Росія значно посилила свою військову авіацію, зосередивши 45 бойових і транспортних літаків на авіабазі “Оленья” на Кольському півострові. Це найбільше зосередження літаків на цій базі з початку повномасштабного вторгнення в Україну.
Експерти припускають, що Кремль може готувати масовані удари по Україні або ж це є частиною планового обслуговування авіації. Однак така активність не залишилася поза увагою розвідки НАТО, що значно ускладнює можливість раптового удару.
Що показали супутникові знімки
За даними 12 березня, на авіабазі “Оленья” розташовані:
- 10 стратегічних бомбардувальників Ту-95МС
- 35 далекобійних бомбардувальників Ту-22М3
- 5 військово-транспортних літаків Ан-12
- 3 навчальні літаки Ту-134УБЛ
- 4 вертольоти Мі-8
Це найбільше зосередження російської авіації в цьому регіоні за два роки війни.
Чому Росія концентрує літаки
Оцінки аналітиків щодо цієї активності розходяться.
Колишній директор британського оборонного інституту Майкл Кларк припускає, що Москва готується до нових масштабних ударів по Україні. За його словами, збільшення кількості Ту-22М3 може вказувати на плани завдати ударів по інфраструктурі та військових об’єктах.
Однак професорка Катажина Зиск із Норвезького інституту оборонних досліджень вважає, що ця концентрація літаків не обов’язково означає неминучий наступ. Вона наголошує, що таке переміщення може бути пов’язане з технічним обслуговуванням або маневруванням сил.
Експертка звертає увагу, що авіабаза знаходиться всього за 150 км від Фінляндії та 200 км від Норвегії, що робить будь-які агресивні дії ризикованими через можливу реакцію НАТО.
Чи готується Росія до масштабних ударів
Поки що Пентагон не надав офіційних коментарів, але американські військові пильно стежать за ситуацією. Будь-яка активність на авіабазі “Оленья” фіксується розвідкою НАТО, що значно обмежує можливості Росії для несподіваних атак.
Зосередження стратегічної авіації може бути як спробою демонстрації сили, так і реальним сигналом підготовки до загострення. Точні плани Кремля поки залишаються неясними, але ситуація вимагає пильної уваги з боку міжнародної спільноти.