Мобілізація в Україні: чоловікам з інвалідністю вручають повістки та виписують штрафи

З початку повномасштабної війни кількість українців з інвалідністю лише зростає. Однак навіть таким людям вручають повістки й виписують штрафи, які важко оскаржити. Про це йдеться у матеріалі “Телеграф”, опублікованому 8 січня.

“Ми стикаємося з десятками судових рішень про штрафи, накладені на осіб з інвалідністю, попри наявність всіх необхідних документів. І штрафи дуже високі — 17 тисяч гривень, і якщо людина не сплачує, сума подвоюється. Для осіб з інвалідністю, які отримують лише 2-3 тисячі гривень, це непосильні суми”, — розповів адвокат Роман Лихачов.

Мобілізація в Україні: чому осіб з інвалідністю штрафують

Іноді проблема у тому, що не всі розуміють: інвалідність не надає автоматично відстрочку від мобілізації. Законодавством дійсно передбачене таке право, але для цього потрібно пройти ВЛК. Комісія має визначити непридатність, щоб людину виключили з військового обліку.

Якщо ж особа з інвалідністю не визнана непридатною, але має відстрочку, відповідні документи потрібно мати при собі. Окрім того, в такому разі військовозобов’язаний не звільняється від обов’язку оновлювати свої дані у ТЦК.

З 2023 року в Україні працює електронний реєстр “Оберіг”, до якого минулого року отримали доступ громадяни через електронний кабінет. Міноборони налагодило обмін даними з базами Мін’юсту та Податкової служби, але не з Пенсійним фондом і Мінсоцполітики. Тобто автоматично фіксувати інвалідність і надавати відстрочку система поки не здатна.

На те, щоб повідомили про свій статус ТЦК, особи з інвалідністю мають 7 днів, інакше загрожує штраф.

Окрім того, такого військовозобов’язаного можуть направити на повторну ВЛК для підтвердження свого стану здоров’я. Якщо не з’явитись на огляд, це веде до адміністративної відповідальності, втрати соціальних пільг і допомоги, навіть мобілізації.

Мобілізація в Україні: чому особам з інвалідністю вручають повістки

Речник Полтавського обласного ТЦК Роман Істомін пояснив, що подеколи українці плутають підстави для відстрочки з самою відстрочкою. Він наголосив, що військові не мають доступу до реєстрів МОЗ і “не володіють даром передбачення”, тому про неоформлену відстрочку знати не можуть.

Через це виходить так, що особа з інвалідністю може отримати повістку. Важливо також, що не всі повістки відправляють ТЦК. З 2024 року централізований друк повісток і надсилання їх поштою здійснює Міноборони.

Мобілізація в Україні: покарання за неявку за повісткою

Юрист згадав випадок, коли оштрафували чоловіка з інвалідністю, який перебуває в Польщі й надіслав документи електронною поштою. Однак здебільшого штрафи накладають саме через неявку за повісткою.

Повістки часто надсилають “Укрпоштою”, тому безпосередньо в руки їх не вручають. Якщо ж військовозобов’язаний не приходить, його карають штрафом. Інвалідність від відповідальності не рятує. Якщо можливості з’явитись зовсім немає, Лихачов радить писати лист про це в ТЦК.

“Людина повинна повідомити, і мати об’єктивні причини для неявки. Багато людей ставляться до повісток поштою, як до чогось неважливого: мовляв, не прийшов — і нічого страшного. Зараз ТЦК накладає багато штрафів. Це реально відображається на судовій практиці. Але загалом штрафу можна уникнути, якщо написати листа і пояснити, чому не можете явитися”, — наголосив він.

Чи проживає військовозобов’язаний за відомою ТЦК адресою, тут ролі не грає. Шанс на оскарження є, але, наприклад, у випадку відсутності доказів про надсилання повістки.

Лисенко Катерина

Recent Posts

Союзників таки вдалося дотиснути: що отримає Україна за підсумками “Рамштайну”

Наша країна може розраховувати на додаткові пакети підтримки на суму 2 мільярди доларів за підсумками…

5 хв. ago

Життя у столиці. Скільки коштує оренда квартир у Києві та Варшаві

У Києві протягом 2024 року оренда житла подорожчала на 32-35%. Це один із найвищих показників…

13 хв. ago

Майже 10% людей не можуть собі дозволити навіть їжу: дедалі більше українців поринають у злидні

Ситуація з фінансами в Україні залишається напруженою: соціологічне дослідження показало, що майже 9% українців зазнають…

22 хв. ago

Пожежа у Лос-Анджелесі: будинки відомих російських зірок горять у вогні у США

У масштабних і практично неконтрольованих пожежах, які охопили США, постраждали тисячі людей. Відомо про п’ять…

30 хв. ago

Китайська компанія змушувала працівників ковтати вогонь

Керівництво китайської фірми зазнало критики за дане співробітникам небезпечне завдання в рамках тренінгу зі згуртування…

37 хв. ago

Машини доведеться переобладнати: у Раді готують серйозні зміни для водіїв

Для українських водіїв готують нові правила, які можуть суттєво вплинути на їхні гаманці. Нещодавно група народних…

46 хв. ago