Мобілізація в Україні: про які зміни треба повідомити у ТЦК

В Україні триває загальна мобілізація та оголошено воєнний стан. В цей час чоловіки призовного віку можуть отримати повістку та вступити до лав ЗСУ. Також вони мають повідомляти у ТЦК про певні зміни.

Юристка ГО «Юридична сотня» Юлія Засоба розповіла «Фокусу», у яких випадках потрібно це зробити.

Відповідно до закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» та Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних і резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30 грудня 2022 р. № 1487, якщо військовозобов’язаному встановили інвалідність або змінили групу інвалідності, повідомити ТЦК і СП протягом 7 днів зобов’язана МСЕК (медико-соціальна експертна комісія).

Водночас законом України «Про військовий обов’язок і військову службу» передбачено, що сам призовник, військовозобов’язаний або резервіст, особисто повинен протягом 7 днів повідомити ТЦК та СП, якщо в нього відбулися зміни:

  • сімейного стану;
  • місця проживання (перебування);
  • номерів зв’язку;
  • адреси електронної пошти;
  • освіти;
  • місця роботи;
  • посади;
  • стану здоров’я (у тому числі встановлення інвалідності або зміна групи інвалідності).

Якщо військовозобов’язаний не повідомить ТЦК та СП у семиденний строк про зміни, у військкомату є підстави притягнути таку людину до адміністративної відповідальності за ст. 210 КУпАП. Під час воєнного стану йдеться про штраф у розмірі від 17 000 до 25 500 грн.

«Слід зазначити, що особа не притягається до адміністративної відповідальності, якщо ТЦК та СП можуть отримати персональні дані призовника, військовозобов’язаного, резервіста шляхом електронної взаємодії з іншими інформаційними системами, реєстрами, у тому числі публічними, базами даних, держателями яких є державні органи. Тобто, якщо ТЦК можуть затребувати в органу державної влади певну інформацію, щодо особи, у такому разі особу не можна притягнути до адміністративної відповідальності за неповідомлення таких відомостей», – пояснила вона.

Чи можна не прибути за повісткою

У разі неприбуття у строк, визначений у повістці, громадянин зобов’язаний повідомити ТЦК та СП у найкоротший термін, але не пізніше ніж за три дні від дати і часу.

При цьому юрист Юлія Засоба зазначає, що повідомити ТЦК про причини неявки за повісткою можна будь-яким способом: особисто, електронним або рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Поважними причинами неприбуття до ТЦК у строк, визначений у повістці, є:

  • стихійні лиха;
  • хвороба громадянина;
  • військові дії на відповідній території та їх наслідки;
  • смерть близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби)
  • смерть близького родича його дружини (чоловіка);
  • інші обставини, що позбавили його можливості особисто прибути у визначений строк.

Водночас наявність підстав має бути документально підтверджена. А документи мають бути завірені уповноваженими державними органами, установами та організаціями державної та комунальної форми власності. Тобто, довідку з приватної лікарні можуть не прийняти.

Якщо людина проходить лікування і не може самостійно написати і надіслати лист до ТЦК про причини неявки за повісткою, а її сім’я відсутня, повідомити військкомат електронною поштою може лікар або знайомі військовозобов’язаного. Також можна скористатися послугами адвоката.

Якщо людина не попередить ТЦК про причини неявки в строк, її можуть притягнути до адміністративної відповідальності. У такому разі накладається штраф у розмірі від 17 000 до 25 500 грн. У разі систематичних порушень можуть бути підстави для притягнення і до кримінальної відповідальності. Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації карається позбавленням волі строком від трьох до п’яти років.

Лисенко Катерина

Recent Posts

Нардепи проти Зеленського: дорікнули, що у президента повністю “ручна Рада”

Президент України Володимир Зеленський розкритикував рішення не проводити пленарне засідання Верховної Ради через загрозу ворожого обстрілу. Народні…

8 хв. ago

У столичному бізнес-центрі викрито підпільне казино (фото)

Працівники Бюро економічної безпеки України викрили та ліквідували нелегальний покер-клуб, який функціонував на території одного з київських…

8 хв. ago

Чехія отримує більше від українських біженців, ніж витрачає на них: дані Мінпраці

Станом на кінець третього кварталу 2024 року Чехія відзначає позитивні тенденції у соціально-економічній інтеграції українських…

17 хв. ago

Скільки росіян воює проти України: розвідка поновила дані

Сухопутна частина російського угруповання, що бере участь у бойових діях проти України, становить майже 580…

25 хв. ago

В Україну можуть повернути ядерну зброю — The New York Times

Кілька західних чиновників обговорюють повернення ядерної зброї в Україну як частину обговорень щодо гарантій безпеки для країни. Це…

45 хв. ago

Без боргів і з великою зарплатою: набувають чинності нові правила бронювання від мобілізації

Зміни у правилах бронювання з 1 грудня значно зміняться, тому отримати броню буде не так все й…

53 хв. ago