Із набуттям чинності нового закону про мобілізацію 18 травня, в Україні змінюються правила вручення повісток. Тепер це зможуть робити не лише працівники ТЦК та СП, однак, як і раніше, повістка вважатиметься врученою, якщо людина її отримала особисто. Щоправда, окрім повісток, запровадили ще й вимоги прибувати до ТЦК – їх можуть надсилати й поштою.
Законом не визначено місце, де повинна вручатися повістка, тому фактично її можуть видати в будь-якому місці. Наприклад, за місцем проживання військовозобов’язаного, за місцем навчання, роботи, на вулицях, зупинках, блокпостах, громадських місцях.
Вручати повістки можуть:
Новий закон про мобілізацію передбачає, що у заходах щодо оповіщення братимуть участь і поліцейські. Однак вони не вручатимуть повісток, а лише забезпечуватимуть порядок, коли у присутності правоохоронців видаватимуть повістки представники ТЦК.
“Поліція перебуватиме на вулиці, у разі порушення закону вона реагуватиме”, – заявив раніше голова МВС України Ігор Клименко.
Міністр додав, що поліція також на запит ТЦК займається розшуком і доправленням до військкомату осіб, які одержали повістку, але не з’явилися до центру комплектування. У такому разі правоохоронці мають право затримати особу в межах закону терміном до трьох годин і доправити її до ТЦК.
У повістці повинні бути вказані:
Зауважимо, що під час вручення повістки особисто представники ТЦК на вимогу громадянина зобов’язані назвати свої прізвища, ім’я та по батькові, посаду, показати службові посвідчення. Як пояснюють юристи, громадяни також мають право вимагати в особи, яка вручає повістку, показати наказ керівника ТЦК про вручення повістки із прізвищами цих осіб. Це – підтвердження того, що така особа уповноважена вручати повістки.
Як запевнив нардеп і член Комітету Верховної Ради з нацбезпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський, повістку вручатимуть лише під особистий підпис, як і раніше. Водночас кинута в поштову скриньку повістка не вважатиметься належним чином врученою.
“Що стосується повістки, то повістка вручається, як і вручалася, – під розпис про вручення. Тому ніяких негативних наслідків, якщо повістка кинута в ящик, не буде, це не вважається належним отриманням повістки”, – розповів народний обранець.
Варто наголосити, що не буде вручення повісток через електронний кабінет призовника або електронною поштою. Норма про електронну повістку в законі про мобілізацію була відхилена.
За новим законом про мобілізацію, якщо військовозобов’язаний проігнорував повістку, ТЦК може звернутися до поліції для адміністративного затримання та доправлення такої особи до військкомату. Якщо протягом п’яти днів поліції не вдалося розшукати та доправити військовозобов’язаного, ТЦК надсилає рекомендованим листом такій особі вимогу з’явитися до військкомату.
Вимога вважається врученою від моменту, коли працівник пошти ставить підпис про одержання адресатом, або – позначку про те, що адресат відмовився одержувати документ або ж його неможливо вручити за місцем реєстрації.
“У разі, якщо громадянин добровільно протягом 10 календарних днів від дня вручення вимоги ТЦК СП не виконав, щодо порушника застосовуються заходу впливу у вигляді позбавлення права керування автомобілем на строк до виконання вимоги ТЦК СП”, – пояснила юристка Марина Бекало.
В Україні існує три види повісток:
Від 18 травня поліція та представники ТЦК отримують право вимагати у чоловіків віком 18-60 років військово-облікові документи разом із документами, що посвідчують особу. Тобто на період воєнного стану громадяни повинні мати з собою військовий квиток.
Крім того, поліція та представники ТЦК зможуть фіксувати цю процедуру на відео.
Зауважимо, Кабмін ще має внести зміни, щоб привести постанову у відповідність до нових правил мобілізації. Поки що такого документа немає.
У Малі знову розгромили колону ПВК "Вагнера". Бойовики "Аль-Каїди" захопили частину ворожої зброї й ліквідували…
Під час воєнного стану та у мирний час правила військового обліку залишаються обов’язковими для дотримання.…
У Нью-Йорку з початку наступного року запровадять плату за в’їзд на авто в центральну частину…
Печінка — наш вбудований "очищувач", який тихо виконує колосальний обсяг роботи: детоксикує організм, синтезує білки,…
Замість звичних штрафів за порушення правил дорожнього руху Верховна Рада вирішила підняти ставки. Новий законопроєкт…
Чергова поява Володимира Путіна на публіці, яка мала б підкреслити його тверду позицію, натомість породила…