У вівторок, 13 лютого, у Верховній Раді було зареєстровано законопроєкт “Про внесення змін до кількох законодавчих актів України, що стосуються мотивації військової служби” під номером 11012. Цей законопроєкт розробляється з метою надання додаткових допомог і пільг для військовослужбовців. Про це повідомив секретар Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Роман Костенко у Facebook.
“Майбутнє України сьогодні залежить від сильної та боєздатної армії. Маємо подбати про те, щоб досвідчені та професійні воїни, які стоять на захисті держави, хотіли залишитися в лавах Сил оборони навіть після отримання права на демобілізацію чи завершення контракту. А призовники — пройшли належну підготовку до служби у війську”, — зазначив Костенко.
Секретар парламентського комітету висловив думку про нагальну потребу України в перетворенні своїх збройних сил — від концепції армії, яка складається з призовників, до армії, де служать професійні та мотивовані військовослужбовці.
На його думку, для досягнення цієї мети українським захисникам необхідна ефективна і прозора система доплат, пільг і гарантій.
“Основну увагу слід приділити безпосереднім учасникам бойових дій. Саме тому я ініціюю обговорення і пропоную відповідні зміни до законодавства. Я закликаю своїх колег підтримати законопроєкт №11012 на першому читанні та запропонувати свої рекомендації до другого”, — наголосив Костенко.
Він висловив сподівання на те, що до обговорення законопроєкту долучаться представники Кабінету Міністрів та Офісу Президента.
“Такі питання мають об’єднувати всі політичні сили. Мою ініціативу вже підтримало понад 70 народних депутатів із різних фракцій. Тому закликатиму всіх представників різних гілок влади зробити це питання одним із пріоритетних, попрацювати разом, і, зрештою, ухвалити закон для тих, хто “на нулі та в посадках”, — наголосив секретар Комітету ВР.
Костенко опублікував ключові положення зареєстрованого проєкту закону.
Зокрема, законопроєктом пропонується встановлення виплат за знищення або захоплення ворожої техніки:
Передбачається, що винагорода за знищення або захоплення ворожої техніки поширюватиметься не тільки на військовослужбовців, а й на поліцейських особливого призначення.
Крім того, командири цих військовослужбовців або поліцейських також отримають додаткову винагороду у вигляді відсотків від суми: безпосередній командир — 5%, командири взводу, роти та групи — 3%, командир батальйону — 2%, командир бригади (полку) — 1%.
У межах проєкту закону також пропонується запровадження низки додаткових допомог і винагород. Зокрема, військовослужбовці, які проходять військову службу під час дії воєнного стану щонайменше 12 місяців, з яких щонайменше 6 місяців беруть участь у бойових діях, отримуватимуть таке:
А також, військовослужбовці, які під час дії воєнного стану проходять службу щонайменше 24 місяці, з яких щонайменше 12 місяців беруть участь у бойових діях, матимуть право на таке:
Також у планах передбачити одноразову грошову виплату для тих, хто після 24 лютого 2022 року уклав або подовжив контракт про проходження служби на строк не менше ніж 3 роки або до закінчення воєнного стану:
Крім того, для тих, хто має право на звільнення зі служби за сімейними обставинами або за станом здоров’я, але вирішив залишитися, пропонується встановити щомісячну додаткову винагороду в розмірі 10 тисяч гривень.
Згідно із законопроєктом, буде встановлено довічне страхування життя і здоров’я для військовослужбовців, які відслужили щонайменше 36 місяців, з них — щонайменше 12 місяців у бойових діях, а також для звільнених із полону (за рахунок державних коштів у приватних установах). Дія страхування поширюватиметься і на їхні родини.
Документ також пропонує встановити мінімальні розміри пенсій по інвалідності для осіб, які отримали інвалідність внаслідок участі в АТО на сході України, ООС на сході України, а також збройної російської агресії проти України:
Крім того, у проєкті закону передбачається низка пільг для військовослужбовців. Наприклад, усі, хто відслужив щонайменше 36 місяців, з яких щонайменше 12 місяців були в бойових діях, а також ті, хто був поранений або звільнений із полону, матимуть право на отримання кредиту для відкриття бізнесу під ставкою до 5%.
Також передбачено право на іпотеку на житло під 3% річних на строк до 20 років для таких категорій:
У проєкті закону також пропонується військовослужбовцям, які проходили службу після 24 лютого 2022 року, право на пільгове розмитнення автомобілів. Зокрема, військовослужбовці, які відслужили щонайменше 36 місяців, матимуть право на знижку 50% на митні та податкові платежі.
Військовослужбовці, які відслужили щонайменше 24 місяці, зокрема щонайменше 12 місяців виконували бойові завдання, матимуть право на “нульове розмитнення”. Для реалізації цього права потрібне введення окремих законопроєктів про внесення змін до Податкового та Митного кодексів України.
Водночас запропонований законопроєкт розширює коло підстав для демобілізації після закінчення строку служби у разі, якщо військовослужбовець не бажає продовжувати військову кар’єру. Це включає такі умови: безперервне служіння під час дії воєнного стану протягом 36 місяців; а також службу протягом 18 місяців у період дії воєнного стану, зокрема виконання бойових наказів протягом 12 місяців.
Нагадаємо, омбудсмен України Дмитро Лубінець заявив, що урядовий законопроєкт про мобілізацію №10449 має низку суперечливих норм. Зауваження до законопроєкту про мобілізацію зайняли дев’ять сторінок.
Також нагадаємо, що законопроєкт про мобілізацію, поданий на розгляд Верховній Раді, розкритикували в Головному науково-експертному управлінні ВР (ГНЕУ). Запропоновані зміни, особливо в частині “заходів впливу” на осіб, які ухиляються від мобілізації, розглядаються як такі, що не відповідають законодавству і є загрозою для громадянських прав і свобод.
У Європі стартують різдвяні ярмарки — казкові локації, які щороку приваблюють мільйони туристів. Глінтвейн, ароматний…
Деякі українські монети можна продати за десятки тисяч гривень через їхні колекційні особливості. Наприклад, майже…
Коли комусь подобаються мистецькі вироби, а комусь ні – це цілком нормально. Однак якщо більшість…
Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду залишила під вартою скандальну керівницю Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяну Крупу.…
Міністр оборон ФРН Борис Пісторіус вирішив не висувати свою кандидатуру на посаду федерального канцлера на…
Видалити собі здорові зуби заради краси – звучить як сценарій фільму жахів? А ось давні…