Росіяни за лічені дні будуть наступати на Запоріжжі: чи готові у ЗСУ дати відсіч

Російські військові, ймовірно, вже до кінця цього тижня почнуть масштабний наступ або серію окремих штурмових дій на Запорізькому напрямку. Військові та аналітики вважають, що підготовка до бойових дій триває, а з різних джерел надходять підтвердження активності ворога на цьому фронті. Наразі можна виділити кілька головних мотивів і цілей, які, ймовірно, керують діями російських військ на півдні України, а саме – на Запорізькому напрямку. 

Як зазначають військові експерти, сил і засобів для того, щоб захопити Запоріжжя, у ворога явно недостатньо. Тому він буде намагатися просунутись для того, щоб розтягти сили ЗСУ, створити Україні додаткові проблеми і тиск в обороні. Це і є головна політична мета Путіна щонайменше до січня, коли відбудеться інавгурація новообраного президента США Дональда Трампа.

Цілі Росії: тактичні і стратегічні плани

Російські окупанти, очевидно, мають на меті посилення контролю над Запорізьким регіоном. На думку керівника Центру військово-правових досліджень Олександра Мусієнка, у росіян існує стратегічне завдання – посилення військового тиску на південь і схід України, а також дестабілізація української оборони шляхом масштабних атак або створення нових точок напруженості. Метою може бути не тільки встановлення контролю над Запоріжжям, а й послаблення позицій українських військ на Донеччині, що сприятиме зниженню української військової спроможності на ключових ділянках фронту.

“Як навчав Сунь-Цзи (китайський військовий стратег – ред.): не питай, чи ворог прийде, а будь готовим його зустріти в будь-який час. Цим принципом потрібно керуватися безумовно. І наступний момент – очевидно, що ворог здійснив перегрупування своїх військ після того, як вони вимушені були від серпня цього року перекидати частину своїх сил на Курщину і задіювати їх там в пожежному порядку для того, щоб посилити оборонні позиції своїх військ. Зараз вони дещо оговтались, перегрупувались, доукомплектували свої війська. І, таким чином, ми вже бачили, що штурмові дії посилилися”, – наголосив Мусієнко.

За словами військового експерта, ворог намагався прориватися на Оріхівському напрямку, можливо, тиск посилиться і у бік Гуляйполя, де він мав перед цим певні тактичні успіхи. 

“[Росіяни] намагаються розширити фронт свого наступу. Такі ризики з боку російських окупантів дійсно присутні. Те, що ворог посилить тиск [на Запорізькому напрямку] – прогнозовано. Мета буде полягати в тому, що ворог буде прагнути викривати (як вони думають) слабкі ділянки в українській обороні на цьому напрямку, шукати лазівки для точок прориву в подальшому, для того, щоби спробувати тиснути на фронт і проривати оборонні лінії наші та пробувати заходити в тил. Ще ворогом ставиться мета спробувати відтягнути наші сили з Покровська і Курахівського напрямків”, – наголосив Мусієнко.

Запоріжжя також є центром з політичним символізмом для очільника Кремля: взяття контролю над цим регіоном може означати великий здобуток для РФ і надати додаткові аргументи в переговорах або додати важелів для шантажу української влади.

“Путін давно хоче продемонструвати, що якщо Україна добровільно не виконає ультиматум, який російський диктатор висунув ще в червні перед мирним самітом у Швейцарії – з вимогою залишити Запоріжжя та Херсон, – то в нього є інші плани. Це явна демонстрація намірів: якщо Україна не піде на поступки, на столі залишається силовий сценарій, від якого він не відмовляється. Це також може бути частиною плану Путіна”, – пояснив Мусієнко.

Незалежно від всього, контроль над Запоріжжям може допомогти росіянам створити коридор до інших окупованих регіонів і посилити зв’язок з Кримом, зауважує військовий експерт.

