РФ захопила найбільші в Європі сонячні та вітроелектростанції потужністю сотні мегават

Армія Росії контролює сонячні та вітряні електростанції на тимчасово окупованих територіях України. Про те, що відбувається із “зеленою” енергетикою в Запорізькій і Херсонській областях, розповів Центр журналістських розслідувань.

Під контролем ЗС РФ опинилися сонячні електростанції (СЕС), що входять до десятки найбільших в Україні та Східній Європі, оскільки розташовані вони в Запорізькій і Херсонській областях. Йдеться про Тоkmak Solar Energy потужністю 50 МВт, запущену 2018 року, яка займає понад 96 га біля Токмака. СЕС була частково зруйнована через обстріли “Градами” і втратила близько 20% потужностей. А також про станцію Тоkmak Solar Energy у селищі Нове, розташованому по сусідству з Роботиним. Ця електростанція має значні пошкодження.

Карта захоплених росіянами СЕС і ВЕС на окупованому півдні України Фото: investigator.org.ua

Місцеві джерела повідомили, що російські загарбники вкрали сонячні батареї електростанції “Скіфія-Солар-2”, розташованої недалеко від Мелітополя, а також фотоелементи зі станції під Василівкою. Загалом їм вдалося вивезти понад 350 сонячних батарей.

Руйнування СЕС Тоkmak Solar Energy Фото: investigator.org.ua

Усі інші СЕС (їх близько 10-ти), як свідчать супутникові знімки, виглядають неушкодженими, як, наприклад, фотогальванічна станція у Веселому, що постачає енергією шахту “Запорізького залізорудного комбінату”. Росіяни користуються її потужностями для видобутку руди. Окупаційна влада Запорізької області відновила роботу двох СЕС — в Якимівці та в Мелітополі. Їхня загальна потужність до повномасштабного вторгнення становила близько 60 МВт.

Стан СЕС в Олешках (Херсонська обл.) Фото: investigator.org.ua

Вітроелектростанції теж не могли нормально функціонувати, оскільки лінії електоропередач було пошкоджено внаслідок обстрілів. Але ситуація з обладнанням тут куди краща, — його вивезли на підконтрольну Україні територію, а співробітників евакуювали. У 2023 році 10 вітряків росіяни запустили самостійно, не без допомоги колаборантів.

За словами міністра енергетики України Германа Галущенка, тільки 2022 року країна втратила 90% вітряної та 45% сонячної енергії через вторгнення ЗС РФ. За перші 8 місяців війни на захоплених територіях було втрачено до 90% вітряної енергетики і до 50% сонячної. Більшість “зелених” електростанцій розташовувалися на півдні країни.

Що стосується Херсонської області, то інформації про точну кількість уцілілих СЕС та їхній технічний стан немає. Відомо лише, що російська енергокомпанія “Россети” провела інвентаризацію місцевих фотогальванічних електростанцій у липні 2023 року.

На онлайн-карті Херсонської області вдалося виявити 23 СЕС, аналогічні за розмірами та потужністю запорізьким. Дві з найбільших, загальною площею 100 га і загальною потужністю 40 МВт, розташовані в селищах Костогризове та Виноградове Олешківського району. Супутникові знімки показують, що ці станції мають помітні пошкодження.

Повністю знищено Олешківську СЕС потужністю 16 МВт, що займала близько 100 га. В інших прибережних населених пунктах Лівобережжя, таких як Таврійськ, Каховка і Нова Каховка, і далі проти течії Дніпра в селищах Любимівка, Софіївка, Василівка, відновлювальна енергетика на перший погляд не постраждала. Ні руйнувань, які можна було б розгледіти на супутникових знімках, ні повідомлень в інтернеті від компаній-власниць або окупаційних адміністрацій немає. Решта об’єктів розташовані на відстані в кілька десятків кілометрів від лінії фронту.

До війни, за підсумками 2021 року, потужність усіх сонячних електростанцій в Україні становила 6 230 МВт. Сьогодні 40% об’єктів, що знаходяться на тимчасово окупованих територіях Херсонщини та Запоріжжя, підконтрольні росіянам.

За той самий час вітрові електростанції в Україні сумарно згенерували 1670 МВт, а вже 2022 року 90% цих потужностей було втрачено. За результатами 2022 року, ДТЕК отримала збитки на 15,8 млрд грн від втрати потужностей Приморської ВЕС, Приморської ВЕС-2, Орловської ВЕС і Ботієвської ВЕС, розташованих на тимчасово окупованій території. Сумарно ці станції виробляли 400 МВт електроенергії.

Ольга Степанова

Recent Posts

Голодний чоловік помер через заморожений бургер: що сталося

Голодний чоловік помер після того, як випадково вдарив себе ножем, намагаючись розрізати два заморожених бургери.…

34 хв. ago

Відома супермодель закликає всіх носити “брудні штани” заради порятунку планети (фото)

Британська супермодель і акторка Лілі Коул хоче, щоб люди перестали кидати штани, сорочки та сукні…

36 хв. ago

У туристичному містечку на Закарпатті воєнкоми в балаклавах відкрили вогонь по цивільних

Черговий конфлікт між цивільними та працівниками ТЦК стався на Закарпатті. Відео конфлікту опублікували місцеві телеграм-канали,…

37 хв. ago

В Україні подорожчає хліб: експерт пояснив причини

В Україні ціни на хліб найближчими місяцями можуть підскочити. Така тенденція пояснюється подорожчанням сировини та електроенергії. "Насамперед,…

47 хв. ago

Соціальні виплати хочуть припинити: у чому причина

Кабінет Міністрів оголосив, що соціальні стандарти, в тому числі прожитковий мінімум, у 2025 році залишаться…

49 хв. ago

Жінка чотири години боролася з величезним пітоном, який намагався її вбити – фото

У Таїланді врятували жінку після чотиригодинного нападу пітона. Про це повідомляє Metro. 64-річна Арром Арунрой після вечері…

51 хв. ago