Хто непридатний до служби: які ступені військової непридатності існують

В Україні оголошена загальна мобілізація та триває воєнний стан. В цей період призову підлягають військовозобов’язані чоловіки, які отримують повістки. Всі військовозобов’язані мають проходити військово-лікарську комісію (ВЛК), де визначається ступінь придатності до служби. Фахівці адвокатського об’єднання «Бачинський та партнери» розповіли, як визначаються ступені непридатності до військової служби.

Юристи пояснили, що у травні минулого року набув чинності закон України № 3621-IX, який скасував статус «‎обмежено придатний» та визначив поняття придатність, часткової придатності та непридатності до несення служби.

Що означає статус «непридатний до військової служби»

Експерти зазначили, що людина, яка має статус «непридатний до військової служби, не має проходити військову службу в Збройних силах України.

«Такий статус може бути визначений з різних причин, таких як захворювання, фізичні або психічні вади, порушення зору або слуху, алергічні реакції та інші. Зазвичай статус «непридатний до військової служби» визначається під час медичного огляду у військовій комісії», – йдеться у повідомленні.

Юристи додали, що наприкінці 2024 року у Міноборони прийняли рішення не виключати з військового обліку людей, які визнані непридатними до військової служби.

Хто може отримати статус «обмежено придатний у воєнний час»

За словами юристів, статус «обмежено придатний у воєнний час» означає, що особа може проходити військову службу, але з певними обмеженнями.

«Такий статус може бути визначений, якщо у людини є певні захворювання або фізичні вади, які не дозволяють проходити певні види військової служби або виконувати певні завдання в армії», – пояснили вони.

Особи, які мають такий статус, не можуть проходити військову службу в Збройних силах України. Вони можуть проходити службу, як цивільні працівники.

«Для людей з обмеженою придатністю до військової служби, наслідком може бути обмеження в можливості проходження певних видів військової служби або виконання певних завдань в армії», – йдеться у повідомленні.

 Такі особи потребують додаткового медичного спостереження та лікування, яке може бути проведене в умовах військової служби.

Чи можуть мобілізувати зі статусом «тимчасово непридатний у воєнний час»

Експерти підкреслили, що такий статус може надаватися на різний період: три місяці, пів року.

Згідно з довідкою ВЛК військовозобов’язаний оформлює відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

«Після закінчення строку дії відстрочки по стану здоров’я людина має самостійно звернутися до ТЦК, щоб отримати нове направлення на ВЛК», – додали юристи.

Хто визначає ступінь придатності та непридатність до служби

Експерти зауважили, що в Україні під час дії воєнного стану кожен військовозобов’язаний повинен один раз на рік проходити ВЛК. Це необхідно для визначення ступеня придатності або непридатності до військової служби.

У разі виявлення хронічних захворювань або фізичних вад людині можуть призначити додатковий медичний огляд, який детальніше визначить її ступінь придатності служби.

Юристи додали, що після медогляду військовозобов’язані отримають один зі статусів:

  • придатний;
  • придатний до військової служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони;
  • тимчасово непридатний;
  • непридатний до військової служби.

Нагадаємо, що означає статус «непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку» та які є етапи процедури отримання відповідного рішення військово-лікарської комісії.

Лисенко Катерина

Recent Posts

Це “вбиває” коліна: як цукор шкодить суглобам і провокує артрит

Надмірне споживання цукру може спричинити не лише ожиріння чи діабет, а й серйозно нашкодити суглобам.…

5 хвилин ago

Навіть пляшка води може підірвати ваше авто: що не можна лишати в авто у спеку

У розпеченому на сонці авто деякі побутові речі перетворюються на джерело небезпеки. Вибухнути може навіть…

9 хвилин ago

“Прекрасний” закон Трампа відвернув дефолт, але посилює боргову кризу в США

Президент США Дональд Трамп домігся ухвалення масштабного законопроєкту, який подовжує податкові пільги, збільшує витрати на…

13 хвилин ago

Бізнес в Україні різко просів: кількість нових реєстрацій впала

У першому півріччі 2025 року в Україні зареєстрували понад 161 тисячу нових бізнесів — на…

18 хвилин ago

«Мадяр» попередив українців про можливі атаки 1000 дронів щодня

У Збройних силах України попереджають про можливе зростання кількості ударних безпілотників, які використовує Росія. Прогнозується,…

25 хвилин ago

У Києві викрили схему продажу «тилових» посад у ЗСУ за $25 тисяч

Служба безпеки України ліквідувала схему, за якою військовослужбовцям продавали переведення на «небойові» посади або оформляли…

38 хвилин ago