Росія посилила військовий тиск на Україну, завдаючи ударів по авіабазах. За словами аналітиків, це пов’язано з майбутнім офіційним отриманням перших винищувачів F-16, які Захід вже протягом багатьох місяців обіцяє передати Україні. Ці літаки могли б обмежити російські атаки.
Про це пише Le Monde. Видання нагадало, що впродовж декількох днів по українських авіабазах завдали кілька значних ударів. Спочатку по Миргороду (Полтавська область), а потім по Довгинцевому, що в Дніпропетровській області, за 80 км від лінії фронту. Російські джерела стверджують, що внаслідок таких атак було знищено нібито щонайменше шість винищувачів, однак українці заперечують такі втрати.
Західне військове джерело вважає, що нещодавні удари показують бажання Росії “пограти м’язами, щоб змусити українців і їхніх прихильників подумати двічі у вирішальний момент”. Le Monde наголошує, що тиск з боку Росії почався під час того, коли кілька країн впродовж останніх тижнів підтвердили прибуття перших F-16 до Румунії, адже там відкрився навчальний центр для українських пілотів для підготовки на цих винищувачах.
Також Росія посилює атаки, використовуючи “планерні бомби”. Їх важко виявити та запускаються вони літаками за межами досяжності української протиповітряної оборони.
“Протистояти їм майже неможливо, хіба що підбити літаки, які їх запускають”, – зазначив науковий співробітник Інституту стратегічних і оборонних досліджень в Ліоні Йоганн Мішель.
Водночас науковий співробітник Фонду стратегічних досліджень (FRS) Вінсент Турре вважає, що винищувачі F-16 могли б обмежити ці атаки, проте “літаки, які будуть передані українцям, не є найсучаснішими”. Крім того, ефективність винищувачів залежатиме від систем озброєння, які на них будуть встановлені.
“Це буде залежати від типу ракет, що постачаються. F-16 може бути оснащений десятками різних моделей”, – пояснила директорка зі стратегічних досліджень Eurocrise Ізабель Дюфур.
Своєю чергою Йоганн Мішель додав, що доки Київ не досягне кращої протиповітряної оборони, то не зможе розширити свою оборонну промисловість. Він нагадав про майбутній саміт НАТО, який відбудеться у Вашингтоні з 9 по 11 липня.
“На саміті НАТО українці очікують рішучих заяв, що сприятимуть посиленню коаліції F-16. Без захисту повітря нічого не вийде”, – підкреслив експерт.
Україна може очікувати на гарні новини в контексті забезпечення її американськими винищувачами F-16. Нові позитивні заяви щодо цього питання будуть зроблені на саміті Північноатлантичного Альянсу (НАТО). Саміт НАТО запланований на 9-11 липня у Вашингтоні. Про це заявив високопоставлений чиновник адміністрації президента США.
Після затримок із доставкою та навчанням пілотів Нідерланди заявили, що Україна має отримати перші такі літаки вже влітку. Бельгія, Данія, Нідерланди та Норвегія зобов’язалися надати Україні близько 80 винищувачів F-16 американського виробництва.
Два ключові екслідери НАТО пояснили, чому зволікають з поставками винищувачів Україні. Кажуть, що українським пілотам необхідна інтенсивна підготовка для ефективної роботи. Також придатним для цих винищувачів має бути середовище в Україні, зокрема те, яке стосується ремонту та обслуговування.
Очільник фонду “Повернись живим” Тарас Чмут у коментарі для видання Welt заявив, що влітку на літаки можна не чекати – скоріше за все, їх розгорнуть ближче до осені. Літаки модернізують перед тим, як відправити їх в Україну, каже Чмут, проте насправді все далеко не так просто. Він теж вважає, що поспішати із цим не варто.
“Все залежить від того, який саме тип F-16 буде поставлений. Наприклад, наскільки далекосяжним є радарний модуль, і яким є озброєння… Це завжди залежить від того, як зброя інтегрована в загальну систему. Під час конфлікту не окремі види зброї протистоять один одному, а військова система проти військової системи”, – сказав він.
Відомо, що Україна зможе використовувати передані Нідерландами винищувачі для здійснення атак усередині Росії за умови, що це буде в оборонних цілях та відповідатиме міжнародному праву. Данія також заявила, що Україні буде дозволено використовувати свої винищувачі F-16 для нападу на цілі в Росії.
Нагадаємо, нещодавно у Повітряних Силах заявили, що частина українських винищувачів F-16 буде розміщена на авіабазах поза межами України. Це рішення прийнято для того, щоб запобігти перетворенню літаків на мішені для ворожих атак на українських базах. Також повідомляється, що Захід не хоче навчати надто багато українських пілотів F-16 – у Politico пояснили причини позиції Пентагону.
Зима — це час зниження температур та чималої кількості свят, які нерідко відзначають з алкоголем.…
У 2026 році в Единбурзі офіційно запровадять туристичний податок, що стане першим таким випадком у Шотландії.…
Військовозобов'язані громадяни України, які раніше отримали статус обмежено придатних до військової служби, повинні самостійно пройти…
Шахраї часто використовують інсценування наїзду на пішохода, щоб змусити водіїв відкупитися і не ставати фігурантами…
Для багатьох українців, особливо у холодні місяці, платежі за газ та збори за доставку чинять…
З першого вересня 2025 року у вищих навчальних закладах розпочнеться базова загальновійськова підготовка. У Міноборони…