З початку повномасштабної війни кількість українців з інвалідністю лише зростає. Однак навіть таким людям вручають повістки й виписують штрафи, які важко оскаржити. Про це йдеться у матеріалі “Телеграф”, опублікованому 8 січня.
“Ми стикаємося з десятками судових рішень про штрафи, накладені на осіб з інвалідністю, попри наявність всіх необхідних документів. І штрафи дуже високі — 17 тисяч гривень, і якщо людина не сплачує, сума подвоюється. Для осіб з інвалідністю, які отримують лише 2-3 тисячі гривень, це непосильні суми”, — розповів адвокат Роман Лихачов.
Іноді проблема у тому, що не всі розуміють: інвалідність не надає автоматично відстрочку від мобілізації. Законодавством дійсно передбачене таке право, але для цього потрібно пройти ВЛК. Комісія має визначити непридатність, щоб людину виключили з військового обліку.
Якщо ж особа з інвалідністю не визнана непридатною, але має відстрочку, відповідні документи потрібно мати при собі. Окрім того, в такому разі військовозобов’язаний не звільняється від обов’язку оновлювати свої дані у ТЦК.
З 2023 року в Україні працює електронний реєстр “Оберіг”, до якого минулого року отримали доступ громадяни через електронний кабінет. Міноборони налагодило обмін даними з базами Мін’юсту та Податкової служби, але не з Пенсійним фондом і Мінсоцполітики. Тобто автоматично фіксувати інвалідність і надавати відстрочку система поки не здатна.
На те, щоб повідомили про свій статус ТЦК, особи з інвалідністю мають 7 днів, інакше загрожує штраф.
Окрім того, такого військовозобов’язаного можуть направити на повторну ВЛК для підтвердження свого стану здоров’я. Якщо не з’явитись на огляд, це веде до адміністративної відповідальності, втрати соціальних пільг і допомоги, навіть мобілізації.
Речник Полтавського обласного ТЦК Роман Істомін пояснив, що подеколи українці плутають підстави для відстрочки з самою відстрочкою. Він наголосив, що військові не мають доступу до реєстрів МОЗ і “не володіють даром передбачення”, тому про неоформлену відстрочку знати не можуть.
Через це виходить так, що особа з інвалідністю може отримати повістку. Важливо також, що не всі повістки відправляють ТЦК. З 2024 року централізований друк повісток і надсилання їх поштою здійснює Міноборони.
Юрист згадав випадок, коли оштрафували чоловіка з інвалідністю, який перебуває в Польщі й надіслав документи електронною поштою. Однак здебільшого штрафи накладають саме через неявку за повісткою.
Повістки часто надсилають “Укрпоштою”, тому безпосередньо в руки їх не вручають. Якщо ж військовозобов’язаний не приходить, його карають штрафом. Інвалідність від відповідальності не рятує. Якщо можливості з’явитись зовсім немає, Лихачов радить писати лист про це в ТЦК.
“Людина повинна повідомити, і мати об’єктивні причини для неявки. Багато людей ставляться до повісток поштою, як до чогось неважливого: мовляв, не прийшов — і нічого страшного. Зараз ТЦК накладає багато штрафів. Це реально відображається на судовій практиці. Але загалом штрафу можна уникнути, якщо написати листа і пояснити, чому не можете явитися”, — наголосив він.
Чи проживає військовозобов’язаний за відомою ТЦК адресою, тут ролі не грає. Шанс на оскарження є, але, наприклад, у випадку відсутності доказів про надсилання повістки.
Другого удару він точно не очікував. "Найсміливіший рибалка у світі" продовжив ловити рибу після удару…
В Україні податок на нерухомість у 2025 році необхідно платити за об'єкти нерухомості, загальна площа…
Тарифи на природний газ, а також його доставку залишатимуться незмінними до кінця опалювального сезону, проте…
Американський актор Алек Болдвін подав цивільний позов у зв'язку з розслідуванням інциденту на зйомках вестерну «Іржа», під…
Біл Гейтс, засновник Windows, здобув свою популярність протягом багатьох років, будучи одним із найбагатших людей…
Прогноз сонячної та геомагнітної активності на 11-12 січня 2024 року опублікував Центр прогнозування космічної погоди Національного управління океанічних та…