоритетних напрямів політики і дає…

59 хв. ago

Обшуки в ексведучого телеканалу Медведчука: деталі від СБУ

Ексведучий телеканалу очільника забороненої в Україні партії «Опозиційна платформа – За життя» Віктора Медведчука Макс…

1 годину ago