В Україні триває загальна мобілізація та оголошено воєнний стан. В цей час чоловіки призовного віку отримують повістки та можуть вступити до лав ЗСУ. В цей час деякі чоловіки мають право на відстрочку від мобілізації.
Юристка Лілія Мамедова розповіла, чи можна виїхати за кордон з відстрочкою по догляду.
Повний перелік підстав для відстрочки від мобілізації представлено в статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а також у відповідних нормативно-правових актах.
Відповідно до чинного законодавства, фізичні особи можуть здійснювати догляд на постійній основі без проходження спеціального навчання та необхідності дотримання державних стандартів надання соціальних послуг.
Постійний догляд здійснюється за:
Необхідність здійснення постійного догляду визначається окремо в кожному конкретному випадку.
З 18 травня 2024 року в Україні введено в дію новий закон про мобілізацію. Серед іншого, в ньому підтверджується відстрочка для чоловіків мобілізаційного віку, які здійснюють догляд за особою з інвалідністю.
Важлива умова – військовозобов’язаний має спільно проживати з такою особою і мати пакет документів для отримання відстрочки від мобілізації. Таким чином, автоматично отримати відстрочку неможливо.
Для відстрочки по догляду необхідно звернутись до ТЦК та СП за місцем реєстрації/проживання з відповідною заявою. Заява має бути підкріплена документами, які надають законне право на відстрочку по догляду.
Урядом було змінено Постанову щодо відстрочки від мобілізації. Зокрема, це стосується особливостей законодавчого встановлення факту догляду за людьми з інвалідністю.
Серед таких нюансів:
Таким чином, відстрочка по догляду передбачає:
Також важливо слідкувати за змінами в чинному законодавстві з питань мобілізації.
«Що стосується питання виїзду за кордон з відстрочкою по догляду, це можливо, однак існують певні особливості. Попередньо необхідно обов’язково уточнити свої дані в ТЦК та СП для внесення інформації про отримання відстрочки», — зазначила юристка.
Новим законом про мобілізацію встановлено наступне: на кожному військово-обліковому документі обов’язково має бути VIN-код. Військовозобов’язаний повинен пред’явити його на вимогу прикордонників при перетині кордону.
Повернення в Україну військовозобов’язаного, який отримав відстрочку по догляду, має бути до закінчення терміну її дії. Якщо ця умова буде порушена, особу можуть притягнути до відповідальності за ухилення від мобілізації.
Зима — це час зниження температур та чималої кількості свят, які нерідко відзначають з алкоголем.…
У 2026 році в Единбурзі офіційно запровадять туристичний податок, що стане першим таким випадком у Шотландії.…
Військовозобов'язані громадяни України, які раніше отримали статус обмежено придатних до військової служби, повинні самостійно пройти…
Шахраї часто використовують інсценування наїзду на пішохода, щоб змусити водіїв відкупитися і не ставати фігурантами…
Для багатьох українців, особливо у холодні місяці, платежі за газ та збори за доставку чинять…
З першого вересня 2025 року у вищих навчальних закладах розпочнеться базова загальновійськова підготовка. У Міноборони…