Блокуватимуть рахунки і майно: ТЦК отримали право штрафувати за ухилення

Співробітники Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки отримають право на штраф за неявку в ТЦК для чоловіків, які порушили правила військового обліку. Процедуру штрафування суттєво спростять: не буде протоколу, а оформлюватимуть відразу постанову. Завдяки новаціям покарати можуть ледь не усіх українських чоловіків. Деталі нових змін законодавства розповів народний депутат з фракції “Голос” Андрій Осадчук у інтерв’ю порталу “Українська правда”.

Осадчук розповів журналістам, які результати роботи комітету з правоохоронної діяльності Верховної Ради над законопроєктом №10379. Закон вносить зміни у адміністративний та кримінальний кодекси. Нардепи вирішили видалити з документа кримінальне покарання за відмову від військово-лікарської комісії (ВЛК). Однак залишилась норма, згідно з якою військкоми отримали право виписувати постанову про штраф за неявку в ТЦК, і це буде робитись за відсутності потенційного порушника.

У законопроєкті є кілька норм, які викликали зауваження у народного депутата: він припускає, що вони можуть призвести до зловживань з боку військкомів.

Перша норма — військкоми не повинні складати протокол, щоб накласти адміністративний штраф за статтями 210, 210-1 (порушення правил військового обліку, мобілізаційної підготовки та мобілізації). Раніше була інша процедура: спершу виписувалась постанова, яку обов’язково оформлювали у присутності фігуранта. Тепер військом виписує протокол про штраф за неявку в ТЦК, і, якщо людина його не сплатить, то виконавча служба може накласти арешт на майно, заблокувати рахунки, — пояснив нардеп.

“Наскільки я читаю закон, то в принципі можна оштрафувати всіх… Тобто саме таким інструментом Кабмін буде досягати того дуже токсичного варіанту, усі його обговорювали й усі були проти”, — заявив Осадчук.

Штраф за ухилення від мобілізації – фрагмент законопроєкту 10379 Фото: Скриншот

Друга норма — кримінальна відповідальність за відмову від ВЛК. Пропозицію внесли в Уряді, але нардепи під час опрацювання в комітеті вирішили відмовитись від такого виду покарання. Крім того, наголосив політик, у військкомів не буде права арештовувати громадянина на три доби.

Тюрма за ухилення від ВЛК – фрагмент законопроєкту 10379 Фото: Скриншот

Третя норма — зависокі штрафи за порушення за статтями 210 та 210-1. Народні депутати вирішили у п’ять разів зменшити цей вид покарання. Однак, штрафи залишились достатньо високі:

  • для громадян — до 25 тис. грн;
  • для юридичних осіб — до 60 тис. грн.

“Тобто рівень штрафів значний, він приблизно у 5 разів більше, ніж чинний рівень”, — підсумував Остапчук.

Штраф за неявку в ТЦК — деталі законодавчої ініціативи

Зазначимо, у грудні 2023 року прем’єр-міністр України Денис Шмигаль ініціював законопроєкт 10379, у якому згадали штрафи за неявку в ТЦК та інші порушення військового обліку. Народні депутати дещо лібералізували проєкт, оскільки урядовці пропонували карати ухилянтів у розмірі 153-204 тис. грн.

Тим часом чоловіки вишикувались в черги біля військкоматів, свідчили фотографії та дописи у соцмережах. В установі пояснили, хто зараз стоїть під військкоматами та чи будуть штрафи за неявку в ТЦК і чи каратимуть осіб, які не оновить дані.

Нагадуємо, 3 квітня в Генштабі пояснили, кому саме потрібно обов’язково оновити дані після 18 травня. Водночас в Україні з’явиться новий інструмент для полегшення військового обліку: електронний кабінет військовозобов’язаного, який почне працювати також з цієї дати.

Ольга Степанова

Recent Posts

Польща видає “сірі паспорти” для українців

В Україні для громадян, які змушені були покинути свої домівки через війну та отримали статус…

5 хв. ago

Війна РФ проти України перестала бути локальною: погляд

Цивілізований світ має зрозуміти одну річ: якщо зараз не повернути силу міжнародного права, то весь…

15 хв. ago

Куди поїхати на Різдво: найкращі ярмарки Європи 2024

У Європі стартують різдвяні ярмарки — казкові локації, які щороку приваблюють мільйони туристів. Глінтвейн, ароматний…

4 години ago

На монетах можна розбагатіти: які копійки оцінюються майже у 40 000 грн

Деякі українські монети можна продати за десятки тисяч гривень через їхні колекційні особливості. Наприклад, майже…

4 години ago

Від фалоса до “гівенця” за 200 тисяч доларів: 5 найгірших пам’ятників світу

Коли комусь подобаються мистецькі вироби, а комусь ні – це цілком нормально. Однак якщо більшість…

5 години ago

Мільйонерка з МСЕК розплакалась під час апеляції: що вирішив суд

Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду залишила під вартою скандальну керівницю Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяну Крупу.…

5 години ago