Тисячі литовських дронів, призначених для України, застрягли на складах: хто винен

Хоча було обіцяно, що дрони литовських виробників будуть доставлені в Україну до кінця минулого року, вони досі перебувають на армійських складах. Виробники кажуть, що поки дрони припадають пилом у Литві, Україна зазнає великих втрат. Політики ж твердять, що виною всьому бюрократія. Про це пише литовське видання LRT.

Одне з підприємств, у якого закуповують дрони для України, стверджує, що обладнання було поставлено кілька місяців тому.

“Частину дронів ми доставили в жовтні, частину — в листопаді, але в нас поки що немає інформації про те, що дрони довезли до України”, — каже голова підприємства “RSI Europe” Томас Мілашаускас.

Компанію поки що не покликали і навчати українців використання дронів. Деякі інші компанії також підтвердили — у них немає жодної інформації про те, щоб дрони перевозилися в Україну.

А інформації немає, тому що дрони досі в Литві.

Колишній міністр національної оборони Лаурінас Кащюнас каже — у всьому винна бюрократія. Він стверджує — щоб товар дійшов до кінцевого пункту призначення, необхідно пройти шість кроків.

“Бюрократія така: є склади, Агентство оборонних ресурсів має формально передати це армії, уряд має ухвалити рішення про передачу Україні, потім потрібно це перевезти в Україну… Це означає, що потрібно напружити волю і робити кожен крок якомога швидше”, — каже Кащюнас.

За словами колишнього міністра, кроки логічні, але якщо на якомусь із них відбувається затримка, застрягає все. Виробники дронів кажуть, що доставку обладнання в Україну необхідно здійснювати якомога швидше.

“Якщо дрони не у солдатів, отже, Україна зазнає більш значних втрат, ніж могла б зазнати”, — вважає Мілашаускас.

Голова парламентського комітету з національної безпеки та оборони Гедрімас Еґлінскас звертає увагу і на технічні характеристики дронів.

“Коли йдеться про дрони, які є новими технологіями, які вироблені за новітніми стандартами, то вони мають опинитися в руках користувачів — українських військових — якомога швидше”, — пояснює він.

На думку Еґлінскаса, ця історія має стати сигналом для перегляду всієї системи.

У міністерстві оборони заявляють, що дрони, закуплені у литовських виробників, будуть доставлені в Україну найближчим часом. У відомстві кажуть, що ланцюжок уже скорочується, чому слугує постанова уряду, ухвалена цього тижня.

“Вона передбачає, що якщо державне майно придбано для потреб іншої держави за рахунок коштів, виділених урядом, то уряд не повинен повторно обговорювати це питання. (…) Відтепер ми почнемо передавати майно в Україну відповідно до цих змінених процедур”, — ідеться в повідомленні міністерства.

У серпні п’ять литовських виробників дронів успішно провели випробування в Україні. Для Збройних сил України закуплено майже 5 тисяч дронів на суму 5 мільйонів євро. Крім того, 2300 бойових дронів на суму 3 мільйони євро було куплено для литовської армії.

Раніше міністерство оголосило, що всі дрони будуть поставлені до кінця 2024 року.

Коломієць Надія

Recent Posts

Чому виникають судоми в ногах та ознакою яких хвороб вони можуть бути

Судоми в ногах – це неконтрольовані скорочення м’язів, які часто супроводжуються болем і дискомфортом. Вони…

6 хв. ago

Як зробити смажену картоплю хрусткою та ніжною одночасно: поради від шеф-кухаря

З настанням холодів страви з картоплі стають особливо популярними. Чи то пюре, чи запечена, варена…

15 хв. ago

Боротьба з ухилянтами вийшла на новий рівень: у Раді все спростили, більше не побігаєш від ТЦК

ТЦК мають право виписати штраф військовозобов'язаним чоловікам, якщо вони не з'являться на пошту для отримання…

24 хв. ago

Найдоступніший українцям фрукт продовжує дорожчати: скільки коштує кілограм

Ціни на яблука в Україні продовжують зростати через активний попит та обмежену пропозицію високоякісної продукції. Наразі вони вже…

32 хв. ago

Як законно заготовити дрова, щоб не отримати штраф

Заготівля дров є одним з пріоритетів для українців, які опалюють власне житло твердим паливом. Однак…

43 хв. ago

Зупинка транзиту газу через Україну: Фіцо погрожує заблокувати допомогу ЄС

Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо пригрозив заблокувати додаткову допомогу для України з боку Європейського союзу. Він заявив, що…

52 хв. ago