Ознаки підготовки до наступу: формування штурмових груп та ротація військ

За даними української розвідки, Росія активізувала свій ресурс до можливого наступу на Запоріжжі. Наземні штурми, за словами спікера Сил оборони Півдня Владислава Волошина, ворог може розпочати впродовж наступних декількох днів. Крім того, противник провів ротацію своїх військових частин на передових позиціях, підготовлені штурмові групи з досвідчених бійців, що свідчить про наміри перейти до активних бойових дій. Бойові злагодження з танками та іншими броньованими машинами можуть свідчити про те, що ворог готовий завдати масованих ударів на ділянках, де українські сили можуть бути послаблені.

“Штурми можуть розпочатися найближчим часом, ми навіть не говоримо про тижні, ми очікуємо, що це станеться в будь-який день”, – сказав спікер Сил оборони Півдня Владислав Волошин у інтерв’ю Sky News.

Він додав, що російські війська у цьому районі чисельно значно перевищують кількість українських військових. Окрім цього, військові відзначають й застосування ворогом легких транспортних засобів на кшталт баггі, які можуть швидко маневрувати та адаптуватися до умов на полі бою. Цей транспорт дозволяє окупантам швидко рухатися по полю бою та “проскакувати” протитанкові міни. Ще відомо про те, що окупанти, ймовірно, готові діяти мобільно, зосереджуючи зусилля на обмежених, але тактично важливих напрямках.

Проте ані баггі, ані “танки-сараї” не здатні забезпечити окупантам захист та виживання. І це доводить відео знищення такої техніки ворога пілотами 14 Окремого Полку БпАК під Запоріжжям.

Потенційні напрямки наступу: Роботине, Ольгівське-Рівнопільська та інші ділянки

Військові аналітики вважають, що найбільш ймовірними напрямками можливих атак є:

  • Роботинський напрямок, де Росія може спробувати прорватися в бік Оріхова, що створило б умови для подальших штурмів у напрямку Запоріжжя;
  • Гуляйпільський напрямок, який також перебуває під загрозою через свою стратегічну важливість;
  • Времівський та Велика Новосілка, де окупанти, ймовірно, прагнуть завершити окупацію Донецької області, одночасно просуваючись до адмінкордонів Запоріжжя.

“На Запорізькому напрямку обстановка все більш напружена, у всіх вже сформувалось стійке відчуття, що [атаки] почнуться незабаром. Окрім Роботино, [окупанти] соваються в районі Ольгівського – Рівнопіля (адмінкордон Донецької та Запорізької областей). Всі хлопці на низькому старті, чекають”, – підтверджує інформацію Сил оборони Півдня військовий з позивним “Алекс”.

Таким чином, росіяни намагаються скувати Україну тиском та створити більш ширший фронт, аби виявити слабкі місця в обороні і, за можливості, прорватися до ключових українських міст.

Ковальчук Світлана

Recent Posts

Куди поїхати на Різдво: найкращі ярмарки Європи 2024

У Європі стартують різдвяні ярмарки — казкові локації, які щороку приваблюють мільйони туристів. Глінтвейн, ароматний…

3 години ago

На монетах можна розбагатіти: які копійки оцінюються майже у 40 000 грн

Деякі українські монети можна продати за десятки тисяч гривень через їхні колекційні особливості. Наприклад, майже…

3 години ago

Від фалоса до “гівенця” за 200 тисяч доларів: 5 найгірших пам’ятників світу

Коли комусь подобаються мистецькі вироби, а комусь ні – це цілком нормально. Однак якщо більшість…

3 години ago

Мільйонерка з МСЕК розплакалась під час апеляції: що вирішив суд

Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду залишила під вартою скандальну керівницю Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяну Крупу.…

3 години ago

Пісторіус відмовився балотуватися на посаду канцлера Німеччини

Міністр оборон ФРН Борис Пісторіус вирішив не висувати свою кандидатуру на посаду федерального канцлера на…

3 години ago

Видаляли здорові зуби заради стилю: ритуал тайванців, від якого мороз по шкірі

Видалити собі здорові зуби заради краси – звучить як сценарій фільму жахів? А ось давні…

3 години ago