Співробітники ТЦК заради виконання планів направляють у військові частини новобранців із серйозними захворюваннями. Лікарі ВЛК визнають придатними до служби тих, хто майже 10 років перебуває на обліку в протитуберкульозному диспансері. Чому в армію постачають непридатними солдатами і до чого це призведе.
Військовослужбовці на фронті скаржаться на те, що співробітники ТЦК заради виконання планів привозять їм людей, абсолютно непридатних до виконання бойових завдань. Деякі мають серйозні хвороби та згубні залежності. Військові частини не хочуть брати таких бійців: користі від них на фронті ніякої, також існує небезпека заразитися. У підсумку новобранців відпускають, а виділені ресурси витрачаються даремно.
Роботу співробітників ТЦК розкритикував військовий з ударного підрозділу БПЛА “Летуни” Віктор Задорожний. За його словами, воєнкоми без докорів сумління привозять до навчальних центрівчоловіків з останньою і відкритою формою туберкульозу. Одного з таких призовників скрутили на зупинці громадського транспорту і доправили на бусі до ТЦК. Довідки про стан його здоров’я військово-лікарські комісії (ВЛК) навіть не дивилися. Після приїзду в частину з’ясовується, що призовник близько 10 років перебуває на обліку в диспансері.
“Можна сказати, що винні співробітники ТЦК, але лікарі ж поставили печатки про його повну придатність! Це злочин? Думаю, так. Уявіть собі: візьмеш його із собою в окоп, де всі п’ють з одного кухля, їдять однією ложкою. Масове зараження забезпечено”, — пояснює він ситуацію.
Крім цього, був випадок з інсулінозалежним чоловіком, у якого було ампутовано кілька пальців на ногах і він чекав на нову операцію. Документи, що підтверджують хворобу, були, але на ВЛК усі написали “придатний” і жодного слова не згадали про діабет.
“А якщо їй вчасно не дати цей інсулін. Адже людина помре”, — пояснює військовий.
На думку Віктора Задорожного, плановий підхід дискредитує мобілізацію. Діючі військові розповідатимуть своїм друзям на громадянці, яких новобранців до них привозять. Задорожному імпонує ідея рекрутингу, де дають консультацію та адекватну мотивацію служити в ЗСУ.
Описані Задорожним ситуації з непридатними до служби новобранцями — сувора реальність і хворі люди часто потрапляють до військових частин, визнає адвокат у сфері військового права Євген Зурнаджи.
“Захоплених на вулицях і запханих у буси чоловіків часто привозять на оформлення в інші корпуси ТЦК, щоб картина не лякала інших (очевидно, юрист має на увазі тих, хто прийшов оновити особисті дані, — ред.). ВЛК вони проходять за 40 хвилин і відправляються в казарми”, — розповідає він.
В адвокатській практиці Зурнаджи був випадок, коли чоловіка 57 років із дуже поганим зором перевірила ВЛК і написала “100% здоровий”. Документи з інших клінік у військовозобов’язаного були, але його спіймали дорогою до супермаркету. Природно, що меддовідки він із собою не взяв.
Іншого призовника без чотирьох пальців на руці до першої фаланги також визнали придатним і сказали, що списали б за відсутності половини великого пальця. Командири не взяли такого солдата і лише після кількох раундів відмов його списали зі служби.
“Планова система роботи ТЦК знищує поняття якості призовників. Поставлено завдання набрати кількість, а про якість їм не сказали”, — пояснює адвокат.
Робота співробітників ТЦК щодо якнайшвидшого закриття мобілізаційного плану створює небезпеку для бойових частин армії в довгостроковій перспективі. Більшість “бусифікованих” відмовляться від участі в бойових діях, переконаний військовий експерт Дмитро Снєгирьов.
“Наслідком бурхливої діяльності воєнкомів виявиться поповнення бойових частин до 30% у кращому разі. Чисто радянський підхід до справи: головне відзвітувати, що за останній місяць набрали більше, ніж за півроку. Питання, кого набрали, другорядне”, — коментує він Фокусу.
Військкомати, хоч би як їх перейменовували, зацікавлені в отриманні премій від вищого командування. При цьому військові ресурси і час командирів витрачаються на непридатних людей: замість підвищення ефективності роботи своїх підрозділів вони їздять за непридатними солдатами.
“Військкоми отримують зарплату, витрачають ресурси держави на доставку небоєздатних людей у частини. Який стосунок це має до результативності?” — ставить запитання експерт.
Нагадаємо, одеський воєнком Євген Борисов, який незаконно збагатився за час повномасштабної війни, потрапив під підозру за нелегальні виїзди за кордон. Знайомий лікар оформляв йому документи про лікування після поранення на передовій, таким чином Борисов виїжджав на дорогі курорти в Іспанії та на Сейшельських островах.
У листопаді 2024-го пенсійні виплати збільшаться у тих пенсіонерів, хто отримає право на вікову надбавку.…
Загарбницькі війська Російської Федерації захопили українське селище Степанівка. Воно розташоване в Краматорському районі Донецької області, повідомляє у…
Заступник міністра оборони з питань цифровізації Катерина Чорногоренко розповіла, що планується внести правки до законодавства,…
Міністр оборони України Рустем Умєров, який очолив відомство у вересні 2023 року, за січень–жовтень 2024…
Закон №9665, який посилює відповідальність за зберігання дров без документів, стосуватиметься лише тих, хто рубає та краде…
Сьогодні, 5 листопада, у США відбуваються президентські вибори. Вирішальними стануть результати у кількох окремих "хитких"…