Хто віддавав накази про тортури в Оленівці – розслідування

Авторка розслідування Євгенія Моторевська дала інтерв’ю. В ньому вона поділилася, що вдалося встановити журналістам за цей час. Вона також розповіла про тортури в Оленівці.

Колонія в Оленівці – колишня законсервована тюрма

Треба розуміти, що все перебування в Оленівці є суцільним знущанням з людини. Це колишня законсервована тюрма: там немає ні умов тримання, там не було ні нормального харчування, там не було навіть води, – каже вона.

За словами Моторевської, полонені пили технічну воду. Журналістам розповідали, що робили з футболок імпровізовані марлі, щоб бодай якось очистити воду від іржі та інших елементів, які в ній містилися.

Якщо говорити про фізичні тортури, під час яких використовували спеціальні засоби та інструменти, то ним здебільшого піддавали українських захисників – оборонців Маріуполя. Їх могли бити, принижувати. Що стосується цивільних, то їх не катували годинами в Оленівці.

Те, що нам розказували свідки подій. Була спеціальна кімната. Вона була розташована у приміщенні дисциплінарного ізолятора тюрми. На другому поверсі утримували українських жінок-військовослужбовців, а на першому поверсі відбувалося катування. І от саме жінки були свідками, місяцями вони спостерігали, як колаборанти за наказом росіян катували українських чоловіків,
– додала розслідувачка.

Журналістам розповіли, що полонених дуже сильно били. І що після кількох годин тортур вони не могли самостійно пересуватися. Когось непритомного, а когось напівпритомного виводили з кімнат, відправляючи або до бараків, або на другий поверх, до камери дисциплінарного ізолятора. У ДІЗО були здебільшого жінки. І вони за всім цим спостерігали. Ділилися, що все супроводжувалося криками та стогонами інших людей.

До прикладу, Мар’яна Мамонова, котра була вагітною у полоні, пригадувала реакцію на звуки скотчу, який розривається. Коли його чули, то розуміли, що зараз почнуться катування. А все тому, що українських чоловіків скотчем примотували до крісел, якихось предметів, меблів у кімнатах, а після цього годинами їх били, пише 24tv.ua

Ми безпосередньо не спілкувалися з людьми, яких катували електрострумом, але експерти ООН, з якими ми говорили для цього фільму, сказали нам, що ця інформація є в їхніх рапортах, що їм також вдалося зафіксувати свідчення українських військовослужбовців, яких катували в Оленівці саме струмом. І це вважається найжорстокішою формою катувань, – додала розслідувачка.

Хто віддавав накази про катування

Як зауважила розслідувачка, Оленівка – табір як для військовополонених, так і цивільних заручників. Принаймні у такому статусі вона працювала з 24 лютого 2022 року. І вже до середини травня того року її повністю адміністрували колаборанти.

Мовиться про вихідців з Донецької області. Весь її керівний склад, який віддавав накази катувати або не припиняв цього, навіть якщо відповідних команд не давав, – колишні українці. Ті, з ким до 2014 року ми всі мешкали в одній країні.

А вже коли в Оленівку привезли захисників Маріуполя з Азовсталі, де переважно був Азов… Усі знають дуже особливе ставлення росіян до Азову. Тоді вже, розуміючи статус, в цю тюрму приїхали росіяни, і її вже адміністрували співробітники Служби виконання покарань Росії,
– уточнила вона.

Рядові співробітники, тюремники, змінювалися що кілька тижнів. Вони з Краснодарського краю приїжджали у відрядження. Або ж прибували з інших дуже віддалених куточків Росії. Були 3 – 4 тижні і поверталися додому.

Водночас розслідувачам вдалося встановити одну особу. Мовиться про військового Служби покарань Росії, посадовця з Москви. Він на окупованій території пробув понад місяць. І він відповідав за перебування в Оленівці захисників Маріуполя, Азовсталі.

І його ми вважаємо одним з тих, хто має відповідати за злочини в Оленівці, тому що він, як людина, яка була десь на горі ієрархії, ніяк не протидіяв, навіть не намагався забезпечити хоча б мінімально нормальні умови утримання військовослужбовців в полоні,
– каже вона.

Розслідувачка додала, що Україна виконує Женевські конвенції. І вона підкреслила, що навіть не можна порівнювати умови, в яких утримують російських військовополонених.

Ольга Степанова

Recent Posts

Як купити квартиру в Угорщині — ціни, вигоди та ризики в квітні 2025 році

Угорщина давно приваблює іноземців стабільністю, комфортом життя та доступним ринком нерухомості. З-поміж країн Європейського Союзу це…

8 хв. ago

Вчені оживили обличчя Ісуса за допомогою ШІ: який вигляд мав син божий

Штучний інтелект на основі відомого релігійного артефакту, Туринської плащаниці, створив відео, яке, на думку багатьох, демонструє «справжнє обличчя…

17 хв. ago

Українці стають жертвами шахраїв через Google Maps: як працює схема обману

Аферисти постійно вдосконалюють схеми обману, аби заманити в тенета побільше потенційних жертв. Серед поширеного в…

25 хв. ago

Золото замість доларів? Як придбати банківські метали й чи вигідно це в Україні

В умовах зростання інфляції, що за останній рік склала майже 13%, українці шукають надійні способи…

32 хв. ago

ТЦК полює за ухилянтами: чоловікам пояснили, як знятися з розшуку

В Україні триває загальна мобілізація, а чоловіки призовного віку регулярно отримують повістки та можуть бути…

41 хв. ago

Розкол посилюється: українці все більше відчувають неприязнь один до одного

Необхідно об'єднувати українців, незалежно від того, де вони знаходяться – в Україні чи за кордоном,…

50 хв. ago